Prokuratura: Agata zginęła z ręki koleżanki. Sama ją o to poprosiła

26 maja 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Piotr Weltrowski
Kilka godzin przed śmiercią Agatę uchwyciły kamery monitoringu. Więcej zdjęć (1)

Kilka godzin przed śmiercią Agatę uchwyciły kamery monitoringu.

fot. KWP w Gdańsku

Kilka godzin przed śmiercią Agatę uchwyciły kamery monitoringu.

fot. KWP w Gdańsku

Dwie koleżanki 17-letniej Agaty z Wejherowa, której ciało znaleziono 22 lutego w parku w Brzeźnie, usłyszały we wtorek zarzuty: pierwsza zabójstwa na prośbę zamordowanej, a druga zacierania śladów.Obie dziewczyny - 18- i 17-latka - to mieszkanki Gdańska. Wcześniej pojawiały się informacje, że Agata mogła popełnić samobójstwo, ostatecznie jednak prokuratura zdecydowała się postawić zarzut zabójstwa jej 17-letniej koleżance. Chodzi jednak o zabójstwo dokonane na prośbę i za zgodą zamordowanej.

Prokuratura nie chciała potwierdzić pojawiających się wcześniej informacji o tym, że w dniu śmierci 17-letnia Agata znajdowała się pod wpływem środków odurzających. Zdementowano za to informacje o tym, że jedna z podejrzanych przeniosła ciało zabitej dziewczyny.

Jedna z dziewczyn złożyła wyjaśnienia i przyznała się do winy, druga - ta, której postawiono zarzut zabójstwa - odmówiła składania zeznań. Krótko po zdarzeniu trafiła ona zresztą do szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywała do wczoraj, do momentu zatrzymania przez policjantów z gdańskiej KWP.

Policja twierdzi, że obie dziewczyny, bliskie koleżanki zamordowanej, były od samego początku śledztwa w kręgu osób typowanych jako ewentualni sprawcy zabójstwa.

Ani policja, ani prokuratura nie chcą za to zdradzić, dlaczego 17-letnia Agata zdecydowała się poprosić swoje koleżanki o odebranie jej życia. Wiadomo jednak, że morderstwo było przez dziewczyny szczegółowo zaplanowane.

- To, dlaczego doszło do zabójstwa, czym zostało ono zainspirowane i co skłoniło dziewczyny do tak makabrycznych czynów, jest przedmiotem prowadzonych obecnie czynności. Na tym etapie śledztwa nie chcemy zdradzać więcej szczegółów - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Policja dysponuje nożem, którym prawdopodobnie dokonano zabójstwa (nie ma jeszcze ekspertyz ostatecznie to potwierdzających), nie znaleziono za to roweru, którym przed śmiercią poruszała się Agata. Inne zabezpieczone dowody to m.in. komputery i telefony dziewczyn. Wiadomo, że część przedmiotów, które dziewczyny zabrały z miejsca zbrodni, zdążyły później zniszczyć.

17-latce za zabójstwo grozi nawet dożywocie, jej o rok starszej koleżance, za zacieranie śladów zabójstwa - do pięciu lat więzienia.

Monitoring z 17-letnią Agatą

Opinie (342) ponad 10 zablokowanych

 • Szkoda wszystkich tych dziewczyn, trauma i prawdopodobnie psychotropy do końca życia. (15)

  • 449 48

  • Nie szkoda ani jednej z nich!!Szkoda rodziców!!Powinny dostac dozywocie bo są a społeczne (8)

   a takich jak ty powinni izolować i tobie podobnych co ci plusowali !!Ale takie mamy POkolenie gimbusów morderców bandytów żałują i usprawiedliwiają! Ale biednych rodziców to już nie!Niestety rodzice tez najwyraźniej nie

   a takich jak ty powinni izolować i tobie podobnych co ci plusowali !!Ale takie mamy POkolenie gimbusów morderców bandytów żałują i usprawiedliwiają! Ale biednych rodziców to już nie!Niestety rodzice tez najwyraźniej nie mieli za dobrekj opieki skoro niewiedzieli jak zwyrodniałe są ich dzieciaki!! Powinni pokazywać je w kazdej szkole jako przestrogę i edukować gimbusologie !!

   • 46 168

   • (5)

    To raczej ciebie powinno się odizolować. Przejawiasz jawne skłonności socjopatyczne. Spróbuj wykrzesać z siebie trochę współczucia i empatii i nie używać słów zaczynających się na PO i gimba.

    • 135 17

    • Lemingi te POkolenie bezmózgowców to wasza zasługa i to wasze POkolenie (1)

     I to na Bronka 90procent bandytów za kratkami głosowało!! Wiec niema sie co dziwic ze teraz bronicie młodych zdegenerowanych morderców!

     • 11 54

     • no to całe szczęście

      że Duda wygrał...teraz na bank wszystkie akcje typu "samobójstwo Agaty", "porwanie Madzi" i "brzoza smoleńska" odejdą do lamusa i wszystko będzie cacy!

      • 45 7

    • Współczucie dla człowieka (2)

     który z premedytacją zadźgał nożem drugiego? Mógłbyś to jakoś rozwinąć, bo to jednak dosyć oryginalne? Miejsce zabójców jest w więzieniu. Gdybyśmy tylko "współczuli" zamiast karać, nastąpiłaby masowa rzeźnia.

     • 20 11

     • (1)

      Nie widzisz różnicy między pomocą w samobójstwie a morderstwem? JA jednak jakąś widzę. Może jestem bardziej spostrzegawczy.

      • 16 12

      • Samobójstwo -

       jak sama nazwa wskazuje, to sytuacja gdy ktoś sam zabija siebie (można sprawdzić w słowniku). Gdy ktoś zadźga nożem drugiego, to jest właśnie morderstwo (zabójstwo) a nie jakaś "pomoc w samobójstwie" (oksymoron). Fakt,

       jak sama nazwa wskazuje, to sytuacja gdy ktoś sam zabija siebie (można sprawdzić w słowniku). Gdy ktoś zadźga nożem drugiego, to jest właśnie morderstwo (zabójstwo) a nie jakaś "pomoc w samobójstwie" (oksymoron). Fakt, że osoba zabita wyraziła wcześniej na ten temat jakieś zdanie (np. że chciałaby, że się zgadza), niczego nie zmienia pod względem etycznym.
       Jeśli zadźgasz nożem człowieka znienacka, to źle, ale twierdzisz, że jeśli ten sam człowiek wcześniej powie do ciebie "panie, weź mnie pan zadźgaj nożem, ja się zgadzam", to wtedy wszystko okej, wtedy wolno, bo przecież "się zgodził", więc o co chodzi, gdzie tu problem? I jeszcze może współczucie ci się należy zamiast pierdla? NIE SADZĘ. Zabójstwo jest zabójstwem, a że ofiara wcześniej coś powiedziała niczego nie zmienia.
       A już pomijając powyższe - o ile mi wiadomo ofiara nie była całkowicie sparaliżowana, widać na filmikach że porusza się o własnych siłach. Więc żadnej "pomocy" nie potrzebowała.

       • 11 1

   • Piszesz PO z dużej litery w każdym wyrazie

    doceniam Twoją walkę z tyranią rządu

    • 44 6

   • Zgadzam sie w 100 % ! Ale społeczeństwo jest za tępe żeby to pojąć, co widać po ilości minusòw !

    • 2 4

  • Jeżeli dostana trochę odosobnienia to jest szansa, że przestaną ćpać. No a to pozwoli im nie wpaść w kolejną paranoję. Przecież taki rozwój przypadku prowadzący do zabójstwa to kompletna

   Jeżeli dostana trochę odosobnienia to jest szansa, że przestaną ćpać. No a to pozwoli im nie wpaść w kolejną paranoję. Przecież taki rozwój przypadku prowadzący do zabójstwa to kompletna utrata pracy mózgu. Tak wiec tylko raptowne i szybkie przestanie odurzania się może je obie uratować dla dalszego życia.
   Sam kiedyś próbowałem jak to działa, ale umiałem po męsku powiedzieć, że efekty mi się nie podobały i NIGDY więcej nie brałem. Szkoda mi było straty tego czasu jaki potrzebny potem do przywrócenia normalnych odczuć a tym samym do korzystania z urody życia.

   • 8 7

  • (3)

   Siedemnastka wbrew temu co wszędzie piszą pismaki nie może dostać dożywocia. Ale kto by oczekiwał od dziennikarzy rzetelnej informacji.

   • 8 1

   • Nieletni, jeśli dotyczy to szczególnie ciężkich przestępstw,

    a z takim mamy tu do czynienia, może odpowiadać przed sądem jak dorosły. Nie jesteś dziennikarzem, więc nikt nie oczekuje od ciebie rzetelnych informacji :-) ale zwykła ludzka przyzwoitość nakazywałaby sprawdzić, zanim się coś chlapnie.

    • 5 0

   • Zresztą, to co przed chwilą napisałem (1)

    i tak nie ma tu zastosowania. "Nieletni" w polskim prawie to osoba między 15 a 17 rokiem życia. Po ukończeniu 17 lat (w momencie popełnienia czynu) podlega odpowiedzialności karnej jak każdy inny dorosły, mój drogi "znafco" :-)

    • 3 1

    • Polecam lekturę k.k.

     Art. 54. § 2.:
     "Wobec sprawcy, który w czasie popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat, nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności."

     • 4 0

  • Chyba prokuratura

   a nie Policja

   • 0 0

 • Dziwne. (11)

  Dziwna cała ta sprawa.

  • 346 7

  • Nie żebym doszukiwał się teorii spiskowych, ale... (8)

   ...biorę pod uwagę że różne sprawy mogą być przedstawione w różnym świetle. Moim zdaniem za mało danych, żeby dalej coś wywnioskować. Kim była dziewczyna, czym się zajmowała, jej światopogląd, etc. - tych danych brak.

   ...biorę pod uwagę że różne sprawy mogą być przedstawione w różnym świetle. Moim zdaniem za mało danych, żeby dalej coś wywnioskować. Kim była dziewczyna, czym się zajmowała, jej światopogląd, etc. - tych danych brak. Owszem, przyznać do winy to się można zawsze. Zwłaszcza jak papier pod nos podkładają przy "argumencie nie do odrzucenia". Nie twierdzę, że to prawda co piszą media, nie twierdzę że to nieprawda. Poza tym obecnie jakaś dziwna moda na świecie panuje, że groźnego dla systemu człowieka lepiej zamknąć w psychiatryku i trzymać na psychotropach jak marionetkę niż trzymać go w zwykłym więzieniu, gdzie tak naprawdę trzyma się karną kompanię systemu (jak widać po wynikach wyborów). Tymczasem na Węgrzech przestępcy w więzieniach muszą zasuwać w pocie czoła na własne utrzymanie, a tutaj utrzymywani są z pieniędzy podatników.

   • 29 9

   • a mnie to bardziej wygląda na morderstwo a nie samobójstwo na życzenie (6)

    może g*wniary teraz się tłumaczą, że koleżanka prosiła by ją zycia pozbawić? No bez kitu ale po cholerę taką inscenizację robić i to jeszcze wejherowianka zaangażowała w to 2 gdańszczanki a prościej i bezboleśniej było

    może g*wniary teraz się tłumaczą, że koleżanka prosiła by ją zycia pozbawić? No bez kitu ale po cholerę taką inscenizację robić i to jeszcze wejherowianka zaangażowała w to 2 gdańszczanki a prościej i bezboleśniej było łyknąć jakieś barbiturany i po prostu zasnąć bez tej całej szopki co to niby wskazywała, że ktoś zabił dziewczynę bo połasił się na jej rower.
    dziwne, samobójstwo pozorowane na morderstwo?? nie podejrzewam by koleżanki były uwzględnione w polisie na życie denatki

    • 56 9

    • dokładnie,nawet patrząc na zdjęcia niemożliwym jest (wg mnie),żeby (4)

     tej dziewczynie świtała w głowie myśl o samobójstwie. Poza tym,jeżeli została odurzona,to przez kogo i w jakim celu ? Myslę,że te dwie nastolatki trzeba by mocniej przycisnąć,może jednak coś ukrywają ?

     • 31 11

     • takie sa teraz gimnusy i sie z tym pogodzcie (1)

      A nie wszedzie teorie spiskowe

      • 10 6

      • To nie chodzi o teorie spiskowe

       Agata nie była już w gimnazjum, podobnie jak "koleżanki" z Gdańska.
       Cała sprawa wygląda naprawdę dziwnie. Bardzo dziwnie.

       • 29 1

     • Wytłumacz mi proszę, jak można zobaczyć na zdjęciu myśli samobójcze? Depresja to plaga w dzisiejszych czasach. Oświeć proszę psychologów i psychiatrów jak ją wykryć na podstawie zdjęcia zanim będzie za późno.

      • 38 1

     • a ty co? psycholog?

      czy jasnowidz z człuchowa, że ze zdjęcia czytasz profil psychologiczny?

      wiesz ilu ludzi z depresją na co dzień gra radosnych i uśmiechniętych?

      • 11 1

    • Też mi to kompletnie nie pasuje.

     Chociaż z drugiej strony cholera wie jakie komu mogą przyjść zrąbane pomysły do głowy.

     • 12 0

   • Teraz w Wraszawie będzie Budapeszt

    więc może sytuacja z węgierskich więzień również zostanie zaadotpowana do Polski

    • 2 1

  • co w tym dziwnego ?

   pokolenie JP2, komórek, internetu i prochów.

   • 11 9

  • Kasa z polisy

   Załatwili ją dla kasy z polisy. Proste
   Każdy głupi wie że w razie natychmiastowej śmierci rodzina otrzymuje milionowe odszkodowanie.

   • 1 1

 • (8)

  To taka miła dziewczyna dostanie zarzuty i będzie mieć zwichnięte życie, a śmieciarz - nie? Dziki kraj!

  • 42 144

  • miła dziewczyna zdolna do zabójstwa... (1)

   • 35 3

   • To co dopiero te niemiłe...

    • 27 1

  • (3)

   a czemu kierowca śmieciarki nie zostanie ukarany? najpierw się dowiedz a potem pisz bzdury

   • 13 5

   • (1)

    bo nikogo nie zabil.

    • 19 0

    • Zbeszcześcił obiekt kultu!

     • 1 2

   • jaki kierowca?

    jakiej śmieciarki?

    • 16 2

  • Żadna miła dziewczyna...

   • 10 2

  • www

   nie popieram

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.