stat

Przegubowe trolejbusy wyjechały na ulice

4 marca 2019, 14:15
Patryk Szczerba

Pierwsze przegubowe trolejbusy wyjechały na ulice Gdyni. Przez pierwszy tydzień kursowania będą się pojawiać na różnych trasach. Od 13 marca, w dni powszednie, obsługiwać będą linię 27, a w soboty i niedziele linie 24 i 25. Docelowo zostaną tylko na linii 27.

 1. Zakup trolejbusów przez Gdynię był możliwy dzięki wsparciu unijnemu.

 2. Łączna wartość zamówienia to 95 mln zł.

 3. Po Gdyni będzie jeździć 16 przegubowych i 14 standardowych trolejbusów firmy Solaris.

 4. 21 starszych pojazdów zyska z kolei nowe baterie litowo-jonowe.

 5. Producent ma opóźnienia w dostawach, dlatego Gdynia nałożyła na niego karę.

 6. Dziesięć 12-metrowych trolejbusów jeździ już na niektórych liniach.

 7. W poniedziałek do eksploatacji weszły pierwsze przegubowce.


Długie trolejbusy są w stanie zabrać na pokład 120 pasażerów. Pojazdy posiadają 42 miejsca siedzące, z czego 1/3 to siedzenia, z których korzysta się z poziomu tzw. niskiej podłogi.

Przegubowiec jest w stanie przejechać do 30 kilometrów na zasilaniu bateryjnym. Baterie ładują się podczas jazdy poprzez odbieraki prądu z sieci trakcyjnej. Pojemność baterii to 87 kWh.

Pojazdy wyposażone są w 11 uchylnych okien, klimatyzację, monitoring oraz znane m.in. z SKM gniazda USB. Z gniazd będą mogli skorzystać też kierowcy, którzy będą siedzieli na w pełni sterowanym podgrzewanym fotelu. Trolejbus posiada też elektrycznie sterowane lusterka.

Informacje dla pasażerów będą wyświetlane na czterech tablicach LCD. Za kabiną kierowcy i za przegubem będą to monitory o wielkości 23 cali, natomiast na bocznych szybach dwa ekrany tzw. "e-korale", pokazujące przystanek po przystanku trasę przejazdu. Będą też zapowiedzi głosowe.

Do początku marca do zajezdni trafiły cztery pierwsze pojazdy. Trzy z nich wyjechały w poniedziałek na ulice Gdyni. Jak wyjaśniają przedstawiciele PKT, czwarty pozostaje na razie w rezerwie w zajezdni przy ul. Zakręt do Oksywia. Do końca tygodnia do zajezdni mają dotrzeć kolejne dwa.

Rozkład ZKM Gdynia


Do 12 marca trolejbusy będą jeździć na różnych liniach. By umożliwić jak największej liczbie pasażerów jazdę przegubowcami, stworzono specjalny harmonogram:

Przegubowe trolejbusy na liniach w Gdyni • 4 marca na linii 25

 • 5 marca na liniach 20 i 22

 • 6 marca na linii 23

 • 7 marca na linii 26

 • 8 marca na linii 29

 • 9 marca na linii 24

 • 10 marca na linii 25

 • 11 marca na linii 28

 • 12 marca na linii 27


Później będą obsługiwać tylko trzy linie: w dni powszednie - 27 a w soboty i niedziele linie 24 i 25. Docelowo zostaną skierowane tylko na linię 27.

Zobacz przejażdżkę przegubowym trolejbusem

- Linia zmieni swoją trasę. Od ul. Warszawskiej do al. Zwycięstwa trolejbusy linii 27 pojadą dwukierunkowo ulicami Śląską, Górskiego, Sportową, Łużycką i Stryjską. Nowy odcinek trasy trolejbusy będą pokonywać na bateriach - mówi Tomasz Labuda, wiceprezes zarządu PKT w Gdyni.
Zmiana ma pozwolić na skorzystanie z komunikacji m.in. kibicom, klientom Centrum Riviera i pracownikom kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej.
Wycieczka po zajezdni PKT w Gdyni
Jak często korzystasz z komunikacji miejskiej?
44%

codziennie

8%

od poniedziałku do piątku

13%

kilka razy w tygodniu

11%

kilka razy w miesiącu

24%

kilka razy w roku

zakończona

łącznie głosów: 990