stat

Poznaj pełną tajemnic historię Witomina

7 maja 2017, 12:00
Patryk Szczerba
artykuł historyczny

Gdzie na Witominie znajdowała się szubienica i kogo na niej stracono? Przy której ulicy mieszkali jedynie nauczyciele? M.in. na te pytania odpowiedzi padną podczas spotkania o sekretach dzielnicy, które odbędzie się w Laboratorium Innowacji Społecznych zobacz na mapie Gdyni w Gdyni we wtorek o godz. 17.Witomino, jako mała osada, oddzielona lasem od rozwijającej się bardzo dynamicznie Gdyni, jeszcze w końcu lat 20. ubiegłego wieku składała się tylko z jednego dużego majątku ziemskiego (folwarku), kilku przynależnych do niego zabudowań chłopskich oraz leśnictwa. Centrum osady zlokalizowane było w rejonie dzisiejszych ulic Małokackiej, Rolniczej, Konwaliowej oraz Narcyzowej zobacz na mapie Gdyni.

W jej pobliżu przebiegał istotny dla Pomorza Gdańskiego szlak komunikacyjny - tzw. Droga Pańska - który łączył Kartuzy ze stacjami rybackimi w rejonie dzisiejszej Gdyni.

Witomino zostało włączone w obszar administracyjny Gdyni w 1933 roku. Obecnie to jedna z bardziej urokliwych dzielnic miasta, administracyjnie składająca się z dwóch części: Radiostacji i Leśniczówki. Otoczona lasem, świetnie skomunikowana z centrum bywa przez niemieszkających tu niedoceniana jako dobry wybór do osiedlenia się.

Jej historia skrywa wiele tajemnic, o których przybliżenie pokusi się Michał Miegoń, badacz dziejów miasta podczas kolejnego spotkania z cyklu "Gdynia Nieznana".

Padną m.in. odpowiedzi na pytania o stawek, lokalizację szubienicy, związki dzielnicy z Japonią i powody zakazu ruchu samochodowego na ul. Wielkokackiej.

- Rolnicza geneza tego miejsca, sięgająca średniowiecza, dramatyczne historie przeniesienia tu "Chińskiej Dzielnicy" oraz budowa osiedli TBO to tylko jedna część opowieści, nierzadko już znanej mieszkańcom. Po resztę zapraszamy we wtorek o godz. 17 do Laboratorium Innowacji Społecznych - zachęca Aleksandra Dylejko, rzecznik prasowy jednostki.
Czytaj więcej o historii dzielnicy
Interesujesz się historią swojej dzielnicy?
36%

tak, znam większość najważniejszych faktów

48%

pobieżnie, ale staram się nadrabiać

7%

raczej nie, nie jestem do niej przywiązany

9%

nie, nie mam na to czasu

łącznie głosów: 643