Problem z mapą cmentarza Łostowickiego

14 stycznia 2021, 7:00
Rafał Borowski

Nasza czytelniczka próbowała namierzyć jeden z grobów na cmentarzu ŁostowickimMapka. Zadanie nie było łatwe, gdyż mapa nekropolii na stronie internetowej zarządcy jest nieaktualna. Nie wszystkie nowe kwatery zostały na nią naniesione. Urzędnicy przyznają, że problem jest im znany i zamierzają go rozwiązać w tym roku.Od wielu lat poszukujący swoich bliskich, którzy spoczęli na gdańskich cmentarzach, mają do dyspozycji internetową wyszukiwarkę grobów. Na stronie www.cmentarze-gdanskie.pl. wystarczy wpisać personalia poszukiwanej osoby, aby ustalić kwaterę i rząd jej mogiły.

Wówczas pozostaje już tylko rzut oka na mapę cmentarza - którą również można znaleźć na wspomnianej stronie - aby bez trudu trafić we wskazane miejsce. Okazuje się, że w przypadku niektórych grobów powstałych na nowych kwaterach cmentarza Łostowickiego nie jest to takie proste.

Biuro nieczynne w weekendyZ takim problemem zetknęła się niedawno nasza czytelniczka. Na internetową mapę największej nekropolii Gdańska nie są naniesione kwatery, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zlokalizowane są one w zachodniej części cmentarza, od strony ul. CedrowejMapka, na lewo od wejścia nr 6.

- W biurze cmentarza usłyszałam, że mapa nie była aktualizowana od ok. trzech lat. Niestety, nikt nie był w stanie określić, kiedy mapa zostanie uzupełniona. Owszem, w biurze pokierowano mnie, w którym kierunku powinnam się udać. Ale biorąc pod uwagę wielkość cmentarza - a raczej to, że biuro i nowe kwatery znajdują się na przeciwległych krańcach - nie było to łatwe. Ze względu na to, że w ostatnim okresie wzrosła liczba pochówków, trzeba nagłośnić ten problem. Tym bardziej, że biuro nie jest czynne w weekendy - tłumaczy pani Barbara.

Aktualizacja powinna nastąpić w tym rokuGdańskimi cmentarzami komunalnymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Przedstawicielka instytucji przyznaje, że problem jest znany. Zaktualizowanie mapy cmentarza powinno jednak nastąpić jeszcze w tym roku. Dlaczego dotychczas nie udało się sprostać temu zadaniu?

- Mapa cmentarza Łostowickiego obejmuje jego teren do 2015 r. To data jego ostatniej rozbudowy. Cmentarz Łostowicki to jedyny czynny cmentarz, na którym odbywają się bieżące pochówki, dlatego do czasu zapełnienia wszystkich nowych kwater, ze względów technicznych, nie możemy pokazywać dokładnej lokalizacji miejsc pochówku na mapie - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
W tym miejscu warto wspomnieć, że władze Gdańska prowadzą prace nad powiększeniem kilku gdańskich cmentarzy, w tym Łostowickiego. W najbliższych latach ma on zostać rozbudowany w kierunku południowym. Nowe kwatery mają pojawić się pomiędzy obecną granicą nekropolii a al. Armii Krajowej. Więcej na ten temat pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej: Gdańskie cmentarze będą większe. Ruszają prace projektowe


Aktualizacja listy zmarłych raz na kwartałNasza rozmówczyni tłumaczy również, z jakiego powodu może dojść do sytuacji, że wyszukiwarka nie wyświetla danych niedawno pochowanej osoby, np. kilka tygodni temu.

- Co do wyszukiwarki grobów, to lista osób pochowanych na cmentarzach aktualizowana jest raz na kwartał. Czasami się zdarza, że jakichś danych system nie przyporządkuje konkretnej osobie bądź lokalizacji albo niewłaściwie je przypisze, dlatego na stronie internetowej jest możliwość wysłania zgłoszenia o błędzie lub braku osoby w wykazie osób pochowanych na cmentarzach komunalnych - uzupełnia Kiljan.

Największa nekropolia w GdańskuNa gdańskich cmentarzach komunalnych jest pochowanych ok. 228 tys. osób. Ok. połowa z nich znalazła miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Łostowickim. Jego powierzchnia wynosi dokładnie 50,15 ha. Zajmuje większość kwartału, który wyznaczają ul. Łostowicka, al. Armii Krajowej, ul. Cedrowa oraz ul. Kartuska.

Cmentarz Łostowicki został założony w 1979 r. w związku z wyczerpywaniem się pól grzebalnych na największej wówczas nekropolii Gdańska - cmentarzu Srebrzysko przy ul. Srebrniki we Wrzeszczu. Powstał na terenie dawnych pól uprawnych, które znajdowały się niegdyś na południe od założonego pod koniec XIX w. cmentarza św. Franciszka przy ul. Kartuskiej na Siedlcach. Obie nekropolie - choć formalnie rozdzielone - stanowią obecnie integralną całość.

Cmentarz Łostowicki nie leży na ŁostowicachWbrew nazwie Cmentarz Łostowicki wcale nie znajduje się na Łostowicach. Mało tego, ta dzielnica jest od niego oddalona o ok. trzy kilometry na południe. Cmentarz w całości leży w granicach dzielnicy Ujeścisko. Jaka jest więc etymologia mylącej nazwy nekropolii?

Źródła tego galimatiasu należy szukać w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy to - podobnie jak na wszystkich terenach Ziem Odzyskanych - urzędowo ustalano polskie nazwy ulic i obiektów, zastępując ich dotychczasowe, niemieckie.

Błąd w tłumaczeniuCmentarz Łostowicki zawdzięcza swoją nazwę ul. Łostowickiej, przy której została ulokowana brama główna oraz pierwsze pola grzebalne. Na przedwojennych mapach ul. Łostowicka widnieje jako Wonneberger Weg. Wonneberg to niemiecka nazwa dzielnicy Ujeścisko, w związku z czym nazwa ulicy powinna zostać przetłumaczona jako ul. Ujeściska.

Przedwojenna nazwa ulicy była neutralna, czyli nie upamiętniała np. polityka. Tym samym nic nie stało na przeszkodzie, aby nie ustalać zupełnie nowej, lecz przetłumaczyć dotychczasową. Jednak z nieznanych przyczyn urzędnicy popełnili błąd w tłumaczeniu i zamiast nadać ulicy nazwę Ujeściska, nadali Łostowicka. Tymczasem niemieckie nazwy Ujeściska i Łostowic nie są do siebie w ogóle podobne. To odpowiednio Wonneberg i Schönfeld.