Prawie cała al. Hallera przejdzie remont

26 października 2020, 7:00
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat Gdynia: dzielnicowe drogi po remoncie
Remont al. Hallera będzie podzielony na kilka etapów. Więcej zdjęć (4)

Remont al. Hallera będzie podzielony na kilka etapów.

fot. Krzysztof Koprowski / Trojmiasto.pl

Remont al. Hallera będzie podzielony na kilka etapów.

fot. Krzysztof Koprowski / Trojmiasto.pl

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na remont kolejnego już odcinka al. HalleraMapka. Tym razem koncepcja będzie dotyczyć jezdni na odcinku od al. PłażyńskiegoMapka do ul. KościuszkiMapka. Trwają także prace nad przygotowaniem projektu remontu jezdni na tym samym odcinku, ale w kierunku Brzeźna. Z kolei do końca maja przyszłego roku powstanie dokumentacja przedstawiająca projekt remontu Hallera na odcinkach ul. KościuszkiMapka - MickiewiczaMapka oraz OkrzeiMapka - WyspiańskiegoMapka.Zarówno jezdnia, jak i chodniki na al. Hallera jeszcze do niedawna znajdowały się w opłakanym stanie. Teraz dzięki planowanym modernizacjom i ukończonym w wakacje remoncie 900-metrowego odcinka w kierunku Brzeźna, ich stan powoli się poprawia.

Przypomnijmy: W lipcu br. zakończyła się trwająca pół roku modernizacja al. Hallera na dwóch odcinkach o łącznej długości ok. 900 m. W pierwszym etapie wyremontowano odcinek od ul. OkrzeiMapka do MickiewiczaMapka (z wyłączeniem zmodernizowanego skrzyżowania ulicy w obrębie z ul. RejaMapka), z kolei w drugim etapie pracom został poddany odcinek od ul. MickiewiczaMapka do KościuszkiMapka. W trakcie remontu wymieniono m.in. nawierzchnię jezdni i zatok postojowych oraz chodniki. Zadbano także o nasadzenia trawników i krzewów. Prace wykonała firma MTM SA z Gdyni, która za zrealizowane zadanie zainkasowała 2,9 mln zł.

Plany drogowców w 2021 r. "Miliony w zamrażarce"Remontów ciąg dalszyWprawdzie każdy remont jest uciążliwy - zwłaszcza, gdy dotyczy jednej ulicy i dzielony jest na etapy rozwlekłe w czasie - ale al. Hallera po prostu go potrzebuje. Mimo wszystko drogowcy nieprędko pojawią się na jezdni łączącej Wrzeszcz i Brzeźno. Według planów, najbliższy remont arterii zostanie przeprowadzony w przyszłym roku.

Do dość niecodziennej sytuacji doszło pod koniec sierpnia br. W przetargu na przygotowanie dokumentacji remontu odcinka al. Hallera od ul. KościuszkiMapka do ul. KlinicznejMapka (z wyłączeniem zmodernizowanych tras). Dwóch potencjalnych wykonawców złożyło identyczne propozycje cenowe, które jednocześnie są najkorzystniejszymi finansowo.

Identyczne oferty na dokumentację projektową remontu al. Hallera we Wrzeszczu- Z uwagi na jednakowe oferty złożone w przetargu, oferenci zostaną poproszeni o wskazanie nowej ceny ofertowej. Przygotowana dokumentacja będzie zawierała szacunkowe koszty całego przedsięwzięcia, który pozwoli wskazać przybliżony termin realizacji robót budowlanych na al. Hallera - mówiła wówczas Aneta Niezgoda z Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Obecnie inwestycja jest na etapie przetargu na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Powinna ona powstać do 31 maja 2021 r.

Prace na odcinku w kierunku Wrzeszcza powinny ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku. Więcej zdjęć (4)

Prace na odcinku w kierunku Wrzeszcza powinny ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

fot. Krzysztof Koprowski / Trojmiasto.pl

Prace na odcinku w kierunku Wrzeszcza powinny ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

fot. Krzysztof Koprowski / Trojmiasto.pl

Prace remontowe będą prowadzone także na odcinku al. Hallera od al. PłażyńskiegoMapka do ul. KościuszkiMapkaDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na modernizację kolejnego fragmentu al. Hallera. Projekt ma objąć jezdnię w kierunku Wrzeszcza, od al. PłażyńskiegoMapka do ul. KościuszkiMapka.

- W ramach zadania zaprojektowane zostaną dwa odcinki: od ul. PłażyńskiegoMapka do ul. GrudziądzkiejMapka i od ul. Grudziądzkiej do ul. KościuszkiMapka. Projekt nie obejmie przejazdów tramwajowych i skrzyżowań. Oprócz wymiany nawierzchni jezdni, w dokumentacji uwzględniona będzie także modernizacja chodników z krawężnikami i zatok autobusowych - mówi Aneta Niezgoda.
Termin składania ofert w przetargu mija 5 listopada br., z kolei prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej mają potrwać do 10 miesięcy od daty podpisania umowy. Oznacza to, że remont odcinka, którego długość wynosi ok. 1,5 km zacznie się najszybciej pod koniec 2021 r.

Przed drogowcami ręce pełne roboty, ale po remoncie wszystkich etapów al. Hallera zyska nowy blask. Więcej zdjęć (4)

Przed drogowcami ręce pełne roboty, ale po remoncie wszystkich etapów al. Hallera zyska nowy blask.

graf. Trojmiasto.pl

Przed drogowcami ręce pełne roboty, ale po remoncie wszystkich etapów al. Hallera zyska nowy blask.

graf. Trojmiasto.pl

Realizacja remontu kolejnego odcinka al. Hallera możliwa dzięki mieszkańcomTym razem również chodzi o jezdnię o długości 1,5 km. W marcu br. informowaliśmy, że dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim na projekt "Prosta droga do morza", realizowany będzie remont jezdni al. Hallera na odcinku od ul. KościuszkiMapka do al. PłażyńskiegoMapka.

W najgorszym stanie jest jezdnia na odcinku od ul. Kościuszki do al. Płażyńskiego. Więcej zdjęć (4)

W najgorszym stanie jest jezdnia na odcinku od ul. Kościuszki do al. Płażyńskiego.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

W najgorszym stanie jest jezdnia na odcinku od ul. Kościuszki do al. Płażyńskiego.

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

- Stan drogi na tym odcinku jest w opłakanym stanie. Ubytki w jezdni, nierówności, pofalowana droga, niezabezpieczone przejścia dla pieszych. Stan drogi stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierowców, jak i dla osób spacerujących wzdłuż alei. W ramach prac zostaną dodatkowo oznakowane przejścia dla pieszych celem poprawy ich bezpieczeństwa. Remont poprawi nie tylko komfort kierowców, ale także zwiększy bezpieczeństwo osób przechodzących przez jezdnię - napisali w uzasadnieniu projektu jego autorzy.

2 mln zł na modernizację alei we WrzeszczuSzacowany koszt samej dokumentacji wynosi ok. 90 tys. zł. Prace mają wynieść ok. 2 mln zł i są przewidziane na 2021 r.
Jak oceniasz jakość jezdni na al. Hallera?
4%

jest całkiem nieźle, nie sądzę, by wymagała remontu

10%

nie jest dobrze, ale też nie jest bardzo źle

5%

nie jest dobrze, ale remont prawie całego odcinka to przesada

81%

jest bardzo źle i remont jest potrzebny natychmiast

zakończona

łącznie głosów: 926