Produkujemy więcej śmieci podczas pandemii

25 listopada 2020, 16:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Jak legalnie pozbyć się nietypowych odpadów
W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku. Więcej zdjęć (4)

W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku.

fot. Edyta Steć /Trojmiasto.pl

W czasie pandemii dużo częściej przebywamy w domu, a więc siłą rzeczy produkujemy coraz więcej śmieci, także tych z plastiku.

fot. Edyta Steć /Trojmiasto.pl

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemii. W Gdańsku od początku roku wzrosła ilość odpadów kuchennych, plastiku i metali oraz odpadów budowlanych czy opon. Sprawdziliśmy na dwóch trójmiejskich wysypiskach, jaki wpływ na masę produkowanych przez nas śmieci, mają ograniczenia związane z koronawirusem.Pandemia koronawirusa wiele zmieniła w naszych codziennych zwyczajach. Mniej wychodzimy z domów, a tym samym produkujemy w nich więcej śmieci.

Do tego dochodzą remonty i porządki, na które część z nas ma teraz więcej czasu, więc wyrzuca z piwnic i mieszkań niepotrzebne rzeczy.

Dodać trzeba też zamknięte dla gości lokale gastronomiczne, z których jedzenie zamawiamy na wynos - czyli w opakowaniach, które następnie wyrzucamy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dla środowiska izolacja domowa związana z koronawirusem nie jest najlepszym prezentem.

Czytaj też: COVID-19 a śmieci. Jak przebiega ich utylizacja?

Zapytaliśmy dwa trójmiejskie wysypiska śmieci: Eko Dolinę w Łężycach, gdzie trafiają odpady m.in. z Gdyni i Sopotu oraz Zakład Utylizacyjny obsługujący m.in. Gdańsk, czy w związku z pandemią odnotowały wzrost ilości przywożonych do nich śmieci. Obie spółki przyznają, że odpadów w ostatnim czasie jest więcej, choć niekoniecznie ma to związek tylko i wyłącznie z lockdownem.

W Gdyni i Sopocie więcej remontujemy w czasach pandemiiZ obserwacji pracowników Eko Doliny, gdzie trafiają śmieci z Gdyni i Sopotu, wynika, że w czasach pandemii na pewno więcej remontujemy niż wcześniej. Ilość odpadów poremontowych, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, wzrosła tam znacząco.

- Co zaobserwowano i w czym można znaleźć relację w stosunku co do izolacji społecznej, to zdecydowanie większa niż w zeszłym roku ilość wytwarzanych odpadów remontowo-budowlanych oraz odpadów wielkogabarytowych typu meble. W 2019 roku, w okresie od marca do października, średnia miesięczna ilość przyjmowanych przez Spółkę zmieszanych odpadów poremontowych wynosiła 760 ton. W roku bieżącym: 1420 ton. Jeśli zaś chodzi o odpady wielkogabarytowe, było to odpowiednio 874 i 907 ton - informuje Alicja Drywa, kierownik Działu Ochrony Środowiska Eko Doliny.

Wywóz nieczystości i śmieci w TrójmieścieSpółka Eko Dolina jednocześnie informuje, że nie odnotowała związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy wystąpieniem lockdownu, a zwiększeniem ilości przyjmowanych, pozostałych odpadów. Dotyczy to niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych oraz zbiórki selektywnej, czyli odpadów powstających na co dzień w gospodarstwach domowych.

Czytaj też: Producenci opakowań zapłacą za tworzenie śmieci. Najwięcej za plastik

- Choć ilość tych odpadów dostarczana do Spółki z roku na rok się zwiększa, jest to jednak związane z powszechnie zauważalną tendencją wzrostu ilości wytwarzanych odpadów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim czasie o 2,1 proc. zwiększyła się ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez Polaków. W 2019 roku na jednego mieszkańca przypadało średnio 332 kg odpadów. W roku 2018 było to 325 kg, zaś w roku 2017 - 312 kg - wskazuje Alicja Drywa. - Podsumowując: konsumować więcej niż wynika to z ogólnego kierunku na polskim rynku odpadowym nie konsumujemy, za to więcej remontujemy.

W Gdańsku więcej odpadów kuchennych, plastiku i budowlanychZakład Utylizacyjny w Szadółkach porównał okres od stycznia do 17 listopada 2019 r. z tym samym okresem w tym roku.

Walka ze śmieciami w Trójmieście- Od początku roku 2020 do połowy listopada zauważyliśmy, w porównaniu z danymi z tego samego okresu zeszłego roku, znaczne zmiany w ilościach trafiających do nas odpadów segregowanych. Obserwujemy wzrost ilości odpadów tzw. kuchennych o 17 proc. w stosunku do zeszłego roku, a metali i tworzyw sztucznych aż o 39 proc. Dodajmy, że wzrosła też ogólna ilość odpadów trafiających do Zakładu w stosunku do poprzedniego okresu - informuje Iwona Bolt, rzeczniczka ZU w Szadółkach. - Może to być wynik specyficznej sytuacji, jakiej doświadczamy w związku z koronawirusem - zdecydowanie częściej pozostajemy w domach, czego skutkiem może być zwiększona produkcja odpadów w warunkach domowych. Jednocześnie tak duży przyrost ilości segregowanych tworzyw sztucznych i metali może wskazywać, że poprawia się jakość domowej segregacji, co potwierdza zmniejszający się strumień odpadów zmieszanych (minus 12 proc.) - wskazuje.
Zobacz też: Pudełka z trzciny cukrowej i kukurydzy. Restauracje chcą być eko

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać. Więcej zdjęć (4)

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać.

fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

W ZU na Szadółkach wzrosła ilość odpadów, które każdy z nas może znaleźć w swoich garażach czy piwnicach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać.

fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

ZU w Szadółkach odnotował też w czasie pandemii wzrost strumienia odpadów dostarczanych przez mieszkańców do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (min. elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony).

- O ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019 we wskazanym okresie. To istotna zmiana i dotyczy odpadów problemowych czy niebezpiecznych, nienadających się do standardowego zagospodarowania i wymagających szczególnego traktowania. Do tych odpadów zaliczamy m.in.: elektrośmieci, odpady chemiczne, budowlane, tekstylia, opony. Między innymi takie odpady każdy z nas może znaleźć w swoich garażach, piwnicach czy specjalnych pomieszczeniach, które być może - mając do dyspozycji więcej czasu - postanowiliśmy w czasie pandemii posprzątać - mówi Bolt.

Punkty zbiórki elektrośmieci w TrójmieścieRzeczniczka podkreśla jednak, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób czas pandemii i izolacji wpłynął na zwiększenie ilości odpadów komunalnych generowanych przez mieszkańców.

- Porównując ten sam okres dziesięciu miesięcy za rok 2019 i rok 2020 widzimy wzrost ilości odpadów poszczególnych frakcji, ale należałoby przeprowadzić szczegółowe badania, by ocenić, co w głównej mierze ma na to wpływ: izolacja, większa świadomość ekologiczna czy lepsza jakość selektywnej - zaznacza Bolt.
Czy zauważyłe(a)ś, że w czasach pandemii produkujesz więcej śmieci?
22%

tak, znacznie więcej niż wcześniej

20%

tak, ale nie jest to jakaś wielka różnica

10%

trudno powiedzieć, nie zwracam na to uwagi

43%

nie, bo żyję tak, jak wcześniej, nic się nie zmieniło

5%

nie, produkuję ich nawet mniej, bo mało bywam w domu

zakończona

łącznie głosów: 742