Problem z bezpiecznym dojściem do przystanków na Cygańskiej Górze

25 listopada 2021, 7:00
Arnold Szymczewski
Pasażerowie miejskich autobusów muszą dosłownie przebiegać przez ulicę, na której kierowcy samochodów omijają stojące na środku jezdni autobusy. Więcej zdjęć (2)

Pasażerowie miejskich autobusów muszą dosłownie przebiegać przez ulicę, na której kierowcy samochodów omijają stojące na środku jezdni autobusy.

fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Pasażerowie miejskich autobusów muszą dosłownie przebiegać przez ulicę, na której kierowcy samochodów omijają stojące na środku jezdni autobusy.

fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Mieszkańcy okolic Cygańskiej GóryMapka narzekają na brak bezpiecznego dojścia do przystanku autobusowego linii 115 i 131 (w kierunku Wrzeszcza). Aby dojść na przystanek trzeba wejść na jezdnię w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych, a kierowcy omijają - pod prąd - stojące na przystankach autobusy. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiedział, że na początku stycznia powstanie w tym miejscu przejście dla pieszych oraz progi zwalniające.



Dwa przystanki autobusowe "Cygańska Góra" powstały ponad rok temu z inicjatywy mieszkańców dzielnicy. Dzięki temu udało się skrócić odległość od najbliższego przystankuMapka z 0,5 km do zaledwie 50 m. Mieszkańcy nie ukrywają, że pomysł postawienia przystanków był bardzo trafiony, ale do dziś nie rozwiązano problemu niebezpiecznego przejścia przez ulicę do jednego z nich.

- Ponad rok temu zostały zbudowane przystanki autobusowe na naszym osiedlu i była to bardzo dobra decyzja. Problem polega na tym, że do dziś nie stworzono bezpiecznego dojścia do jednego z przystanków (w kierunku Wrzeszcza) - mówi Pan Łukasz.
Przystanek, o którym mowa, usytuowany jest po przeciwnej stronie osiedlaMapka, na której nie ma chodnika i przejścia dla pieszych. W związku z tym pasażerowie chcący jechać do Wrzeszcza nie raz muszą ryzykować, przechodząc na drugą stronę przez środek jezdni.

- W dni powszednie jest to ulica coraz bardziej uczęszczana przez kierowców, co powoduje, że pasażerowie wsiadający lub wysiadający na osiedlu, muszą przebiegać przez ulicę lub czekać dłuższą chwilę, by przejść w miarę bezpiecznie do przystanku. Powoduje to naprawdę realne zagrożenie dla pieszych - kończy pan Łukasz.
Na Cygańskiej Górze chodnik jest ułożony w taki sposób, jakby na miejscu było przejście dla pieszych. Ale ani zebry, ani znaku pionowego, nie ma na miejscu. Więcej zdjęć (2)

Na Cygańskiej Górze chodnik jest ułożony w taki sposób, jakby na miejscu było przejście dla pieszych. Ale ani zebry, ani znaku pionowego, nie ma na miejscu.

fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Na Cygańskiej Górze chodnik jest ułożony w taki sposób, jakby na miejscu było przejście dla pieszych. Ale ani zebry, ani znaku pionowego, nie ma na miejscu.

fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

GZDiZ przejście dla pieszych i progi zwalniające do 7 stycznia 2022 r.



W związku z wiadomością od naszego czytelnika pytania ws. poprawy bezpieczeństwa przesłaliśmy do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jak zapewnia rzecznik prasowy Magdalena Kiljan - przejście dla pieszych oraz progi zwalniające powstaną do 7 stycznia 2022 r.

- Mamy na tę lokalizację projekt organizacji ruchu, który zakłada wyznaczenie przejścia dla pieszych oraz montaż dwóch wyspowych progów zwalniających. Roboty zostały już zlecone. Ostateczny termin to 7 stycznia 2022 roku. Czekamy na szczegółowy harmonogram robót od wykonawcy. Elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego zakupiono ze środków rady dzielnicy - wyjaśnia Kiljan.
Czy w Gdańsku jest więcej przystanków, do których dostęp jest utrudniony?
17%

nie, moim zdaniem nie ma

33%

jeśli są, to tylko w bardzo rzadko uczęszczanych miejscach

50%

tak, jest ich dość sporo

zakończona

łącznie głosów: 254

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.