Przejście przy Forum Gdańsk będzie gotowe wiosną

13 stycznia 2022, 15:40
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat Zatoka autobusowa przy Bramie Wyżynnej do remontu
Tak po wymalowaniu pasów będzie wyglądać przejście przy Forum Gdańsk (po lewej stan obecny, po prawej wizualizacja docelowego przejścia). fot. i graf. Trojmiasto.pl

Przejście dla pieszych przez Wały JagiellońskieMapka między Bramą Wyżynną a Forum Gdańsk ma być gotowe na przełomie marca i kwietnia. W miejscu, gdzie pojawi się nowa zebra, ułożono już gumowe podkłady przez torowisko tramwajowe. W trakcie przebudowy są perony, a po nowej nawierzchni jeżdżą już kierowcy w kierunku Chełmu.Pierwotnie przejście przy Bramie Wyżynnej miało być gotowe do końca 2021 r. Jesienią, w trakcie prac odkryto jednak pozostałości po dawnych fortyfikacjach (w miejscu, gdzie obecnie przebiega jezdnia znajdowała się fosa). Roboty trzeba było wstrzymać i przeprowadzić badania archeologiczne.

- Po konsultacjach z konserwatorem zabytków uzgodniono, aby odkryte relikty architektury zachować. Wymusiło to konieczność zmiany technologii robót, a co za tym idzie, opracowanie zamiennej dokumentacji, która umożliwia zachowanie odkrytych podczas prac elementów. Do czasu opracowania zamiennej dokumentacji wykonawca mógł prowadzić jedynie prace niekolidujące z odkryciami. Wspomniane okoliczności wpłynęły na zakładany w umowie harmonogram robót i uniemożliwiły działanie wykonawcy w obszarach odkrytych reliktów, które zgodnie z zaleceniami konserwatora zostały zinwentaryzowane i zasypane - wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowy termin zakończenia prac wyznaczono na przełom marca i kwietnia.

Jak plac budowy wygląda na dwa i pół miesiąca przed zakończeniem inwestycji?

Pierwsze zmiany odczuli już kierowcy, którzy jadąc od strony Huciska w kierunku Chełmu poruszają się po nowej nawierzchni. Piesi i pasażerowie komunikacji miejskiej na odczuwalne skutki przebudowy Wałów Jagiellońskich między Okopową a Huciskiem muszą jeszcze poczekać.

Tak będzie wyglądać nowe przejście. Więcej zdjęć (15)

Tak będzie wyglądać nowe przejście.

graf. Trojmiasto.pl

Tak będzie wyglądać nowe przejście.

graf. Trojmiasto.pl

Pasażerowie autobusów nadal są zmuszeni do korzystania z tymczasowych przystanków zlokalizowanych wzdłuż murku z nasadzeniami przy Forum Gdańsk.

Z kolei pasażerowie korzystający z pary przystanków tramwajowych mogą śledzić postępy prac przy poszerzeniu peronów i budowie chodników prowadzących z nowego przejścia na przystanek (docelowo piesi będą poruszać się po nowym chodniku przebiegającym wzdłuż jezdni).

Budowę przejścia współfinansują kierowcyZmiany widać też na przejeździe przez torowisko tramwajowe, gdzie pojawiły się już gumowe podkłady. Nową nawierzchnię wkrótce ma zyskać też lewoskręt służący kierowcom do zawracania w kierunku Okopowej. Na razie jest wyłączony z ruchu.

Wykonawcą prac jest spółka Eurovia. Inwestycja pochłonie niespełna 6 mln zł.

Co ciekawe, część tej kwoty pokryją... sami kierowcy. Środki na sfinansowanie budowy przejścia pochodzą bowiem z wpływów za parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Opłaty za parkowanie (łącznie 7,2 mln zł) pokryją też część kosztów budowy przejścia przy Uniwersytecie Medycznym na al. Zwycięstwa i nowej zebry w obrębie skrzyżowania Rzeczpospolitej, Hynka i Legionów.

Przejść dla pieszych w Trójmieście jest:
29%

za mało

25%

w sam raz

46%

za dużo

zakończona

łącznie głosów: 2414

Opinie wybrane