Powstanie pomnik ku czci trójmiejskich alpinistów

2 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Patryk Szczerba

Monument upamiętniający trójmiejskich alpinistów, którzy zginęli w górach, ma stanąć w przyszłym roku przy krzyżu na cmentarzu Srebrzysko zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Zostanie sfinansowany ze zbiórki wśród członków i sympatyków Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto", która rozpocznie się za kilkanaście dni. Potrzebnych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych.Inicjatywa wyszła od dawnych członków klubu. Pomnik ma być wyrazem hołdu dla dziesięciu osób próbujących zdobywać w różnym okresie szczyty w Himalajach, Hindukuszu i Andach.

Dla tych, którzy nie wrócili

- Spotykając się w gronie klubowych przyjaciół, wracamy myślami do tych z nas, którzy stracili życie w górach. Wspominamy ich w rozmowach. Ci, którzy zaginęli w czasie wspinaczki lub zostali pochowani w rejonie wypadku, w Trójmieście swoich grobów nie mają. Z myślą o nich powstała idea, aby na jednym z gdańskich cmentarzy wznieść pomnik "Tym, którzy nie wrócili z gór" - tłumaczy Edward Taylor, jeden z inicjatorów powstania pomnika.
Monument stanie przy głównej alei, obok krzyża na cmentarzu Srebrzysko, gdzie odbywają się główne nabożeństwa.

Poparcie dla inicjatywy i lokalizacji wyrazili członkowie Komisji Kultury Rady Miejskiej w Gdańsku, Zarząd Dróg i Zieleni oraz Miejski Konserwator Zabytków.

Sprawami organizacyjnymi zajmie się Klub Wysokogórski "Trójmiasto". W najbliższych miesiącach powstanie projekt architektoniczny, który będą musieli zaakceptować jeszcze radni Gdańska.

Projekt od studentów ASP, zbiórka w toku

- Wstępnym etapem projektowania będzie praca semestralna studentów Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP prowadzona pod kierunkiem prof. Roberta Kaji. Zajęcia studenckie rozpocznie prezentacja, którą prezes klubu, Józef Soszyński, wprowadzi studentów w tematykę gór i alpinizmu. Następnie przystąpimy do rozpisania otwartego konkursu lub zlecimy dzieło wybranemu twórcy - opowiada Edward Taylor.
Inicjatorzy zakładają, że fundusze na budowę pomnika uda się zebrać z darowizn obecnych i byłych członków klubu, a także sympatyków organizacji, bo na razie dodatkowego wsparcia finansowego nie ma. Potrzebnych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zbiórka ruszy prawdopodobnie w połowie listopada. Pieniądze będzie można wpłacać na specjalne konto.

- Liczy się każda wpłata. Chcielibyśmy, żeby 1 listopada 2017 roku lub - najpóźniej - w 2018 r., bliscy i znajomi mogli uczcić i wspomnieć naszych zmarłych tragicznie kolegów przy poświęconym im pomniku - kończy Taylor.
Czy stawiasz znicze przy "symbolicznych" pomnikach na cmentarzach?
19%

tak, zawsze staram się odwiedzać te najważniejsze

27%

tak, ale wybieram jeden, góra dwa

9%

nie, zwykle nie mam na to czasu

45%

nie, koncentruję się na grobach najbliższych

zakończona

łącznie głosów: 359