stat

Prywatna firma dołoży się do powstania skwerku w Gdańsku

10 sierpnia 2018, 6:00
Michał Brancewicz

Zieleniec ciągnący się wzdłuż ul. Podmłyńskiej na Starym Mieście w Gdańskuzobacz na mapie Gdańska zyska nowe oblicze - zasadzona zostanie tu roślinność i drzewa, pojawią się ławeczki, wymianie ulegnie nawierzchnia chodników. Do prac dorzuci się firma Euronet. W przyszłości zagospodarowana zostanie pozostała część ulicy.Powoli, krok po kroku, zmieniają się przestrzenie i ulice w centrum Gdańska, stając się bardziej przyjaznymi dla mieszkańców. Za pozytywny przykład posłużyć może chociażby przemiana ul. Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska i części ul. Św. Ducha zobacz na mapie Gdańska w deptaki czy odnowienie skweru Świętopełka zobacz na mapie Gdańska.

Z kolei pod koniec czerwca zapowiadaliśmy zmiany, jakie obejmą kolejne ulice w Śródmieściu, tym razem Garncarską i Elżbietańską.

Teraz przyszedł czas na skrawek zieleni, który znajduje się na ul. Podmłyńskiej.

- Zajęliśmy się tym obszarem, gdyż firma Euronet [właściciel sieci bankomatów, jeden z nich znajduje się na tej ulicy - red.] zdecydowała się sfinansować wykonanie nowego zieleńca za kwotę 140 tys. zł. Ponieważ pozostała część tej przestrzeni również wymaga renowacji, opracowano koncepcję dla całości ulicy Podmłyńskiej - mówi Konrad Marciński, specjalista ds. komunikacji i promocji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Jednak nie od razu zmieni się oblicze całej ulicy. W pierwszym etapie zagospodarowany zostanie chodnik i wspomniany już zieleniec po zachodniej stronie. Właśnie ogłoszony został przetarg na te prace. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 13 tygodni na realizację.

- Obejmie ona wymianę nawierzchni na chodniku i rampie przy budynkach pierzei zachodniej, nasadzenie drzew, ogrodów deszczowych oraz wprowadzenie elementów małej architektury - wylicza Marciński. - Całość będzie przestrzenią nowoczesną, wykonaną ze szlachetnych materiałów, z uszanowaniem zabytkowego otoczenia i potrzeb użytkowników.
Warto wspomnieć, że za sprawą prywatnych inwestorów zmieni się również wygląd zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza zobacz na mapie Gdańska - pojawią się nowe przejścia dla pieszych, nowa nawierzchnia oraz chodniki.

Na samej ul. Heweliusza pozostaną co prawda miejsca postojowe, ale strefa chodnika zostanie poszerzona i zagospodarowana zielenią oraz małą architekturą, pojawią się nowe ławki, kwietniki, zieleń. Za te prace odpowiada właściciel galerii Madison oraz deweloper Apollo Rida, który stawia tam budynek mieszkalny Rajska 8 i biurowiec Heweliusza 18.
Liczba terenów zielonych w centrum Gdańska jest:
84%

za mała

13%

odpowiednia

3%

za duża

łącznie głosów: 1081