stat

Powstanie skwer (niemal) w środku Trójmiasta na Przymorzu

15 lipca 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Rekord wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Gdyni

W rejonie ul. Beniowskiego i Słowiańskiej zobacz na mapie Gdańska na Przymorzu Małym istniejący trawnik zmieni się wkrótce w atrakcyjny teren rekreacyjny. Elementem wyróżniającym nowy skwer na tle innych podobnych będzie tablica wmontowana w nawierzchnię informująca o geodezyjnym środku Trójmiasta, który znajduje się w pobliżu.Teren u zbiegu ulic Beniowskiego i Słowiańskiej to obecnie nieurządzony trawnik pozbawiony jakichkolwiek elementów małej architektury, nie licząc tablic z nazwami ulic.

W ramach inwestycji realizowanej z Budżetu Obywatelskiego pojawią się tutaj jeszcze w tym roku trzy półokrągłe niewielkie placyki otoczone żywopłotami i rabatami. Na każdym z nich przewidziano siedziska oraz lampy oświetleniowe. Dodatkowo, nieco w głębi terenu usytuowane zostaną dwa stoły do gry w szachy. Zaplanowano także montaż śmietników.

Tablica informująca o środku Trójmiasta w nawierzchni placykuWyjątkowym elementem urządzenia skweru będzie tablica informująca o "znajdującym się w tej okolicy geometrycznym środku Trójmiasta". Zostanie ona umieszczona w nawierzchni jednego z placyków.

Geometryczny środek Trójmiasta został wyznaczony na Przymorzu Małym już w 2013 r. przez studentów Politechniki Gdańskiej z Koła Naukowego Hevelius, na prośbę redakcji Trojmiasto.pl. Znajduje się on jednak na terenie prywatnym przy ul. Obotryckiej zobacz na mapie Gdańska, stąd decyzja o oficjalnym oznakowaniu miejsca na publicznym gruncie około 200 metrów od faktycznego środka Trójmiasta.

Ustaliliśmy, gdzie jest środek Trójmiasta


Znana lokalizacja środka Gdańska i SopotuPrzypomnijmy, że już wcześniej wyznaczono również środek Gdańska, który znajduje się w rejonie ulicy Starodworskiej zobacz na mapie Gdańska na Siedlcach oraz Sopotu - środek części miejskiej jest położony przy kościele św. Jerzego i placu Konstytucji 3 Maja zobacz na mapie Sopotu wraz z lasami w okolicach Opery Leśnej zobacz na mapie Sopotu. Gdynia nie podjęła się wyznaczenia środka swojego miasta.


Ponadto we wrześniu ubiegłego roku wmurowano (ponownie) w ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska płytę wyznaczającą kamienny środek XVII-wiecznego Gdańska.

Gdzie jest środek Gdańska, Sopotu i Gdyni?


Jeszcze dwa nowe skwery na Przymorzu MałymW ramach tego samego zadania z Budżetu Obywatelskiego przewidziano też nowe urządzenie zieleńców przy ul. Komorowskiego - Zgody II zobacz na mapie Gdańska oraz Piastowskiej zobacz na mapie Gdańska (w pobliżu skrzyżowania z ul. Chłopskiej). W obu tych miejscach pojawią się nowe nasadzenia, ścieżki oraz elementy małej architektury.

O wyborze wykonawcy dla każdego zadania zdecydują w 60 proc. kryterium najniższej ceny oraz w 40 proc. okres udzielonej gwarancji (minimum trzy lata). Przetarg ogłaszany jest już drugi raz - po pierwszym ogłoszeniu oferty wykonawców przekroczyły zakładany budżet.

Mieszkania Gdańsk Przymorze - Ogłoszenia

Czy należy oznakować także środek Gdańska i Sopotu oraz wyznaczyć środek Gdyni?
56%

tak, to ciekawa atrakcja turystyczna

12%

nie, wystarczy informacja o środku Trójmiasta

32%

nie, to zbędny wydatek

zakończona

łącznie głosów: 809