Prof. Jakub Stelina z Gdańska sędzią Trybunału Konstytucyjnego

21 listopada 2019, 15:40
Rafał Borowski

Prof. Jakub Stelina, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, został wybrany przez sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydatura została oficjalnie zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość w czwartkowe popołudnie. Nowy sędzia złoży ślubowanie wobec prezydenta RP w ciągu najbliższych 30 dni.Aktualizacja, godz. 10:40 W czwartkowy wieczór, prof. Jakub Stelina został powołany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za jego wyborem głosowało 233 posłów, przeciw 209, 8 wstrzymało się od głosu.

Oprócz prof. Steliny, parlamentarzyści wybrali także dwóch kolejnych kadydatów, zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość: prof. Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Nowi sędziowie zajęli miejsce zwolnione w Trybunale Konstytucyjnym przez prof. Marka Zubika, prof. Piotra Tuleję i Stanisława Rymara, których kadencje wygasną 3 grudnia.
Partia rządząca informowała o swoich trzech kandydatach na zwalniające się miejsca w Trybunale Konstytucyjnym na początku listopada. Jednak o ile dwie kandydatury pozostały bez zmian - mowa o prof. Krystynie Pawłowicz i Stanisławie Piotrowiczu - o tyle trzecia została już dwukrotnie zmieniona.

Pierwotnie kandydatem PiS miała być prof. Elżbieta Chojna-Duch, następnie została ona zastąpiona przez dr. hab. Roberta Jastrzębskiego. Oboje są nauczycielami akademickimi z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednak od środy, również i drugie z wymienionych nazwisk jest już nieaktualne. Jak informuje w swojej depeszy Polska Agencja Prasowa, kolejnym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego został wybrany w czwartkowe popołudnie prof. Jakub Stelina. To specjalista w dziedzinie prawa pracy i nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2012-2018 pełnił funkcję dziekana na tym wydziale.

Prof. Jakub Stelina to już ostateczny kandydat, zamykający grono osób zgłoszonych do Trybunału Konstytucyjnego przez Prawo i Sprawiedliwość. Jeszcze w czwartek po południu odbędzie się bowiem posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas której zostanie zaopiniowana jego kandydatura. Natomiast głosowanie parlamentarzystów w sprawie wyboru sędziów TK ma odbyć się tego samego dnia późnym wieczorem.
Czy wiesz, jakie są kompetencje Trybunału Konstytucyjnego?
46%

tak, znam je bardzo dobrze

34%

tak, ale znam to zagadnienie jedynie pobieżnie

20%

nie, nie mam pojęcia

zakończona

łącznie głosów: 808