Prywatna firma zrewitalizuje park w Orłowie

23 września 2020, 16:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Sztorm zabrał część plaży w Orłowie

Nawet niewielu gdynian wie, że w Orłowie, nieopodal mola, jest park Wzgórze MewyMapka. Nic dziwnego, bo jego teren nie jest zagospodarowany. Ale jeszcze w tym roku zacznie się to zmieniać. Obszar zrewitalizuje gdyńska firma Vectra, która w Orłowie ma swoją siedzibę. Firma przeznaczy na to 1 mln zł. Projekt jest już gotowy, prace mają ruszyć na początku przyszłego roku.- Okolice mola w Orłowie, gdzie znajduje się Wzgórze Mewy, to miejsce, w którym codziennie krzyżują się drogi naszych klientów, pracowników i współpracowników oraz naszych partnerów biznesowych. Jesteśmy z Gdyni, nasi pracownicy i współpracownicy to mieszkańcy Trójmiasta i okolic, jako Grupa, do której należą spółki Multimedia oraz Vectra, posiadamy znaczne grono klientów w tym regionie, dlatego decyzja o ufundowaniu renowacji parku była naturalna. Zdecydowaliśmy o odnowieniu tego miejsca, aby jak najlepiej służyło mieszkańcom i osobom odwiedzającym okolicę - wyjaśnia Tomasz Żurański, prezes Vectry.

Vectra daje 1 mln zł, resztę miastoNa razie na tym obszarze jest trawnik, ścieżka z piachem, kilka ławek i siłownia zewnętrzna. Ale orłowski skwer stanie się parkiem z prawdziwego zdarzenia dzięki inwestycji gdyńskiej Grupy Vectra. Firma ma już gotowy projekt i deklaruje, że wesprze jego budowę kwotą 1 mln zł.

- Oceniamy, że wykonanie tej inwestycji pochłonie ok. 1,3 mln zł, ale dokładnie będziemy to wiedzieć oczywiście po przeprowadzeniu przetargu. Pozostałą kwotę dołożymy z miejskiej kasy, ponieważ to pierwsza w historii Gdyni tak duża inwestycja firmy prywatnej w przestrzeń miejską. Cieszę się, że pomysłodawcą została firma z gdyńskimi korzeniami i siedzibą w Gdyni - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Co się zmieni na Wzgórzu MewyProjekt zakłada zachowanie głównej funkcji parku, który pełni rolę przede wszystkim punktu widokowego. Można z niego oglądać morze, molo i część orłowskiej plaży.

Odnowiona zostanie nawierzchnia wszystkich ścieżek, przy których pojawią się ławki do siedzenia dla osób w różnym wieku. Będą więc miejsca do spędzania czasu w grupach - co preferują nie tylko młodzi, a także ławki oddalone od innych, pozwalające na swobodny wypoczynek.

Na szczycie niewielkiego wzniesienia znajdzie się natomiast podest, będący tarasem piknikowym oraz ławki. Dzięki temu miejsce to będzie mogło być wykorzystywane do prowadzenia wykładów czy kameralnych koncertów, ale władze miasta podkreślają, że będą one rzadkie i nieuciążliwe dla mieszkańców.

Siłownia zewnętrzna zostanie odświeżona i przesunięta, by zmieścił się też kolejny punkt widokowy na górze skarpy. Kładka nad rzeką Kaczą pozwoli przyjrzeć się jej meandrującym wodom oraz zabytkowym zabudowaniom Zespołu Szkół Plastycznych i Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Nie zabraknie oczywiście nowych kwiatów, traw ozdobnych, oświetlenia w postaci nowych lamp, a nawet miejsca na postawienie food trucka i leżaków. Będzie też nowa, publiczna toaleta.

Sponsor parku chce się pochwalić znajdującą się tam instalacją artystyczną, którą będzie symboliczne okno na świat - trzymetrowa forma z blachy polerowanej stanie na dole parku.
Często bywasz w Orłowie?
35%

tak, bardzo często

42%

od czasu do czasu

21%

rzadko, ale chciał(a)bym częściej

2%

nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1006