Powstanie skwer imienia Brunona Zwarry?

21 października 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Kim jest nowa wiceprezydent Gdańska?

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska złożyła wniosek w sprawie przeznaczenia pieniędzy na budowę skweru imienia Brunona Zwarry. Młodzi chcą, żeby powstał na Biskupiej Górce. Znaleźć miałby się tam jeszcze pomnik w formie ławeczki oraz fontanna upamiętniająca działacza organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku i gdańskiego pisarza. Miejscy radni zajmą się wnioskiem młodzieży. - Pomysł jest wart rozważenia - mówi nam przewodnicząca rady.Parki i skwery w Trójmieście- W imieniu Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska złożyłem wniosek do Rady Miasta Gdańska w sprawie przeznaczenia środków na budowę skweru im. Brunona Zwarry. Dodatkowo 18 października, czyli w 101 urodziny gdańskiego bówki, zawiązał się Komitet Budowy Pomnika pana Brunona. Skwer byłby idealnym miejscem pod budowę pomnika - wskazuje Jakub Hamanowicz, przewodniczący Młodzieżowej RM.
Skwer miałby powstać na Biskupiej Górce, na placu sąsiadującym z ul. Biskupią.Mapka Czyli w pobliżu miejsca, w którym urodził się Zwarra.

W uzasadnieniu wniosku Młodzieżowej Rady czytamy, że Brunon Zwarra, który był więźniem obozów koncentracyjnych to postać zasłużona dla Gdańska, a jego dorobek literacki jest bezcennym świadectwem historii dla przyszłych pokoleń gdańszczan.

Fontanna w kształcie Morza Czarnego i ławeczkaMłodzi wskazują, że pomysł budowy skweru przedstawili prof. Andrzejowi Januszajtisowi, który zasugerował, by na terenie skweru powstała też fontanna w kształcie Morza Czarnego, ze względu na to, że historyczna nazwa tego miejsca brzmiała właśnie "Czarne Morze".

Poza fontanną znaleźć by się tam miało miejsce na pomnik - pamiątkową ławeczkę. Komitet Budowy Pomnika zawiązał się w ostatnią niedzielę. Pomysłodawczynią, by taki pomnik stanął na Biskupiej Górce jest córka pisarza - Maria Dryżał. Do prac nad budową pomnika włączają się też inni członkowie rodziny, działacze społeczni, radni oraz organizacje związane z Biskupią Górką.

Inicjatywa urozmaiciłaby teren Biskupiej GórkiJak mówi Jakub Hamanowicz, pomysł na tę inicjatywę powstał podczas czytania książek Brunona Zwarry, a konkretnie "Wspomnień gdańskiego bówki".

- Zdziwiło mnie, że autor jest tak skromnie uhonorowany w naszym mieście. Postanowiłem reprezentując Młodzieżową Radę, udać się na spotkanie do Rady Dzielnicy Śródmieście. Pomyślałem, że świetną formą uczczenia osoby pana Zwarry będzie skwer. Stamtąd skierowano mnie do Stowarzyszenia Biskupia Górka. Zaangażowanie osób tam działających, spowodowało, że Rada skierowała wniosek do Rady Miasta Gdańska. Dodatkowo z inicjatywy rodziny Zwarrów i Stowarzyszenia Biskupia, jak i innych osób zaangażowanych, powstał komitet budowy "ławeczki" Brunona Zwarry. Myślę, że połączenie tych dwóch inicjatyw byłoby świetnym dowodem obywatelskiej postawy gdańszczan. Jestem przekonany, że przestrzeń, która powstałaby do uhonorowania wspomnianego gdańskiego bówki urozmaiciłaby teren Biskupiej Górki - podkreśla przewodniczący MRMG.

Biskupia Górka - nasz dzielnicowy serwisRada Miasta zajmie się wnioskiem młodzieżyRada Miasta Gdańska zapowiada, że wnioskiem młodzieży się zajmie.

- Pomysł uhonorowania Brunona Zwarry na Biskupiej Górce, w miejscu, z którym był tak mocno związany, jest oczywiście wart rozważenia - mówi nam Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska - Trzeba jednak w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wybrane przez młodych radnych miejsce pozwala na realizację tam inwestycji w postaci skweru. W dalszej kolejności należałoby sprawdzić, jaki byłby koszt i poszukać środków finansowych, co w obecnej sytuacji może nie być łatwe. Wniosek Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska zostanie skierowany do Komisji Kultury i Promocji, która będzie sprawdzać możliwość jego realizacji - zapowiada Owczarczak.

Jest już tramwaj i muralPrzypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Brunon Zwarra został patronem gdańskiego tramwaju.

- Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że będzie jeździł tramwaj z imieniem naszego ojca, tym bardziej, że tata miał w swoim życiorysie taki epizod, że pracował w Zakładach Komunikacji Miejskiej - mówiła podczas uroczystości córka Brunona Zwarry.
Jednocześnie Muzeum Gdańska przygotowało trzecie wydanie powieści jego autorstwa "W gdańskiej twierdzy", która opowiada o losach internowanych oficerów powstania listopadowego w Twierdzy Wisłoujście.

Historia Wolnego Miasta GdańskaW lipcu na wiadukcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. PolankiMapka powstał mural upamiętniający Brunona Zwarrę. Wcześniej pojawił się pomysł, by taki mural powstał na jednej z kamienic na Biskupiej Górce.
Jak oceniasz pomysł powstania skweru im. Brunona Zwarry?
74%

to świetna inicjatywa i powinna zostać w pełni zrealizowana

7%

dobrze, choć niekoniecznie w proponowanej lokalizacji

9%

mam wątpliwości, czy to potrzebne

10%

źle, wystarczą te formy upamiętnienia, które już są

zakończona

łącznie głosów: 246