stat

Prestiżowa nagroda z Hiszpanii dla Gdańska

19 października 2019, 17:15
bra

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odebrała w Oviedo nagrodę księżnej Asturii dla Gdańska. Została ona przyznana już w czerwcu za "wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka". Poza wyróżnieniem miasto otrzymało również 50 tys. euro, a o tym, na co je spożytkować zdecyduje internetowe głosowanie.Ceremonia wręczenia Nagród Księżnej Asturii 2019 odbyła się w piątkowy wieczór w Teatro Campoamor w Oviedo. Wśród laureatów znalazł się m.in. Gdańsk nagrodzony w kategorii "zgoda".

Kapituła Fundacji Księżnej Asturii uhonorowała miasto ponieważ "przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Nagroda nazywana "hiszpańskim noblem" przyznawana jest od 1981 roku i wiąże się z dużym prestiżem. Co roku wręczanych jest w sumie osiem wyróżnień za dokonania na polu sztuki, literatury, komunikacji, sportu i badań naukowych. W zgłoszenie kandydatury Gdańska był zaangażowany Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku. Na uroczystości obecna była rodzina byłego prezydenta - żona Magdalena z córkami i brat Piotr.

Głosowanie na co wydać 50 tys. euroOprócz prestiżu nagroda ma również konkretny wymiar finansowy.

- O tym, na jaki cel przeznaczymy kwotę 50 tys. euro, która jest częścią nagrody, zdecydujemy wszyscy w głosowaniu internetowym - napisała na Facebooku po ceremonii prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Miasto uruchomiło specjalne konto mailowe, na które mieszkańcy i przyjaciele Gdańska z całego kraju mogą wysyłać maile z pomysłami, jak wykorzystać 50 tys. euro z Nagrody Księżnej Asturii. Jego adres to: nagroda@gdansk.gda.pl. Konto mailowe jest czynne przez pięć dni - do północy, w piątek, 25 października.Władze miasta czekają na pomysły.

- Życzenie jury Fundacji oczywiście jest takie, żeby to był cel związany właśnie z przyczyną, dla której dostaliśmy tę nagrodę. Mnie marzyłoby się wsparcie inicjatyw, właśnie wspierających pokojowe współistnienie, solidarne współtworzenie Miasta, ale bardzo bym chciała, żebyście to Państwo te pomysły, swoje przemyślenia, przekazywali właśnie drogą mailową. Czekamy do północy w piątek, i później naradzimy się w gronie mądrych osób, żeby móc z tego coś wspólnie wybrać - powiedziała Dulkiewicz.

Laureaci ze świataNagrodę w różnych kategoriach na przestrzeni lat otrzymywali: Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Stephen Hawking, Bob Dylan, Václav Havel, Umberto Eco i J. K. Rowling.

Przyznawano ją również organizacjom i wydarzeniom, m.in. Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, Maratonowi Nowojorskiemu, Drodze Św. Jakuba czy wyścigowi kolarskiemu Tour de France.

Wśród nagrodzonych Polaków są:

  • Krzysztof Penderecki - sztuka - rok 2001
  • Ryszard Kapuściński (wspólnie z Gustavo Gutiérrez Merino) - komunikacja i działania na rzecz ludzkości - rok 2003
  • Adam Zagajewski - literatura - rok 2017
  • Krzysztof Wielicki (wspólnie z Reinholdem Messnerem) - sport - rok 2018
Na co miasto powinno przeznaczyć nagrodę?
22%

na promocję Gdańska

17%

na cel charytatywny

11%

na zorganizowanie imprezy dla mieszkańców

11%

na nagrody dla urzędników

27%

na ochronę jakiegoś zabytku-symbolu

12%

na jeszcze coś innego

zakończona

łącznie głosów: 1596

bra