Parking przesiadkowy na granicy Gdyni i Kosakowa

21 listopada 2020, 15:00
Patryk Szczerba

Przesiadkowy parking w okolicy skrzyżowania ulic Derdowskiego i płk. Dąbka na hektarowym terenie w sąsiedztwie Galerii SzperkMapka planuje wybudować gmina Kosakowo. Powstanie jako uzupełnienie zapowiadanego połączenia kolejowego Gdyni z Kosakowem. Na inwestycji skorzystają w dużej mierze gdynianie z północnych dzielnic.O połączeniu kolejowym z północnymi dzielnicami Gdyni mówi się od dawna. Pociągi pasażerskie zjechały ze wspomnianych linii w latach 90. ubiegłego wieku. Temat wznowienia kursów na północ Gdyni powraca zawsze przy okazji korków na estakadzie Kwiatkowskiego, oczekiwania na przejazd przez tory w okolicy ul. Chylońskiej czy zatorów na ul. płk. Dąbka.

Czytaj też:Gdynia: skończyć z korkami na Chylońskiej

W 2016 r. społecznicy udowodnili, że infrastruktura pozwala na przejazd szynobusu do Oksywia.

Konkretów jednak brakowało aż do informacji z zeszłego roku, gdy przedstawiciele PKP PLK zawiadomili o rozpoczęciu przygotowań do uruchomienia linii kolejowej z Gdyni do Mostów.

Potrzebna infrastruktura kolejowa i drogowaNa początek potrzebne są analizy. Opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla projektu "Włączenie północnych dzielnic Miasta Gdyni oraz Gminy Kosakowo w system kolei aglomeracyjnej na obszarze Pomorskiej Metropolii" dofinansowane z UE zmierza do końca i całość powinna zostać zakończona w tym roku.

Da to odpowiedź na temat wariantów nowego połączenia kolejowego na trasie Gdynia - Rumia - Gdynia Port Oksywie - Kosakowo - Mosty/Mechelinki. Utworzenie linii kolejowej jest zaplanowane na lata 2021- 2027.

Wiadomo, że potrzebna będzie nie tylko infrastruktura kolejowa, ale także drogowa. Jednym z jej elementów ma być nowy wiadukt nad torami kolejowymi na płk. Dąbka. Przy okazji inwestycji zostaną przebudowane także oba skrzyżowania z ulicami Andersa i Derdowskiego na obu jego krańcach. Trwa przygotowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja ma powstać we współpracy Gdyni i Kosakowa.

Testowy przejazd na Oksywie. Film z 2016 roku

Parking przesiadkowy przy SzperkuTo jednak nie wszystko. Włodarze gminy Kosakowo zapowiadają też budowę parkingu przesiadkowego w okolicach skrzyżowania. Jego dokładna lokalizacja zostanie wskazana w planie miejscowym. Projekt dokumentu jest tworzony, a jego wyłożenie zaplanowano na przyszły rok.

W Kosakowie chcą, by miejsca dla kierowców powstały przy granicy Kosakowa i Gdyni, przy krzyżówce ul. Derdowskiego i płk. Dąbka, naprzeciw Galerii SzperkMapka. Nie wiadomo na razie, ile ich będzie ani jak będzie funkcjonował obiekt. Według zamierzeń w okolicy mógłby powstać peron przesiadkowy nowej linii, a parking byłby jego naturalnym dopełnieniem.

- Uważamy, że to dobra lokalizacja pod względem przesiadkowym dla kierowców. Zarezerwujemy to miejsce w tworzonym planie miejscowym. Wiosną planujemy wyłożenie dokumentu. Realizacja będzie uzależniona od działań PKP PLK związanych z linią kolejową. Na pewno czeka nas konieczność wykupu części gruntów - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Skorzystają także mieszkańcy GdyniCo najważniejsze, parking posłuży nie tylko mieszkańcom Kosakowa, ale w dużej mierze też gdynianom, choć nie wiadomo, czy miasto będzie partycypowało w kosztach jego budowy. Nie jest tajemnicą, że władze Gdyni liczą na jego powstanie.

- W MPZP w Gminie Kosakowo jest przygotowany teren pod duży węzeł przesiadkowy na granicy Gdyni a gminy Kosakowo. To właśnie na tym terenie powinien znaleźć się duży parking tzw. przesiadkowy - wyjaśniał Marek Łucyk, wiceprezydent miasta w odpowiedzi na interpelację Marcina Bełbota z PiS o budowę miejsc przez Gdynię.
Korzystał(a)byś z pociągów, gdyby istniała linia kolejowa do Kosakowa?
60%

tak, regularnie

22%

tak, ale nie za często

18%

nie, i tak wybierał(a)bym samochód lub autobus

zakończona

łącznie głosów: 1492