Przedłużony zakaz lotów do Szwecji i Portugalii

15 lipca 2020, 12:20
Arnold Szymczewski
aktualizacja:13:48 (15 lipca 2020)

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, które obowiązuje od środy, 15.07.2020 r., do 28 lipca przedłużony zostaje zakaz lotów do Szwecji i Portugalii. Z Gdańska nadal nie będzie można polecieć do Sztokholmu, Goteborga czy Malmo, mimo że linie lotnicze mają te kierunki w swojej siatce połączeń i prowadzą sprzedaż biletów.Aktualizacja godz. 13:48 Ze strony internetowej przewoźnika WizzAir zniknęła możliwość zakupu biletów do Szwecji i Portugalii. Bilety na te loty można kupić dopiero po 28 lipca.Nowe Rozporządzenie Rady Ministrów opublikowano w Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem, a więc podobnie jak ostatnio. Mimo że w nowym rozporządzeniu podano informacje o zniesieniu zakazu lotów do: Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Republiki Albanii, Republiki Korei i Ukrainy, to względem poprzedniej uchwały nic się nie zmieniło.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (...) obowiązuje do 14 lipca 2020 r. W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po ww. terminie. Treść projektu względem obowiązującego aktualnie rozporządzenia nie ulega zmianie - czytamy w uzasadnieniu.

Samoloty coraz pełniejsze. Lotnisko się odradzaCzy 28 lipca polecimy do Szwecji i Portugalii?Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, bo... rozporządzenia rządu są nieprzewidywalne i publikowane zazwyczaj na ostatnią chwilę. Dziwić może fakt, że wciąż nie możemy latać do Szwecji, mimo że podróże promem są dozwolone. A także to, że bilety wciąż można kupić, bo linie lotnicze - świadomie lub nie - nie nadążają za zmianami.

- 8 lipca kupiłam bilety do Malmo w Szwecji. Lot miał się odbyć 13 lipca, a powrót 24 lipca. Za bilety zapłaciłam 620 zł i potem dowiedziałam się, że nie można jeszcze latać do Szwecji. To mój błąd, bo nie śledzę tak mocno mediów, ale uważam, że przewoźnik w czasie, kiedy lotów do danego kraju nie może wykonywać, powinien zablokować możliwość zakupu biletu na ww. loty. Dostałam informacje, że pieniądze zostaną mi zwrócone na konto Wizz Air w ciągu 30 dni i będę mogła je ponownie wykorzystać. W ten sposób zamroziłam ponad 600 zł - żali się pani Wioleta, nasza czytelniczka.
Siatka połączeń z Gdańska:

Ryanair
Aarhus, Alicante, Ateny, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Cork, Dublin, Edynburg, Hamburg, Goteborg (wstrzymane), Kalamata, Kijów-Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Sztokholm-Skavsta (wstrzymane), Wiedeń.

Wizz Air
Aberdeen, Alesund, Barcelona-El Prat, Bari, Bergen, Billund, Bodo, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Edynburg, Eindhoven, Goteborg (wstrzymane), Hamburg, Haugesund, Kijów-Żulany, Kolonia-Bonn, Kristiansand, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo (wstrzymane), Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Stavanger, Sztokholm-Skavsta (wstrzymane), Tromso, Trondheim, Turku, Zaporoże.

LOT
Kraków, Rzeszów, Warszawa, Dubrownik, Split, Zadar, Rzym, Saloniki, Rodos, Korfu, Chania, Burgas, Tirana, Barcelona-El Prat.

Amsterdam - KLM, Kopenhaga - SAS, Frankfurt, Monachium - Lufthansa, Oslo - Norwegian.
Czy pandemia pokrzyżowała ci wakacyjne plany?
34%

nie, i tak nie planowałe(a)m zagranicznego urlopu

10%

trochę, musiałe(a)m zmienić środek transportu

56%

tak, musiałe(a)m odwołać swój wyjazd

zakończona

łącznie głosów: 981