stat

Przestój w remoncie schodów łączących Siedlce z Suchaninem

12 lutego 2020, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Ponad 100 tys. zł na promocję graficzną BO

Trwający półtora miesiąca przestój w remoncie schodów łączących Siedlce z Suchaninem martwi mieszkańców. Urzędnicy tłumaczą, że pojawił się problem z dostawą niezbędnych materiałów budowlanych, dlatego roboty nie mogły zakończyć się w zeszłym roku i przeciągną się do wiosny. Prace mają zostać wznowione pod koniec lutego - o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne.Remont schodów łączących Siedlce z Suchaninem, a konkretnie ul. Nad Jarem i Skarpową z ul. Powstańców Warszawskich, to inwestycja wybrana przez mieszkańców i realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Zakłada ona m.in. wymianę nawierzchni na dojściach do schodów, remont stopni, uzupełnienie tynku na ścianach oporowych wraz z pomalowaniem, renowację barier i poręczy. Pojawić ma się też monitoring, ławki oraz latarnie.

Czytaj też: Gdańsk wprowadza Zielony Budżet Obywatelski

Od grudnia na placu budowy nic się nie dziejeSchody dla mieszkańców obu dzielnic mają duże znaczenie - umożliwiają bowiem szybsze dotarcie do sklepów, centrum handlowego, przychodni czy przystanków komunikacji miejskiej. Problem w tym, że prace warte 154 tys. zł, które rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku, niespodziewanie dla mieszkańców stanęły w miejscu.

- Od świąt Bożego Narodzenia do dziś nic na placu budowy się nie dzieje, a schody zostały pozostawione niezabezpieczone. Mieszkańcy ul. Skarpowej codziennie wchodzą na teren budowy - ogrodzenie już dawno zostało zniszczone - aby dostać się na Suchanino, ponieważ alternatywna droga jest zdecydowanie dłuższa. Same schody w tym momencie powodują ogromne zagrożenie dla zdrowia - brak podjazdów dla wózków, brak niektórych stopni, wystające zbrojenie - wskazuje nasz czytelnik pan Jakub. - Nie można jednak dziwić się, zwłaszcza osobom starszym, że uczęszczają właśnie tą drogą. Nie wyobrażam sobie dokładać kilka razy dziennie po kilkaset metrów, aby zrobić zakupy czy dostać się do komunikacji miejskiej.
Jak podkreśla nasz czytelnik, utrudnienia wynikające z tej sytuacji są większe, niż mogłoby się wydawać, bo ul. Skarpową zamieszkują głównie osoby starsze oraz rodziny z dziećmi.

- Rozumiem, że budżety są podpisane na dany rok, zapewne to samo dzieje się z budżetem obywatelskim, więc inwestycja musiała zostać rozpoczęta w listopadzie 2019, jednak skala tego zadania jest na tyle mała, że przesunięcie terminu zakończenia prac nie powinno mieć miejsca - uważa pan Jakub.

Wykonawca czeka na materiały, ale ma lepiej zabezpieczyć terenDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi inwestycję, w październiku 2019 r. informowała, że na realizację zadania wykonawca będzie miał czas do połowy grudnia 2019 r. Teraz jako termin realizacji inwestycji podawany jest drugi kwartał 2020 r.

- Wykonawca dokonał demontażu starej, zniszczonej konstrukcji schodów, rozpoczął prace tynkarskie na murach oporowych oraz renowację balustrad. Z uwagi na niezależny od wykonawcy długi czas oczekiwania na dostawę niezbędnych do wykonania zadania materiałów budowlanych prace na budowie przerwano - mówi Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Według deklaracji wykonawcy roboty zostaną wznowione w ostatnim tygodniu lutego, jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne - deklaruje urzędniczka.
DRMG informuje też, że wykonawca został zobligowany do lepszego zabezpieczenia terenu budowy.

- Pozostajemy także w kontakcie z Radą Dzielnicy Siedlce w kwestii tej inwestycji - mówi Niezgoda.
Interpelację ws. niezrealizowania inwestycji w terminie złożył ostatnio do prezydent Gdańska miejski radny Przemysław Malak. Pyta w niej m.in. o to, czy taka sytuacja nie spowoduje utraty zaufania mieszkańców wobec idei Budżetu Obywatelskiego. Władze miasta mają 14 dni na odpowiedź.
W 2017 roku zakończył się remont innych schodów łączących Siedlce z Suchaninem.
Czy na twoim osiedlu są niedokończone inwestycje?
18%

tak, ale prace trwają

47%

tak i nic się z nimi nie dzieje

35%

nie

zakończona

łącznie głosów: 483