Prace na terenie po Gedanii to jeszcze nie boisko

18 lipca 2020, 12:00
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Teren po Gedanii zostaje w rękach dewelopera. Będzie boisko

Na terenie po klubie Gedania, przy ulicy Kościuszki we WrzeszczuMapka, trwają prace. Nie jest to jednak jeszcze początek budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego w tym miejscu, chociaż pozwolenie na jego budowę ostatecznie się uprawomocniło.- W tych dniach rozpoczynamy prace konserwacyjno-remontowe budynku znajdującego się na terenie byłego KS Gedania - informuje zarząd firmy deweloperskiej Robyg, która obecnie jest właścicielem terenu po klubie. - Zaczynamy od prac zabezpieczających fundamenty, potrwają one kilka tygodni. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa i zapobieżenia dalszej degradacji budynku. Plan prac, zgodnie z przepisami, został zgłoszony do pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Pojawienie się pracowników i koparki na zamkniętym terenie po klubie Gedania wywołało falę spekulacji na temat początków budowy pełnowymiarowego boiska oraz przebudowy wpisanego do rejestru zabytków budynku, który częściowo spłonął 11 kwietnia tego roku. Jest to tym bardziej możliwe, że po tym, jak wojewoda pomorski podtrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę boiska i przebudowę budynku, pozwolenie to stało się ostatecznie prawomocne.

Zobacz szczegóły projektu boiska i remontu budynku, które Robyg chce zrealizować w pierwszym etapie prac przy Kościuszki- Pozwolenie na budowę jest prawomocne, ale nie rozpoczęliśmy budowy boiska ani też żadnego innego obiektu. Obecnie nie ma ustalonego terminu na podjęcie jakichkolwiek innych prac niż remontowo-konserwacyjne - podkreśla zarząd Robyg.
Kontrowersyjny teren po klubie Gedania w 2017 roku od spółki Gedania SA kupił deweloper Robyg. Od tego czasu w sądzie i prokuraturze toczyły się postępowania.

Prokuratura wyjaśniała, czy spółka Gedania SA powinna zwrócić Skarbowi Państwa pieniądze uzyskane ze sprzedaży terenu deweloperowi, ale nie znalazła do tego podstaw. Miasto Gdańsk, które złożyło zawiadomienie w tej sprawie, nie odwołało się od postanowienia.

Sąd wyjaśniał z kolei, czy Robyg nie powinien zwrócić terenu Skarbowi Państwa w związku z tym, że nie został on zagospodarowany na cele sportowe. Orzeczenie z lutego tego roku wskazało, że teren ma zostać w rękach dewelopera. Jednak miasto Gdańsk, działające w tym przypadku w imieniu Skarbu Państwa, po przywróceniu zatrzymanego epidemią biegu spraw w sądach i prokuraturach, w czerwcu tego roku odwołało się od tej decyzji. W praktyce wyjaśnia to, dlaczego Robyg, który zapowiadał, że boisko będzie gotowe w 2022 roku - na 100-lecie Gedanii - wstrzymuje się póki co z budową boiska i remontem budynku.
Czy twoim zdaniem pełnowymiarowe boisko przy Kościuszki powstanie?
25%

tak

29%

tak, ale w przyszłości i tak zostanie zlikwidowane

20%

nie wiem, trudno to przewidzieć

26%

nie

zakończona

łącznie głosów: 744