• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problem z przedłużeniem ważności abonamentów dla mieszkańców

Maciej Korolczuk
7 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Pani Hanna nie mogła przedłużyć ważności rocznego abonamentu, bo w międzyczasie zmieniła dowód osobisty. Nowy dokument nie uwzględnia już adresu zameldowania, a tego wymaga uchwała i przepisy GZDiZ. Pani Hanna nie mogła przedłużyć ważności rocznego abonamentu, bo w międzyczasie zmieniła dowód osobisty. Nowy dokument nie uwzględnia już adresu zameldowania, a tego wymaga uchwała i przepisy GZDiZ.

Gdańsk musi zmienić uchwałę o strefach płatnego parkowania. Dotychczasowe zapisy uniemożliwiają posiadaczom nowych dowodów osobistych wyrobienie nowego abonamentu, bo jeden z nich wymaga okazania dowodu z adresem zameldowania, czego nowe dowody już nie uwzględniają. Przekonała się o tym nasza czytelniczka. Po naszej interwencji, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zadeklarował, że zwróci się do Rady Miasta o zmiany w przepisach.



Na podstawie jakiego dokumentu GZDiZ powinien wydawać abonamenty mieszkańcom parkującym w SPP?

Pani Hanna jest mieszkanką Oliwy. Właśnie skończył się jej roczny abonament dla mieszkańców. Na początku października nasza czytelniczka chciała przedłużyć posiadany dokument na kolejne 12 miesięcy. W biurze obsługi klienta w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni przy ul. Partyzantów usłyszała, że musi wypełnić nowy wniosek i dołączyć ksero dowodu rejestracyjnego oraz udowodnić, że jest zameldowana w strefie płatnego parkowania.

- Jak się okazało, jedynymi dokumentami uznawanymi przez urząd jest dowód osobisty, o ile na jego podstawie można stwierdzić adres zameldowania lub zaświadczenie o zameldowaniu. Niestety, od niedawna mam nowy dowód, który nie zawiera już adresu zameldowania. Pozostało mi więc pójście do Urzędu Miasta i uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia. I tu kolejna niespodzianka - zaświadczenie jest płatne 17 zł! Co kierowało Radą Miasta, aby uchwalać takie nieżyciowe zasady? Przecież mam samochód (ubiegam się przecież o możliwość parkowania), a zatem i mam dowód rejestracyjny, w którym jest mój adres zamieszkania. Mam prawo jazdy - również z adresem. Ale nie wiedzieć czemu te dokumenty - urzędowe przecież - nie są uznawane. Nie wspomnę o innych, mniej urzędowych dowodach: mogę przedstawić np. rachunki za różne media dostarczane do miejsca, gdzie mieszkam. Mogłabym też oświadczyć na piśmie, że taki a nie inny jest mój adres zameldowania. Przecież ja już miałam roczny abonament i chciałam go tylko przedłużyć. Już rok temu udowadniałam, jaki jest mój adres zameldowania - irytuje się pani Hanna.
Wymagane dokumenty przy wyrobieniu abonamentu dla mieszkańców parkujących w strefie płatnego parkowania. Wymagane dokumenty przy wyrobieniu abonamentu dla mieszkańców parkujących w strefie płatnego parkowania.
Karta opłaty zryczałtowanej mieszkańca, tzw. abonament, wydawana jest na podstawie uchwały Rady Miasta Gdańska z dnia 29 listopada 2012 roku "w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska, ustalenia stawek opłat za parkowanie pojazdów w tej strefie oraz ustalenia sposobu ich pobierania".

- Jeden z zapisów tej uchwały rzeczywiście wskazuje na konieczność dostarczenia dowodu, z którego wynika miejsce zameldowania. W związku z tym osoby obecnie ubiegające się o ten dokument zgodnie z tym zapisem taki warunek są zobowiązane spełnić. Zapis rzeczywiście jest dość restrykcyjny i może dla niektórych osób być kłopotliwy. Dostrzegamy to i zaproponujemy Radzie Miasta Gdańska konkretne zmiany, tak aby ułatwić uzyskiwanie abonamentu - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
- Wiem, że powyżej opisana sprawa oburza znacznie więcej osób. Liczę, że doprowadzi to do ponownego pochylenia się przez Radę Miasta nad przepisem i uzupełnienia listy dokumentów potwierdzających adres zameldowania o kolejne, bardziej wygodne dla obywatela. Odwiedzanie dwóch urzędów, szukanie punktu z ksero (w budynku Zieleni nie świadczy się takiej usługi), no i jeszcze płacenie za wymagane zaświadczenie to chyba za dużo jak na wykupienie abonamentu - dodaje pani Hanna.

Opinie (191) 4 zablokowane

  • Co kierowało urzędasami tworzącymi te kretyńskie (a nie nieżyciowe) przepisy?? Kasa, barany (przepraszam, wyborcy)!

    PRL wiecznie żywy... czy naprawdę myślicie barany (przepraszam, wyborcy), że te przepisy, opłaty itp. dodatkowe obciążenia finansowe (ponad "zwykłe" podatki), są tworzone niechcący, bez świadomości??? Złupić was trzeba, tym samym udowadniając rację istnienia kasty urzędniczej... : /

    • 6 1

  • Czy to jedyny taki przykład?

    Administracja uważa, że 2/3 jej (miasta) budżetu, pochodzące z naszych PIT, należy się jej jak "psu micha". Za to moga najwyżej wypić poranną kawę. Dlatego wymyślono wycenę każdego ruchu urzędowej ręki. Na dodatek założono, że jesteśmy jej (administracji) pańszczyźnianą własnością, bez prawa głosu. Jedyne prawo to możliwość wyrażenia bezgranicznego zachwytu lub użycia paszportu i lotniska.
    To administracja a do tego jest jeszcze doborowe grono stowarzyszonych podmiotów gospodarczych, które równiez chce z tego żyć... I to dobrze!
    Ot, takie twórcze rozwinięcie urzędniczej komuny (carsko-pruskiej proweniencji) i liberalizmu. Wymyślone przez prawników i innych "dwuleworęcznych".
    Przez pojęcie "administracja" nie należy rozumieć "panienki z okienka" a dyskretne grono osób rozmieszczonych w odpowiednich miejscach i kontrolujących wpływy oraz przepływy pieniądza.

    • 5 0

  • Ja ja

    Z tym meldunkiem w dowodzie to już przegięcie po cholere to malo tam cyfr itp. co obchodzi kogos na parkingu gdzie mieszkam

    • 1 2

  • Miałem podobny problem(stary adres zameldowania w dowodzie), przedstawiłem decyzję z urzędu o zameldowaniu i bez problemu się udało. Jeden papier trzeba zabrać.

    • 0 1

  • Nieścisła informacja. (2)

    Właściciel mieszkania, posiadający odpowiedni dokument (wyciąg z ksiąg wieczystych), tylko deklaruje, że w posiadanym przez siebie lokalu mieszka. Najemca musi potwierdzić urzędowo, że tam mieszka, a do tego celu najlepiej służy potwierdzenie zameldowania. I dobrze. Kombinatorów u nas zatrzęsienie i zaraz by się okazało, że w budynku 4-mieszkaniowym mieszka 10.000 osób. Ostatecznie, jeśli tej osoby nie stać na wydanie 17,- zł za potwierdzenie, nie stać jej na utrzymywanie samochodu. Polecam korzystanie z komunikacji miejskiej.

    • 2 6

    • ty debilu, nikt nie ma prawa nikogo do niczefo zmuszać bo tak ci się wydaje (1)

      a meldunki jako wynalazek komunistów wcześniej czy później będą mam nadzieję zniesione!

      • 0 1

      • nie musisz się nigdzie meldować, nie musisz pracować, nie musisz żyć

        masz wolną wolę

        • 0 0

  • banda nierobów generująca nieżyciowe nikomu niepotrzebne przepisy

    jako obywatel wolnego kraju powinienem móc sobie parkować w strefie publicznej gdzie mi się tylko podoba i to za darmo, wszystko inne to tylko złodziejstwo sankcjonowane niby prawem tej bandy nierobów!

    • 0 0

  • Urzędnicy z GdZDiZ..

    To urzędnicy z Gd. ZDiZ przygotowali taką uchwałę dla radnych, a Ci jak zwykle podnieśli łapki nawet nie czytając. Normalka przy stanowieniu prawa w naszym kraju....

    • 1 0

  • Można ? Można.

    W moim mieście (celowo nie podaję w jakim, aby się urzędnicy nie zbiesili) po zmianie adresu zamieszkania bez problemów i do tego całkowicie bezpłatnie otrzymałem zaświadczenie o nowym adresie zameldowania.

    • 4 0

  • Gdańsk jest w strefie nadgranicznej i tu obowiązuje meldunek do 48 godzin

    • 2 0

  • Pie***enie kotka za pomoca mlotka. Szlo sie z dowodem, robilo oplate i dostawalo sie blankiet. Ale coz trza bylo zrobic miejsca na stolki, oraz utrudnic zycie mieszkanca , zaslaniaja sie ustawa.... kpina

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane