Propozycja radnych: całodobowe punkty do wyrzucania elektrośmieci

1 czerwca 2020, 7:00
Ewelina Oleksy

Brakuje miejsc, gdzie w Gdańsku można wyrzucić zużyte baterie, żarówki, czy sprzęt elektroniczny. W związku z tym radni apelują, by zainwestować w całodobowe pojemniki do zbiórki takich odpadów. Od dwóch lat, z powodzeniem, działają już one w Sopocie.Miejscy radni Łukasz Bejm i Krystian Kłos napisali interpelację na temat możliwości ustawienia w Gdańsku całodobowych pojemników na drobne elektrośmieci.

- Obecnie mieszkańcy Gdańska mogą oddawać zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny do wskazanego miejsca w trakcie objazdowej zbiórki elektroodpadów organizowanej trzy razy w roku przez Zakład Utylizacyjny lub w czterech punktach na terenie miasta. W obliczu rosnących popytu i podaży na drobny sprzęt elektroniczny, a przez to rosnącej produkcji odpadów elektronicznych, powyższe liczby wydają się niewystarczające - wskazują radni w piśmie do władz Gdańska.

Zbiórka elektrośmieci w TrójmieścieRadni proponują, by problem rozwiązać wzorem np. warszawskiego Ursynowa i oddać do dyspozycji mieszkańców całodobowe pojemniki na elektrośmieci, które mogłyby się pojawić w każdej dzielnicy. Ale przykładów można szukać też bliżej, bo po sąsiedzku.

W Sopocie rozwiązanie świetnie się sprawdzaW Sopocie całodobowe pojemniki na elektrośmieci stoją od początku 2018 roku.

- Mieszkańcy Sopotu konsekwentnie segregują śmieci, osiągając doskonałe wskaźniki segregacji. Pomysł z wolnostojącymi wrzutkami na elektrośmieci przyjął się w mieście, bo z jednej strony to ogromne ułatwienie - odpowiedni otwór do konkretnego typu elektroodpadów, z drugiej zaś pełen do nich dostęp niezależnie od pory dnia. W Sopocie mamy już siedem takich punktów - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Tu wyrzucisz elektrośmieci w Sopocie:


  1. róg al. Niepodległości i KochanowskiegoMapka

  2. 3 Maja 17Mapka

  3. Mickiewicza 48 /50Mapka przy sklepach

  4. 23 Marca 77C Mapkaprzy pasażu handlowym

  5. Kolberga 24Mapka przy pasażu handlowym,

  6. Mazowiecka 22Mapka

  7. Kraszewskiego 26Mapka przy pasażu handlowymWładze Gdańska jeszcze nie odniosły się do propozycji radnych. Odpowiedź na interpelację ma się pojawić na dniach.

W przyszłym roku powstaną dwa nowe punktyMiasto informuje natomiast, że w przyszłym roku w Gdańsku powstaną dwa nowe Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK-i zostaną wybudowane przy ul. MeteorytowejMapka i ul. ElbląskiejMapka. Podpisano już umowy na oba obiekty.

- Z jednej strony PSZOK-i to realizacja wymogów UE i rozporządzenia Ministerstwa Środowiska, a z drugiej też potrzeba - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska - PSZOK - i to miejsca, gdzie mieszkańcy będą mieli możliwość wywiezienia odpadów wielkogabarytowych czy elektronicznych. Tu też będzie można dać tym rzeczom drugie życie, zostawić coś, co dla kogoś może stanowić wartość, np. stary mebel, nieużywany komputer, element wyposażenia domu.
Czytaj też: Można już wywozić meble, czy elektrośmieci. Szadółki otwierają PSZOK

W sumie budowa dwóch PSZOK-ów pochłonie blisko 6 mln zł.
Gdzie wyrzucasz elektrośmieci?
60%

zbieram je i wywożę do specjalnego punktu

25%

do swojej wiaty śmietnikowej

5%

do kosza na ulicy

10%

podrzucam je gdzieś, gdy nikt nie widzi

zakończona

łącznie głosów: 1163