Powstaje sejmowy zespół, który zajmie się ustawą metropolitalną

20 października 2020, 12:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Ustawa metropolitalna utknęła w Sejmie
Posłowie i samorządowcy z Trójmiasta apelują, by ustawa metropolitalna jak najszybciej trafiła pod obrady Sejmu. Więcej zdjęć (2)

Posłowie i samorządowcy z Trójmiasta apelują, by ustawa metropolitalna jak najszybciej trafiła pod obrady Sejmu.

fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Posłowie i samorządowcy z Trójmiasta apelują, by ustawa metropolitalna jak najszybciej trafiła pod obrady Sejmu.

fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Trwają prace nad tym, by ustawa metropolitalna dla Pomorza przeszła gładko przez Sejm. Tam skierował ją już po przyjęciu Senat. Pomorscy posłowie właśnie zadeklarowali, że powołają specjalny zespół, który zajmie się pracami nad ustawą. Skierują też list do marszałek Sejmu w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą.Ustawa metropolitalna przeszła przez Senat 86 głosami we wrześniu. Mija ponad miesiąc od tego czasu, a nadal nie wiadomo, kiedy trafi na posiedzenie Sejmu.

W poniedziałek, 19 października, na specjalnym spotkaniu online zebrali się posłowie i samorządowcy z Pomorza, by porozmawiać o taktyce dalszych prac legislacyjnych. Podczas niego padły dwie ważne dla dalszych losów projektu zapowiedzi.

Decyzje po spotkaniu:
  1. powstanie pomorskiego zespołu parlamentarnego
  2. skierowanie do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, listu otwartego w sprawie przyspieszenia prac nad ustawą w Sejmie

Posłowie mogą się zgłaszać do nowego zespołuPowstanie pomorskiego zespołu parlamentarnego, który zajmie się m.in. ustawą metropolitalną w Sejmie, zapowiedziała gdańska posłanka Agnieszka Pomaska.

Spotkanie posłów i samorządowców ws. ustawy metropolitalnej odbyło się wirtualnie. Więcej zdjęć (2)

Spotkanie posłów i samorządowców ws. ustawy metropolitalnej odbyło się wirtualnie.

mat.prasowe

Spotkanie posłów i samorządowców ws. ustawy metropolitalnej odbyło się wirtualnie.

mat.prasowe

W skład zespołu wejdą, na początek, wszyscy obecni na spotkaniu posłowie. Poza Pomaską byli to: Barbara Nowacka, Małgorzata Chmiel, Piotr Adamowicz, Joanna Senyszyn, Jarosław Wałęsa, Kazimierz Plocke, Marek Rutka, Henryka Krzywonos-Strycharska, Jerzy Borowczak.

Żaden z posłów PiS nie skorzystał z zaproszenia na spotkanie.

Czytaj też: Powstało nowe stowarzyszenie samorządowe

Lista członków nowego zespołu parlamentarnego nie jest jednak jeszcze zamknięta.

- Mamy już gotowe niezbędne dokumenty, czekamy na osobiste zgłoszenia posłów, którzy wyrażają chęć przystąpienia do zespołu, co w obliczu pandemii może być czasochłonne. Następnie posłanka złoży dokumenty w Kancelarii Sejmu, a decyzja marszałek Sejmu o utworzeniu zespołu jest już wtedy kwestią kilku dni - informuje Łukasz Bejm, gdański radny i dyrektor biura poselskiego Agnieszki Pomaskiej. - Nadrzędnym zadaniem zespołu będzie podejmowanie działań służących rozwojowi Pomorza, dlatego będzie idealną platformą do kontrolowania przebiegu procesu legislacyjnego ustawy metropolitalnej.

Apel o pilne skierowanie ustawy pod obrady SejmuPosłowie podczas spotkania zadeklarowali także przekazanie na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek listu otwartego w sprawie pilnego skierowania ustawy metropolitalnej pod obrady Sejmu. Treść listu zostanie skonsultowana z posłami PSL, PiS i Konfederacji. Część z nich zadeklarowała wcześniej poparcie dla ustawy.

Metropolia trójmiejska - współpraca między samorządamiWzorem prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza w Senacie - także w Sejmie - pomorska ustawa zyskała swojego opiekuna. Posłowie zdecydowali, że tę funkcję obejmie posłanka Małgorzata Chmiel, która zapowiedziała skierowanie kolejnych interpelacji poselskich do rządu i premiera w sprawie metropolii na Pomorzu.

Ustawa metropolitalna dla Pomorza daje dodatkowe kompetencje i fundusze na wspólne działania. Dzięki niej 5 proc. z podatku PIT, zasilające dotąd budżet państwa, przeznaczone zostanie na poprawę jakości życia mieszkańców metropolii. W przypadku Pomorza mowa o ponad 200 mln zł rocznie.
Czy ustawę metropolitalną dla Pomorza uda się przyjąć w tej kadencji Sejmu?
28%

myślę, że tak

18%

trudno powiedzieć, to zależy od rozwoju sytuacji z koronawirusem

30%

skoro nie udało się do tej pory, to nie uda się i w tej kadencji

24%

uważam, że nigdy nie zostanie przyjęta

zakończona

łącznie głosów: 561