• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przed ratuszem stanie pomnik jego projektanta

Piotr Weltrowski
5 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Paul Puchmüller (pierwszy od prawej) wraz z rodziną. Paul Puchmüller (pierwszy od prawej) wraz z rodziną.

Sopocki ratusz, Łazienki Północne i Południowe, budynek zakładu balneologicznego, odnowiona niedawno kapliczka Stella Maris - co łączy wszystkie te obiekty? Ich projektantem bądź też współprojektantem był Paul Puchmüller. Sopoccy radni zdecydowali, że uhonorują go pomnikiem, który stanie przed zaprojektowanym przez niego ratuszem.



Wiesz, kto projektował najbardziej znane budynki w twoim mieście?

Paul Puchmüller to człowiek w dużej mierze odpowiedzialny za to, jak miasto wygląda dziś, a mimo to będący postacią nieco zapomnianą, przynajmniej w porównaniu do innych budowniczych Sopotu, takich jak Jean Georg Haffner.

Nie dziwi więc inicjatywa, z którą wyszło środowisko sopockich architektów - zwrócili się oni do władz miasta z prośbą o uhonorowanie swojego legendarnego poprzednika. Władze miasta pomysł podchwyciły, a sopoccy radni, jednogłośnie, przyjęli uchwałę w sprawie budowy pomnika Puchmüllera.

Willa przy obecnej ul. Lipowej, gdzie przez lata mieszkał Paul Puchmüller.  Willa przy obecnej ul. Lipowej, gdzie przez lata mieszkał Paul Puchmüller.
W najbliższym czasie ma zostać ogłoszony konkurs na projekt pomnika, zapowiedziano też zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie środków na jego wykonanie. Wiadomo też, że stanie on przed budynkiem miejskiego ratusza. To gest symboliczny, bowiem budynek ten został zaprojektowany przez Puchmüllera.

Paul Puchmüller urodził się w 1875 roku w Słupsku. Studiował jednak w Berlinie. W roku 1901 związał swoje losy z Sopotem - wtedy to objął stanowisko budowniczego gminy. Rok później - po nadaniu Sopotowi praw miejskich - uzyskał oficjalnie tytuł budowniczego miejskiego.

Stanowisko to piastował przez ponad dwie dekady, do roku 1922. W tym czasie zaprojektował wiele budynków, które do dziś decydują o architektonicznym charakterze Sopotu. To m.in. zakład balneologiczny (zaprojektowany wspólnie z Heinrichem Dunkelem), Łazienki PółnocneŁazienki Południowe, miejski ratusz, osiedle przy placu Rybaków czy budynki aż trzech sopockich szkół.

  • Budynek zakładu balneologicznego - Paul Puchmüller był współautorem jego projektu.
  • Budynek sopockiego ratusza - to przed nim stanie pomnik architekta, który go zaprojektował.
  • Łazienki Południowe - tu również autorem projektu był Paul Puchmüller.
  • Budynek sopockiej remizy zaprojektowany przez Paula Puchmüllera.
  • Kapliczka Stella Maris. Jedno z ostatnich dział architekta.
Już na emeryturze, na zlecenie katolickiej parafii Gwiazdy Morza, zaprojektował także niedawno odnowioną kapliczkę Stella Maris, kaplicę przedpogrzebową oraz bramę cmentarną.

Nie ograniczał się do architektury użytecznej - był też autorem scenografii do oper Ryszarda Wagnera wystawianych w Operze Leśnie. Ciekawostką jest też jego zaangażowanie w lożę wolnomularską, której członkiem był od 1903 roku do lat 30.

Zmarł w Sopocie, w 1942 roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane