Prawie 10 mln papierosów zamiast koszulek

17 lutego 2020, 11:30
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Film z akcji przejęcia kontrabandy w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni przejęto blisko 10 mln sztuk nieoclonych papierosów. Były ukryte w kontenerze, który przypłynął z Bangladeszu. Czarnorynkowa wartość kontrabandy została oszacowana na blisko 7 mln zł. Gdyby została wprowadzona do obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 11 mln zł.W ostatnich dniach do portu w Gdyni zawinął kontenerowiec z Azji. Gdy tylko jednostka przybiła do brzegu, na jej pokładzie pojawili się funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska.

Mundurowi uzyskali wcześniej informację, że w jednym z kontenerów znajduje się olbrzymia kontrabanda papierosów. Zgodnie z dokumentacją w kontenerze powinny znajdować się koszulki.

Zeskanowanie wytypowanego kontenera za pomocą skanera rentgenowskiego, a następnie skorzystanie z psa wyszkolonego w wykrywaniu tytoniu, potwierdziły ustalenia mundurowych. Kartony z koszulkami stanowiły jedynie wierzchnią warstwę, za którą znajdował się "właściwy" ładunek.

- Kontener przypłynął z portu Chittagong w Bangladeszu i miał trafić na Węgry. Podczas szczegółowej kontroli stwierdzono, że wewnątrz kontenera znajduje się 9,6 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy - informuje Agata Bloch, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Czarnorynkowa wartość skonfiskowanych papierosów została oszacowana na 6,8 mln zł. Gdyby zostały wprowadzone do obrotu, straty Skarbu Państwa wyniosłyby przeszło 11 mln. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Gdyni. Po ich zakończeniu papierosy zostaną komisyjnie zniszczone poprzez spalenie w piecu.
Czy kiedykolwiek kupiłe(a)ś papierosy z przemytu?
33%

tak, nie raz i nie dwa

4%

tak, ale tylko jeden raz

4%

nie, choć wiem, gdzie takie kupić

7%

nie, bo nie miałe(a)m takiej możliwości

52%

nie palę papierosów

zakończona

łącznie głosów: 1192