Rząd: zwiększamy obostrzenia od 27 marca

25 marca 2021, 11:30
Michał Brancewicz

W czwartek, 25.03.2021, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zaostrzenie zasad obowiązującego w Polsce lockdownu. Od soboty 27.03, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola, sklepy budowlane i meblowe oraz salony fryzjerskie i urody. Otwarte pozostaną natomiast kościoły, ale limit wynosił będzie: 1 osoba na 20 m kw., tak samo będzie w placówkach handlowych powyżej 100 m kw. Obostrzenia mają być utrzymane do 9 kwietnia.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Lockdown w Polsce obowiązuje od 20 marca i będzie trwał do 9 kwietnia. Jednak już po pięciu dniach, gdy w czwartek liczba zakażeń przekroczyła 34 tys., rząd podjął decyzję o kolejnych obostrzeniach.

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Na tę chwilę mamy zajętych 75 proc. łóżek i respiratorów. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób - przyznaje premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam żadnego marginesu swobody, dlatego jesteśmy zmuszeni zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń.
Premier zaapelował, by święta wielkanocne spędzić w wąskim gronie najbliższej rodziny.

- Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią. Będzie większa liczba zachorowań i hospitalizacji - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. - W tej chwili mamy 27 tys. osób w szpitalach, a podczas drugiej fali było ich maksymalnie 23 tys. Średnia zachorowań wynosi obecnie 24 tys. W kulminacyjnym momencie drugiej fali było ich 26 tys., ale będziemy obserwować dalsze wzrosty.
Minister zdrowia przyznaje, że jesteśmy w sytuacji kryzysowej i ciężkiej.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.Handel  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych, na targu lub na poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
  • 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw.,
  • 1 osoba na 20 m kw. - w sklepach powyżej 100 m kw.

Kult religijnyOd 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób - na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczneOd 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medykówZe względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Czytaj też: Przedszkola i żłobki zamknięte na 2 tygodnie

Sport - tylko zawodowyDziałalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:
  • Edukacja - uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Hotele - obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy - katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura - wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport - zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

- Z raportów sanepidu z ostatnich dni wynika, że połowa ognisk zakażeń tworzy się w zakładach pracy - mówił w środę minister Niedzielski i zaapelował, by w miarę możliwości firmy przechodziły na tryb pracy zdalnej.

7 mln dawek w ciągu 5 tygodni- W ciągu najbliższych pięciu tygodni przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki - zapowiada premier Morawiecki. - Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim.
Co myślisz o nowych obostrzeniach?
20%

spodziewałe(a)m się takich, akceptuję je

25%

są wprowadzone za późno

11%

myślę, że są zbyt mocne

44%

nie powinno być żadnych obostrzeń

zakończona

łącznie głosów: 5451

Opinie wybrane


wszystkie opinie (1421)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.