Przejęli sześć ton dmuchanych zabawek

18 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Ponad sześć ton dmuchanych jednorożców, hipopotamów, reniferów i koni zatrzymali pomorscy funkcjonariusze celno-skarbowi. Przejęte w Gdańsku zabawki stwarzały zagrożenie dla zdrowia. Zawarte w nich związki chemiczne mogą upośledzać płodność, a także szkodliwie działać na dziecko w łonie matki.



Wyglądały niegroźne - okazały się tykającą bombą, która - szczęśliwie, zamiast na stragany i do sklepów - trafiła w ręce funkcjonariuszy celno-skarbowych.

Jak relacjonują przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, firma z województwa mazowieckiego zgłosiła w Oddziale Celnym "Opłotki" w Gdańsku do procedury dopuszczenia do obrotu towar: 7400 sztuk dmuchanych zabawek. Ten pozornie nieszkodliwy ładunek przypłynął do Polski z Chin.

Po przeprowadzeniu weryfikacji tony zabawek zostały skierowane do kontroli w laboratorium.

- Po otrzymaniu wyników badań i po poinformowaniu o tym fakcie Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Gdańsku, mundurowi otrzymali opinię, iż towar ze względu na wysoką zawartość niebezpiecznych dla ludzi ftalanów musi zostać zniszczony - wskazuje Karol Pepliński z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Warto wiedzieć, że ftalany to niebezpieczne, bo palne i toksyczne związki chemiczne. Mogą upośledzać płodność, a także szkodliwie działać na dziecko w łonie matki.

- Niewinna zabawa zatrzymanymi przez nas zabawkami mogłaby wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Na szczęście dzięki naszym działaniom niebezpieczny towar nie trafi w ręce nieświadomych dzieci - zauważa funkcjonariusz pomorskiej KAS.

Niebezpieczne lalki trafiły do pieca



To nie pierwszy przypadek zabawek, z którymi kontakt niósł za sobą ryzyko dla zdrowia, a które przechwyciły służby.

Dwa lata temu informowaliśmy o przejęciu ponad 700 zestawów lalek zobacz na mapie Gdańska, które zostały sprowadzone do Gdańska przez zarejestrowaną na Cyprze spółkę. Wszystkie niebezpieczne zabawki - w których również wykryto wspomniane ftalany - zostały skonfiskowane przez celników.



Czy czytasz etykiety na produktach, które kupujesz?
30%

tak, za każdym razem, przy każdym produkcie

50%

tylko gdy chodzi o żywność

20%

nie zwracam na to uwagi

zakończona

łącznie głosów: 1218