stat

Prawie 600 nowych miejsc parkingowych powstanie przy lotnisku

21 kwietnia 2017, 6:00
Maciej Korolczuk

Jeszcze w tym roku pasażerowie korzystający z lotniska w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska zyskają niemal 600 nowych miejsc parkingowych. Władze portu lotniczego chcą rozbudować dwa istniejące parkingi i wybudować jeden nowy. Prace mają ruszyć za kilka tygodni i potrwają do jesieni.Lotnisko w Rębiechowie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w kraju. Zarówno pod względem liczby obsługiwanych pasażerów (w 2016 r. "pękła" kolejna bariera 4 mln pasażerów rocznie), jak i rozbudowywanej infrastruktury lotniskowej (nowy terminal, system ILS, coraz lepsze skomunikowanie z miastem - także kolejowe). O tym, jak zmieniło się gdańskie lotnisko, można przekonać się porównując zdjęcia satelitarne na naszej mapie z 2008 i 2016 r.Niebawem ruszą kolejne inwestycje. Rosnący ruch pasażerski sprawił, że kierowcom może wkrótce zacząć brakować miejsc postojowych, dlatego władze lotniska zdecydowały o rozbudowie dwóch istniejących i budowie jednego nowego parkingu. Po rozbudowie liczba miejsc postojowych wzrośnie z 1351 do 1930.

- W ramach inwestycji zostaną rozbudowane dwa obecnie funkcjonujące parkingi P1 i P5. Pierwszy z nich powiększy się o 155 miejsc postojowych, a drugi o 109. Z kolei między hotelem Hilton a parkingiem P2 powstanie zupełnie nowy parking - P3 z 315 miejscami dla kierowców - wyjaśnia Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Rębiechowie. - Prace budowlane nie będą powodować utrudnień w ruchu dla kierowców i pasażerów, bo będą prowadzone poza drogami dojazdowymi do lotniska.
Co ciekawe, ze względu na dużą ilość szczegółowych danych dotyczących istniejącej infrastruktury, dokumentacja przetargowa i specyfikacja techniczna została częściowo utajniona.

- Dokumentacja zawiera wiele informacji, które z naszego punktu widzenia nie powinny trafiać w przypadkowe ręce. Zarówno my, jak i odpowiednie służby odpowiadające za bezpieczeństwo chcą mieć kontrolę nad tym, komu te plany są wydawane. Aby je otrzymać, trzeba się do nas zwrócić na piśmie i zobowiązać, że korzysta się z nich tylko do celów przetargowych. Dzięki temu w przyszłości, w razie potrzeby, będziemy wiedzieć, kto miał do tych danych dostęp - dodaje Dargacz.
Czy rozbudowa i znaczne zwiększenie pojemności parkingów wokół lotniska sprawi, że ceny za pozostawienie tam samochodu spadną?

- Na razie nie ma takiej decyzji. Zresztą pozostaje ona w gestii operatora firmy Interparking - słyszymy.
Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, a same prace budowlane mają ruszyć za kilka tygodni. Z nowych parkingów kierowcy mają skorzystać pod koniec roku.
Na lotnisko w Gdańsku najlepiej dostać się:
50%

kolejką PKM, bo nie stoi się w korkach

28%

taksówką, bo odpada problem z parkowaniem

22%

własnym autem, nawet za cenę dość wysokich opłat za parkowanie

łącznie głosów: 1239