Premier zaprezentował plan wyjścia z izolacji. Nie ma konkretnych dat

16 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
ms, ws, as
aktualizacja:16:42 (19 kwietnia 2020)
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Więcej zdjęć (5)

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

fot. Krystian Maj/KPRM

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

fot. Krystian Maj/KPRM

Premier zapowiedział stopniowe znoszenie obostrzeń w izolacji społecznej. Kolejne luzowania ograniczeń będą wprowadzane co dwa tygodnie. - Wciskamy pedał gazu ze świadomością, że obok jest pedał hamulca - mówiła kilka godzin wcześniej wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Aktualizacja niedziela 19.04.2020 r. godz. 16:42 - Rząd opublikował w niedzielę poprawki do rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Od poniedziałku 20 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa nie będzie dotyczył osób przebywających w lasach. Co ważne godziny dla seniorów będą nadal obowiązywać z tym, że jedynie od poniedziałku do piątku.

Pełne rozporządzenie TUTAJ
- Od 20 kwietnia przystępujemy do nowego etapu zdejmowania kolejnych obostrzeń, mamy kilka nowych komunikatów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Przedstawił cztery etapy dojścia do normalnego życia społecznego i gospodarczego. Plan nie ma jednak konkretnych terminów - jak zaznaczył premier - nie wpisano ich celowo.

16 kwietnia premier zapowiedział pierwsze zmiany takie jak:

  • otwarcie lasów i parków, zniesienie zakazu spacerów w miejscach publicznych takich jak: bulwary, skwery, tereny zielone, z wyłączeniem placów zabaw,
  • w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły przebywać cztery osoby na stanowisko kasowe, w większych sklepach (powyżej 100 m kw.) jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,
  • punkty usługowe, takie jak zakłady fryzjerskie czy kosmetyczne, pozostaną na razie zamknięte,
  • w kościołach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych,
  • możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (obowiązkowy dystans społeczny i zasłanianie twarzy),
  • osoby powyżej 13 r.ż. będą mogły przemieszczać się bez dorosłych,
  • nie zaplanowano jeszcze terminu powrotu dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków.


Premier przekonywał, że poprzez obowiązujące działania i obostrzenia "kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie, dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu".

- Ten okres obostrzeń był bardzo ważny, w dużym stopniu udało nam się zapanować nad niekontrolowanymi wzrostami zachorowań. W ramach nowej rzeczywistości wprowadzamy zasadę trzech "i": izolacja - musimy zachować właściwy dystans i nosić maseczki, które od dziś są obowiązkowe, identyfikacja - będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę identyfikacji kontaktów między osobami, która pomoże zmniejszać niebezpieczeństwo zarażeń, informatyzacja - jak najwięcej pracy zdalnie tam, gdzie można ją wykonywać - mówił premier.
Jak przekonywał, społeczeństwo dobrze zareagowało i dostosowało się do dotychczasowych obostrzeń, dlatego można zacząć planować ich zmniejszanie i powrót do normalnego życia.

"Epidemia się nie skończy, dopóki nie będzie szczepionki"- Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas, nie ma takich danych, które powiedziałyby, że epidemia zakończy się za dwa, trzy czy pięć miesięcy, jedyną pewną datą, która pokaże, że coś się zmieni, jest pojawienie się szczepionki. Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Zaznaczał, że musimy dalej możliwie często dezynfekować ręce i powierzchnie, a także zachować odpowiedni dystans.

- Pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku - możliwość pójścia do lasu czy parku, dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować - mówił.
Podkreślał też, że restrykcje nie zostaną zniesione na czas wakacji, ale pewne obszary aktywności będą mogły wrócić.
Co myślisz o wprowadzonych zmianach?
14%

powinniśmy pozostać dalej w pełnej izolacji

22%

pozwolenie na wyjścia rekreacyjne jest wystarczające

21%

poluzowanie powinno dotyczyć także niektórych usług

43%

zmiany są za małe, szykuje się czarny scenariusz dla gospodarki

zakończona

łącznie głosów: 5567

ms, ws, as