Próbowali wymieniać w kantorach fałszywe funty

29 maja 2020, 11:15
Szymon Zięba
Zatrzymania ws. wprowadzania fałszywych funtów.

Fałszywe brytyjskie 20-funtówki wprowadzali do obiegu członkowie zorganizowanej grupy, którą udało się rozbić policji i prokuraturze. Przestępcy starali się wymienić gotówkę w kantorach m.in. w Gdańsku. W ręce służb wpadły trzy osoby z Trójmiasta, w tym domniemany organizator przestępczego procederu.Nad rozpracowaniem zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów o nominale 20 funtów brytyjskich, pracowali śledczy z gdańskiej Prokuratury Regionalnej oraz funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że organizatorem przestępczego procederu był jeden z zatrzymanych mężczyzn. Do zorganizowanej przez siebie działalności przestępczej zwerbował inne osoby, w tym zatrzymanych mężczyznę i kobietę - mówi prok. Małgorzata Muklewicz, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Śledczy: próbowano wpuścić do obiegu fałszywe banknotyZdaniem prokuratury członkowie szajki starali się wpuścić do obiegu fałszywe banknoty, wymieniając je w kantorach wymiany walut na terenie Gdańska i innych miejscowości.

- Podczas przeszukania zatrzymanych oraz ich miejsca zamieszkania ujawniono ponad 120 banknotów o nominale 20 funtów brytyjskich każdy. Z oględzin banknotów wynika, że numery seryjne w wielu przypadkach powtarzały się, co jednoznacznie wskazuje, że są to banknoty podrobione - tłumaczy prok. Muklewicz.

Ostatecznie prokurator przedstawił w tej sprawie zarzuty:


  • kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
  • puszczenia oraz usiłowania puszczenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów szterlingów (nie mniej niż łącznie 54 banknoty),
  • oraz przechowywania w celu wprowadzenia w obieg podrobionych obcych pieniędzy o nominale 20 funtów szterlingów w liczbie nie mniej niż 126 sztuk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Śledczy pracują nad ustaleniem pochodzenia fałszywych pieniędzy.
Podczas transakcji otrzymujesz zapłatę w wysokich nominałach. Co robisz?
30%

weryfikuję ich autentyczność "na oko"

9%

sprawdzam ich autentyczność, np. w banku albo specjalnych urządzeniach

21%

staram się unikać przyjmowania wysokich nominałów

40%

nic nie robię, ufam, że pieniądze nie są podrabiane

zakończona

łącznie głosów: 809