stat

Powstanie ogromna makieta Gdańska

5 lipca 2017, 14:30
Michał Brancewicz

W budynku Kunsztu Wodnego, który powstaje jako element Forum Gdańsk, znajdzie się makieta Śródmieścia o powierzchni 76 m kw. Znajdzie się na niej kilka tysięcy obiektów wydrukowanych w technologii 3D oraz interaktywne stanowiska. Całość uzupełniona zostanie multimedialnym spektaklem.Kunszt Wodny powstaje na granicy Targu Rakowego i niewielkiego parku. zobacz na mapie Gdańska W tym miejscu, przez kilka stuleci, do lat 70. XIX wieku, funkcjonowała stacja pomp.

Powstający obecnie budynek będzie składał się z dwóch części, zlokalizowanych po przeciwległych brzegach kanału Raduni. Elementem łączącym będzie zawieszona nad kanałem część restauracyjna i wystawowa. W dwupiętrowym obiekcie o powierzchni 4,3 tys. m kw. znajdzie się główny punkt informacji turystycznej oraz sale: multimedialna, ekspozycyjna i teatralna, a także kawiarnia.

Mimo że obiekt nawiązuje do historycznej zabudowy ma być na wskroś nowoczesny. Jego budowę finansuje inwestor Forum Gdańsk, ale wyposażenie leży już po stronie miasta, które ogłosiło niedawno przetarg na realizację makiety Śródmieścia Gdańska wraz z multimedialną salą ekspozycyjną.

Co się w niej znajdzie? Głównym elementem będzie makieta (6,2 m na 8,2 m), która wraz z okalającym ją blatem będzie miała 76 m kw. Na makiecie znajdą się nie tylko budynki, ale także zieleń, cieki wodne, wiadukty i inne charakterystyczne dla Gdańska obiekty, jak dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające czy statek-muzeum Sołdek.

Obiekty zostaną wydrukowane w technologii 3D i mają charakteryzować się wysokim poziomem detalu. Przed przystąpieniem do druku 3D i malowania wykonawca dostarczy do akceptacji próbkę wydrukowanego i pomalowanego fragmentu makiety, obejmującego budynek Dworca Głównego w Gdańsku z częścią terenu dookoła dworca wraz z drzewem, przejściami podziemnymi i fragmentem jezdni.

W otaczający makietę blat wbudowane zostaną monitory dotykowe o przekątnej ekranu 22 cale (8 szt.) i 46 cali (3 szt.). Dzięki aplikacji użytkownik będzie mógł np. podświetlić wybrane obiekty na makiecie i uzyskać informacje na ich temat (zarówno historyczne, jak praktyczne).

Blat będzie wyposażony w osiem małych lornetek, chowanych w jego wnękach. Umożliwią one dokładne przyjrzenie się detalom budynków zlokalizowanych w centralnej części makiety Gdańska.

Model ma składać się z segmentów, pozwalających na ich wymianę w przypadku uszkodzenia lub zmiany topografii terenu.

Na całej powierzchni podłogi sali przewidziano posadzkę z grafiką. Rysunek będzie stanowić mapa (drogi, budynki, wody), kontynuująca zakres przedstawiony na makiecie. Na ścianie przy wejściu została przewidziana wielkoformatowa mapa całego Gdańska.

W sali ma znaleźć się także model Kunsztu Wodnego przedstawiający przekrój, konstrukcję i schemat działania, wykorzystującego zamknięty obieg wody. Sterowanie urządzeniem odbywać się będzie za pomocą pokręteł dostępnych dla zwiedzających.

Elementem dopełniającym całości ma być spektakl multimedialny z mapowaniem projekcyjnym 2D/3D, przedstawiający etapy rozwoju Gdańska, który będzie się odbywał kilka razy dziennie o wyznaczonych porach. Scenariusz spektaklu multimedialnego i jego realizacja będzie jednak przedmiotem osobnego przetargu.

W przypadku makiety, firmy chcące ubiegać się o to zamówienie, muszą do 4 sierpnia złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału. Zwycięzca będzie miał rok na realizację zadania, co oznacza, że sala ekspozycyjna będzie gotowa później niż zakładany termin otwarcia Forum Gdańsk, które ma nastąpić wiosną 2018 roku.

O tym, kto zgarnie ten kontrakt, cena zadecyduje w zaledwie 40 proc. Po 20 proc. można zyskać za projekty wykonawcze wskazanych elementów aranżacji sali oraz projekt aplikacji interaktywnej. Doświadczenie osób w zespole może dać 12 proc., natomiast cena usunięcia usterki 6 proc., a okres gwarancji na trwałość 2 proc.

Warto przy okazji wspomnieć, że od czterech lat także Gdynia ma swoją makietę miasta, która w momencie odsłonięcia była największa w Polsce. Model o wymiarach 8 m na 4 m z 2 tys. budynków można oglądać w Infoboksie na skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni.
Czy makieta Gdańska jest potrzebna?
38%

tak, szczególnie, że w mieście nie ma czegoś takiego

27%

tak, nowe technologie dają atrakcyjne możliwości prezentacji

3%

tak, ale powinna się znaleźć w już istniejącym obiekcie

6%

nie, lepiej oglądać miasto na własne oczy

26%

nie, to niepotrzebny wydatek

łącznie głosów: 1037