stat

Proponują seniorom płatne badania na koronawirusa. Policja apeluje o czujność

9 kwietnia 2020, 12:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?

Pandemia koronawirusa sprzyja oszustom, którzy celują głównie w seniorów. Przekonał się o tym w środę starszy mieszkaniec Przymorza, którego próbowano namówić na płatne badania. Policja apeluje o czujność i rozwagę.Nasz czytelnik, 70-letni pan Michał, mieszkaniec Przymorza, w środę odebrał nietypowy telefon.

- Ok. godz. 12 na telefon stacjonarny zadzwoniła osoba, która podała się za przedstawiciela Towarzystwa Geriatrycznego. Zaproponowano mi odpłatne przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa. Przestraszyłem się i uznając to za próbę oszustwa, odłożyłem słuchawkę - opowiada mężczyzna.
Czytaj też: Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom

Z jego rozmów z sąsiadami wynika, że podobny telefon wykonywany był w środę do jeszcze co najmniej jednego starszego mieszkańca Przymorza.

Policja apeluje: "Bądźcie czujni!"Komenda Miejska Policji w Gdańsku nie miała zgłoszeń w tej sprawie. Ale funkcjonariusze apelują do seniorów o wzmożoną czujność, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

Oszukani seniorzy w Trójmieście- Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich np. z prośbą o pożyczenie dużej kwoty pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności, np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - mówi asp.Karina Kamińska, rzeczniczka KMP w Gdańsku.

Oszuści coraz częściej działają metodą "na koronawirusa"To nie pierwsza sytuacja w ostatnim czasie w Trójmieście, kiedy próbuje się wykorzystać łatwowierność i życzliwość seniorów. Ostatnio opisywaliśmy przypadek seniorki z Niedźwiednika, która wyrzuciła oszustom 130 tys. zł przez balkon. Złodziej zadzwonił do niej, podał się za stróża prawa i stwierdził, że w jej budynku właśnie trwa akcja przestępców rabujących oszczędności. W związku z tym kobieta ma wyrzucić swoje, by uchronić je przed kradzieżą. Kolejny przykład to 88-latka z Gdyni, która przez oszustwo "na prokuratora" trafiła do szpitala.

Oszuści coraz częściej działają też metodą "na koronawirusa". Naciągają na płatne szczepionki lub oferują leki i amulety na koronawirusa.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjePrzed naciągaczami ostrzegają również urzędnicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy otrzymali sygnały o osobach, które - pod pozorem odszkodowania za straty spowodowane koronawirusem - próbują wyłudzić pieniądze oraz dane swoich ofiar.

Jak poznać oszusta?
  • osoba, z którą rozmawiasz przez telefon, przekonuje cię, że jest kimś bliskim; informuje, że natychmiast potrzebuje pieniędzy - i się rozłącza,
  • dostajesz kolejny telefon od osoby przedstawiającej się jako policjant,
  • przekonuje cię, że osoba, z którą poprzednio rozmawiałaś, to oszust i musisz pomóc w jego schwytaniu,
  • zostajesz proszony o pilne przekazanie pieniędzy potrzebnych do schwytania oszusta,
  • jeśli rozmówca zaproponuje ci, byś potwierdził jego tożsamość jako policjanta, dzwoniąc na numer 112, pamiętaj, by się rozłączyć. Wybierając w trakcie rozmowy 112, będziesz wciąż rozmawiać z tą samą osobą.
Jak zareagować po takim telefonie?
  • nie przekazuj pieniędzy ani nie podpisuj dokumentów,
  • zadzwoń do osoby bliskiej lub pod inny znany ci numer telefonu,
  • powiadom policję.
Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustwa?
24%

tak

16%

ja nie, ale bliska mi osoba tak

60%

nie

zakończona

łącznie głosów: 424