• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Produkujemy więcej śmieci podczas pandemii

Ewelina Oleksy
25 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku. W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii. W Gdańsku od początku roku wzrosła ilość odpadów kuchennych, plastiku i metali oraz odpadów budowlanych czy opon. Sprawdziliśmy na dwóch trójmiejskich wysypiskach, jaki wpływ na masę produkowanych przez nas śmieci, mają ograniczenia związane z koronawirusem.



Czy zauważyłe(a)ś, że w czasach pandemii produkujesz więcej śmieci?

Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszych codziennych zwyczajach. Mniej wychodzimy z domów, a tym samym produkujemy w nich więcej śmieci.

Do tego dochodzą remonty i porządki, na które część z nas ma teraz więcej czasu, więc wyrzuca z piwnic i mieszkań niepotrzebne rzeczy.

Dodać trzeba też zamknięte dla gości lokale gastronomiczne, z których jedzenie zamawiamy na wynos - czyli w opakowaniach, które następnie wyrzucamy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dla środowiska izolacja domowa związana z koronawirusem nie jest najlepszym prezentem.

Czytaj też: COVID-19 a śmieci. Jak przebiega ich utylizacja?

Zapytaliśmy dwa trójmiejskie wysypiska śmieci: Eko Dolinę w Łężycach, gdzie trafiają odpady m.in. z Gdyni i Sopotu oraz Zakład Utylizacyjny obsługujący m.in. Gdańsk, czy w związku z pandemią odnotowały wzrost ilości przywożonych do nich śmieci. Obie spółki przyznają, że odpadów w ostatnim czasie jest więcej, choć niekoniecznie ma to związek tylko i wyłącznie z lockdownem.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii



Z obserwacji pracowników Eko Doliny, gdzie trafiają śmieci z Gdyni i Sopotu, wynika, że w czasach pandemii na pewno więcej remontujemy niż wcześniej. Ilość odpadów poremontowych, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, wzrosła tam znacząco.

- Co zaobserwowano i w czym można znaleźć relację w stosunku co do izolacji społecznej, to zdecydowanie większa niż w zeszłym roku ilość wytwarzanych odpadów remontowo-budowlanych oraz odpadów wielkogabarytowych typu meble. W 2019 roku, w okresie od marca do października, średnia miesięczna ilość przyjmowanych przez Spółkę zmieszanych odpadów poremontowych wynosiła 760 ton. W roku bieżącym: 1420 ton. Jeśli zaś chodzi o odpady wielkogabarytowe, było to odpowiednio 874 i 907 ton - informuje Alicja Drywa, kierownik Działu Ochrony Środowiska Eko Doliny.

Wywóz nieczystości i śmieci w Trójmieście



Spółka Eko Dolina jednocześnie informuje, że nie odnotowała związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wystąpieniem lockdownu, a zwiększeniem ilości przyjmowanych, pozostałych odpadów. Dotyczy to niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych oraz zbiórki selektywnej, czyli odpadów powstających na co dzień w gospodarstwach domowych.

Czytaj też: Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik

- Choć ilość tych odpadów dostarczana do Spółki z roku na rok się zwiększa, jest to jednak związane z powszechnie zauważalną tendencją wzrostu ilości wytwarzanych odpadów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim czasie o 2,1 proc. zwiększyła się ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez Polaków. W 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg odpadów. W roku 2018 było to 325 kg, zaś w roku 2017 - 312 kg - wskazuje Alicja Drywa. - Podsumowując: konsumować więcej niż wynika to z ogólnego kierunku na polskim rynku odpadowym nie konsumujemy, za to więcej remontujemy.

W Gdańsku więcej odpadów kuchennych, plastiku i budowlanych



Zakład Utylizacyjny w Szadółkach porównał okres od stycznia do 17 listopada 2019 r. z tym samym okresem w tym roku.

Walka ze śmieciami w Trójmieście



- Od początku roku 2020 do połowy listopada zauważyliśmy, w porównaniu z danymi z tego samego okresu zeszłego roku, znaczne zmiany w ilościach trafiających do nas odpadów segregowanych. Obserwujemy wzrost ilości odpadów tzw. kuchennych o 17 proc. w stosunku do zeszłego roku, a metali i tworzyw sztucznych aż o 39 proc. Dodajmy, że wzrosła też ogólna ilość odpadów trafiających do Zakładu w stosunku do poprzedniego okresu - informuje Iwona Bolt, rzeczniczka ZU w Szadółkach. - Może to być wynik specyficznej sytuacji, jakiej doświadczamy w związku z koronawirusem - zdecydowanie częściej pozostajemy w domach, czego skutkiem może być zwiększona produkcja odpadów w warunkach domowych. Jednocześnie tak duży przyrost ilości segregowanych tworzyw sztucznych i metali może wskazywać, że poprawia się jakość domowej segregacji, co potwierdza zmniejszający się strumień odpadów zmieszanych (minus 12 proc.) - wskazuje.
Zobacz też: Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być eko

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać. W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać.
ZU w Szadółkach odnotował też w czasie pandemii wzrost strumienia odpadów dostarczanych przez mieszkańców do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (min. elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony).

- O ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019 we wskazanym okresie. To istotna zmiana i dotyczy odpadów problemowych czy niebezpiecznych, nienadających się do standardowego zagospodarowania i wymagających szczególnego traktowania. Do tych odpadów zaliczamy m.in.: elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony. Między innymi takie odpady każdy z nas może znaleźć w swoich garażach, piwnicach czy specjalnych pomieszczeniach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać - mówi Bolt.

Punkty zbiórki elektrośmieci w Trójmieście



Rzeczniczka podkreśla jednak, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób czas pandemii i izolacji wpłynął na zwiększenie ilości odpadów komunalnych generowanych przez mieszkańców.

- Porównując ten sam okres dziesięciu miesięcy za rok 2019 i rok 2020 widzimy wzrost ilości odpadów poszczególnych frakcji, ale należałoby przeprowadzić szczegółowe badania, by ocenić, co w głównej mierze ma na to wpływ: izolacja, większa świadomość ekologiczna czy lepsza jakość selektywnej - zaznacza Bolt.

Miejsca

Opinie (122) 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Smieci to produkuja producenci. wszystko zgodnie z CE UE. zaskoczenie? (2)

    Powinnismy miec wybór przy zakupach. Zaporowy podatek na opakowania jednorazowe. A jak jest to widać.

    • 66 10

    • Tyle, że ludzie chcą wiedzieć co kupują. W markecie kupisz w pudle, np. ryż, płatki, orzechy, to poczytasz: co w środku, skąd i ile, a jak kupisz z silosa, to może pierwsza partia jest uczciwa, ale następne, to nie wiadomo jaki chiński chłam.

      • 1 1

    • A ja myślę, że miasto takimi artykułami nas zmiękcza

      Aby od nowego roku powiedzieć mieszkańcom: czytaliście! Za dużo produkujecie śmieci! Trzeba podnieść ponownie stawki !! Za prąd również zaraz dowalą stawkę dwa razy większą.
      Zobaczcie że tak będzie.
      Za prąd płacimy już najwięcej w Europie, a będzie od lutego chyba kolejna podwyżka.

      • 4 0

  • Dobra podkładka przed kolejną podwyżką cen wywozu śmieci. (3)

    • 119 6

    • PiS podniósł cenę składowania tony śmieci dziesięciokrotnie, więc się ciesz że płacisz tylko dwa razy więcej. (2)

      • 7 4

      • Słucham? (1)

        Jak będzie PiS mnie kopał w brzuch, to mam się cieszyć, że nie dostaję po twarzy? Dobrze wiem czyja nieudolna ustawa wprowadziła podwyżki składowania śmieci, jednakże mam również zastrzeżenia do przymusu organizowania wywózki odpadów przez gminy.

        • 1 4

        • Nie będzie żadnych podwyżek. Będą jedynie dodatkowe składowe za wywóz odpadów. Jak w Enerdze: dojazd do klienta, odbiór z altany, załadunek, przewóz do Szadółek, rozładunek i mycie śmieciarki. Będzie też jak w taksówce, za trzaśnięcie furtką, bez względu czy masz śmieci w altanie, czy nie. I oczywiście abonament i opłata handlowa za wystawienie rachunku. Zaczynają od firm - jest już opłata za najem pojemnika :)

          • 3 0

  • Jakie my? (6)

    Producenci uzywaja plastiku, bo moga. Zakazac go raz na zawsze i tyle. Wrocic do szkla itp., niech wszyscy inteligenci zastapia plastik czyms eko i do przodu.
    Mysla nad samochodami napedzanymi wodorem, a nie moga wymyslic alternatywy dla plastiku.

    • 96 4

    • Poszczególne rodzaje plastiku mocno różnią się od siebie. (3)

      Mamy kategorie, które znakomicie nadają się do recyklingu i wytwarzanie ich mniej obciąża środowisko niż szkło i papier. To nie jest zły materiał, ale naprodukowany i niewystarczająco przetwarzany czy ponownie wykorzystywany.

      • 5 3

      • (2)

        A ile kosztuje transport szklanej butelki z jednego końca Polski na drugi, a ile plastikowej?

        • 3 4

        • A po co na drugi koniec Polski?

          Gospodarka lokalna to rozwiazanie. Browar do 100 km od miasta. To samo mleczarnia. Piekarnia 20 km max. Itd..

          • 9 1

        • paczką Poczty Polskiej obie kosztują 13 zł

          • 2 0

    • (1)

      dzięki temu gospodarka powinna się czuć dobrze

      • 0 1

      • Miał być skup butelek plastikowych, ale rządowi się nie opłaca, bo żadnemu z urzędników z tego w kieszeni nie przybędzie. Na zachodzie automaty do selektywnych śmieci są od lat, a u nas za dwadzieścia lat to będzie wielka innowacja i pan premier będzie się mógł pokazać w TV na tle tej maszyny.

        • 8 1

  • Mniej jadamy na mieście a więcej w domu to i śmieci jest więcej - a każdy produkt zapakowany w późniejszy śmieć :) (4)

    Bo śmieci to każden jeden wie gdzie wywalić ale robić to ni ma komu :)

    • 34 4

    • (1)

      Już wkrótce będzie szczepionka i wszystko wróci do normy. Nie bij piany!

      • 1 4

      • Nie tak szybko...

        Hehehe, szczepionka (i to niejedna) wkrótce może i będzie, ale nie tak szybko wróci wszystko do normy, oj nie tak szybko... Mimo szczepionki z pandemią będziemy się wozić jeszcze wiele lat...I produkować więcej odpadów, masek jednorazowych, rękawiczek, itd.itd.

        • 2 0

    • Rozwinę myśl

      Żywność zamiast iść do restauracji jest kierowana prosto do domu. Podział na mniejsze porcje wiąże się z dodatkowymi odpadami

      • 0 0

    • A jak się przejść po okolicy...

      ...i zajrzeć do koszów na śmieci (albo - niestety - w zaułki trawników) to można zarejestrować od groma flaszek i puszek po wiadomych trunkach. Ludzie nieźle dają sobie w palnik w czasie soft lockdownu no i siłą rzeczy więcej śmeci produkują. Do tego jeszcze te wszędobylskie porzucane wszędzie gdzie tylko można jednorazowe maseczki i odpadów przybywa.

      • 4 1

  • Kolejny pretekst do podwyżki cen za wywóz

    Czy raczej przy obecnych stawkach haraczu

    • 48 2

  • Do tego trzeba dodać walające się maski i rękawiczki

    • 34 2

  • ruszy spalarnia to to wszystko pochłonie (3)

    a że wzrosnie liczba zachorowań na nowotwory? no cóz, cywilizacja.

    • 24 14

    • Wzrośnie liczba zachorowań na nowotwory? (2)

      Mam pomysł, to niech rząd da jeszcze z dwa miliardy na propagandę TVPiS zamiast na onkologię.

      • 8 5

      • a może oprócz tego niech miasto nie buduje tej spalarni z której mikropyły niewiadomego pochodzenia będą spływały na całe

        miasto jak dzisiaj smród z wysypiska?

        • 4 4

      • Lepiej zapobiegac

        Jak widac na twoim.przykladzie glupota nie wybiera. Zdrowka

        • 0 1

  • Produkcja to jedno...ale ceny za wywóz....nie wiem czemu włodarze przyklepali te podwyżki tak nienaturalnie wysokie w porównaniu do zarobków.

    • 28 2

  • Płacę to wymagam (1)

    • 21 5

    • to zapłacisz więcej

      po to jest ten tekst

      • 7 2

  • (11)

    W większości to nie konsumenci są odpowiedzialni za ogromna ilość śmieci. Patrz np. pasty do zębów: nie dość, że w tubce to jeszcze w pudełku. Jabłka pakowane po 4 szt na styropianowej tacce i foliowane.. itd itd Po co to nam?

    • 88 3

    • najlepsza jest żywność bio itp (3)

      np owoce, warzywa: zawsze w opakowaniu

      • 13 0

      • niestety, ale tego wymagaja przepisy (2)

        produkt bio nie moze miec kontaktu z innym produktem, musi byc odpowiednio oznaczony i skladowany w magazynach w wydzielonym miejscu, zdala od innych produktow

        • 1 8

        • (1)

          on zaraża - czy inne? :)

          • 4 2

          • smieszne, ale takie sa przepisy,

            mowi o tym polityka ghp i gmp / haccap

            • 2 0

    • Nie każdy lubi jeść jabłka zmacane przez stado babć. (5)

      • 4 6

      • ...babcine ręce z takim długimi i czarnymi pazurami

        • 4 2

      • Ale każde jabłko jest zmacane przez wiele osob (3)

        Najpierw ktoś je musiał zerwać z drzewa, następnie włożyć do skrzynki, a później wielokrotnie było dotykane w drodze do sklepu. Od wieków sposobem na to jest umycie owocu. Ciebie chyba całe życie zamkniętego w sterylnym worku rodzice trzymali, że takie rzeczy Ci przeszkadzają?

        • 19 1

        • To nie powód, żebym żarł jabłka dodatkowo zmacane przez stado babć. (2)

          • 2 7

          • Czy z racji Twojej choroby psychicznej mają cierpieć wszyscy? (1)

            Nieracjonalny lęk przed jabłkiem dotkniętym przez inną osobę, to jest fobia nadająca się do leczenia.

            • 10 1

            • Przecież jabłka pociera się o sweter i już są czyste. A jakie błyszczące przy okazji.

              • 9 0

    • Albo tekstylia...

      Albo tekstylia - ostatnio kupiłem skarpetki ,,opakowane'' w tekturę i ....w plastikowy hak do zawieszania....I to po co komu...?

      • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane