Przejęli 15 milionów papierosów wartych 10 mln zł

17 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Gdyby papierosy trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa mógłby stracić na kontrabandzie 17 milionów zł.

Prawie 15 milionów "lewych" papierosów, na których Skarb Państwa mógł stracić 17 mln zł przejęli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i gdańskiego CBŚP. Ładunek przypłynął do gdańskiego portu z Chin. Oficjalnie kontener wyładowany miał być akcesoriami kuchennymi.Służby skrupulatnie prześwietlają podejrzane i wytypowane kontenerowce oraz przewożone na nich ładunki. Funkcjonariusze nieoficjalnie przyznają, że Pomorze to jedna z "bram przerzutowych", przez którą kontrabanda - nielegalny tytoń czy alkohol - trafiają dalej, do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Przemycany i przechwycony właśnie ładunek papierosów wart był ponad 10 mln zł (gdyby trafiły na czarny rynek - Skarb Państwa mógł stracić na 17 mln zł). Transport - jak dowiadujemy się w Izbie Administracji Skarbowej w Gdańsku - trafić miał do jednej z ukraińskich firm.

Kontener wytypowano do kontroli na podstawie tzw. analizy ryzyka. Został on przeskanowany. Podejrzenia służb potwierdziły się.

- Po otwarciu kontenera stwierdzono jego niemal całkowite wypełnienie wyrobami tytoniowymi. Ponieważ tym razem przemycanym towarem okazały się papierosy typu "slim", w stalowym pojemniku upchnięto o połowę więcej nielegalnego towaru, niż byłoby to możliwe w przypadku transportu standardowych papierosów - mówi Agata Bloch z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

Papierosy warte na czarnym rynku ponad 20 mln złTo nie pierwszy tak duży przechwyt kontrabandy przez funkcjonariuszy celno-skarbowych. W połowie kwietnia w ręce służb wpadło 30 mln papierosów bez polskich banderoli o czarnorynkowej wartości blisko 21 mln zł.

Gigantyczna kontrabanda w gdańskim porcie


Ten ładunek znajdował się na pokładzie kontenerowca, który przypłynął do terminalu DCT w Gdańsku z Indii. Sam rozładunek i liczenie kontrabandy zajęły stróżom prawa dwa dni. Gdyby papierosy zostały wprowadzone do obrotu, straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 35 mln zł.
Czy zdarzyło ci się palić papierosy bez akcyzy?
18%

tak, palę wyłącznie takie papierosy

9%

nie, palę papierosy tylko z legalnego źródła

21%

zdarzyło mi się, ale z reguły papierosy kupuję w sklepach

52%

nie palę papierosów

zakończona

łącznie głosów: 1008