Prawie gotowa wieża ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej

22 lutego 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat Nowe atrakcje w historycznych zbiornikach wodnych
Panorama z nowej wieży ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej

Kończą się prace przy budowie wieży ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej, która będzie pełnić funkcję punktu widokowego, choć niestety tylko dla grup zorganizowanych. Sprawdziliśmy, co z niej widać.Prawie gotowa jest wieża ciśnień, która powstaje wraz z tarasem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej w pobliżu Hotelu Orle. zobacz na mapie Gdańska Inwestycję zleciła miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Wykonawcą jest firma z Gdańska - PB Kokoszki, która zainkasuje 8,5 mln zł za kontrakt.

Obiekt infrastruktury wodnej będzie stabilizował ciśnienie w istniejącej na Wyspie Sobieszewskiej sieci wodociągowej. Ponadto zmagazynuje zapas wody do celów przeciwpożarowych. Zbiornik pomieści 600 m sześc. wody. Będą tam dwa zbiorniki po 300 m. sześc. każdy, oba w kształcie pierścienia. Każda z komór zostanie uszczelniona żywicą i wyposażona w śluzy podobne do tych w łodziach podwodnych, by w razie awarii zbiornika można było do niego wejść.

- Do zbiornika wykonano już drogę dojazdową wraz z parkingiem technicznym, a teren został ogrodzony. Wstawiono stolarkę okienną oraz drzwiową. Obecnie trwa wykańczanie zewnętrznej części budynku - jest on ocieplany, tynkowany oraz trwa montaż aluminiowych paneli w kolorze ceglanym. Trwają również prace wykończeniowe we wnętrzu, a także montaż instalacji technologicznych, elektrycznych i telekomunikacyjnych - wyjaśnia Anna Leszczyńska, rzecznik prasowy GIWK.

W ciągu miesiąca rozpocznie się tam testowe napełnianie zbiornika.

Nowa wieża widokowa dla grup zorganizowanych

Oprócz stabilizowania ciśnienia w sieci i magazynowania wody, obiekt będzie pełnił funkcję turystyczną. Na szczycie zbiornika wieżowego został wybudowany taras widokowy z pełną panoramą. Znajduje się on na wysokości 45 m n.p.m., czyli ponad 10 metrów nad najwyższymi drzewami. Jest to najwyższy punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających będzie światło iluminujące całą wieżę.

Niejasna jest jeszcze kwestia wejścia na wieżę widokową. Na pewno nie będzie możliwości samodzielnego wchodzenia. Wejście ma odbywać się tylko w grupach zorganizowanych i z przewodnikiem i tylko w miesiącach letnich - w czerwcu, lipcu i sierpniu. Nie wyklucza się nawet wprowadzenia opłat za wejście na wieżę. Stoją za tym względy bezpieczeństwa. Sanepid w obawie przed umyślnym zanieczyszczeniem wody wydał już spółce GIWK zalecenie w tej sprawie.

- Planujemy uruchomić platformę w internecie, gdzie zainteresowane zwiedzaniem grupy będą mogły się rejestrować i wybierać dogodny termin zwiedzania. Możliwe, że to zadanie zostanie zlecone podmiotowi zewnętrznemu. To jeszcze jednak podlega ustaleniom - mówi Leszczyńska.

- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, zbiornik zacznie działać latem tego roku. Wtedy też, mamy nadzieję, pierwsze grupy będą mogły odwiedzić taras widokowy - dodaje.

Zobacz budowę wieży ciśnień na Wyspie Sobieszewskiej jesienią 2014 r.

Nowa wieża na Gdańskim Szlaku Wodociągowym

Wykańczana wieża na Wyspie Sobieszewskiej wejdzie w skład Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Dlatego znajdzie się tam również ekspozycja, pozwalająca poznać historię i osobliwości przyrodnicze tego ciekawego rejonu Gdańska.

Celem projektu jest otwarcie ścieżki turystycznej, która umożliwi bliższe poznanie zachowanych obiektów oraz ich historii. Przyczynią się do tego na przykład ekspozycje tematyczne i atrakcje w zabytkowych (odpowiednio konserwowanych dla zachowania jak najlepszego stanu przez lata) obiektach wodociągowych, które będą w przyszłości udostępniane grupom zorganizowanym. W pierwszej kolejności projekt obejmie 3 obiekty: zbiornik wody Stary Sobieski, zbiornik wody Stara Orunia oraz przepompownia ścieków Jelitkowo.

Otwarcie szlaku nastąpi w drugiej połowie 2016 roku.