stat

Pracownik ZDiZ pogubił się w strefie płatnego parkowania

12 października 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Naskręt

Rozmowa z pracownikiem ZDiZ, w której przyznaje się on do błędnie wystawionych mandatów.


Powiększona 1 października strefa płatnego parkowania w Gdańsku sprawia kłopoty odpowiedzialnym za jej kontrolowanie pracownikom ZDiZ. Nie zawsze pamiętają oni, że nie wszystkie tereny należą do miasta, i nie wszędzie miasto może pobierać opłaty za parkowanie. Dowodzi tego sytuacja, której byliśmy świadkami przed Zieleniakiem.Przypomnijmy: z początkiem października w Śródmieściu, Oliwie, Aniołkach, na Przymorzu i we Wrzeszczu władze Gdańska rozszerzyły strefy płatnego parkowania. Nowe miejsca poboru opłat komplikują życie nie tylko kierowcom, ale także samym pracownikom Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku zajmującym się wystawianiem kar za brak opłaty za parkowanie.

Dowodzi tego sytuacja, do której doszło na ul. Kupieckiej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Miejsce znajduje się w obrębie nowej strefy płatnego parkowania, ale część ulicy leży na terenie prywatnym, należącym do spółki zarządzającej m.in. budynkiem Zieleniak.

We wtorek kontrolujący ten obszar pracownik ZDiZ-u zaczął nakładać kary na auta, których kierowcy nie zapłacili za parkowanie. Jak się jednak okazało, w kilku przypadkach zrobił to niesłusznie. Kary wymierzył bowiem także kierowcom, którzy parkowali na terenie prywatnym, gdzie miejskie opłaty nie obowiązują. Powód? Jak nam powiedział, nie zauważył znaków informujących o obowiązującej w tym miejscu "strefie ruchu".

- Ja panu powiem, to są nowe strefy i zanim to wszystko przyjdzie do normy, to tu niejeden pracownik ZDiZ gafę strzeli - tłumaczył się kontroler.
Na plus pracownikowi ZDiZ trzeba zaliczyć to, że gdy zdał sobie sprawę z własnej pomyłki, zabrał wypisane wcześniej mandaty.

To sygnał dla wszystkich kierowców, by nie tylko zwracali uwagę, gdzie parkują. Nie powinni też automatycznie akceptować wszystkich mandatów, lecz upewnić się, czy zostały prawidłowo wystawione. Bo - jak się okazuje - także pracownicy odpowiedzialni za egzekwowanie opłat w strefach płatnego parkowania mogą się pomylić.

Czy próbowałeś kiedykolwiek anulować mandat lub opłatę karną?
19%

tak, zawsze podejmuję taką próbę

38%

tak, ale tylko wtedy, gdy wiem, że mam rację

18%

nie, bo nie wierzę, że to może się udać

25%

nigdy nie dostałem jeszcze mandatu

łącznie głosów: 780