Będą cztery nowe przystanie kajakowe w Gdańsku

5 sierpnia 2020, 7:00
Arnold Szymczewski

Na Żabim Kruku, Kanale Młynówka, Kamiennej Grodzy i Wiśle Śmiałej zrealizowany zostanie pierwszy etap budowy nowych przystani kajakowych. W tym tygodniu ogłoszony będzie przetarg na realizację inwestycji. Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec 2021 r.Pomysłów na zwiedzanie Gdańska od strony wody jest wiele, o czym pisaliśmy w artykule "Skorzystaj z atrakcji wodnych na Motławie". Turyści częściej wybierają łodzie motorowe, jachty czy popularne katamarany Żeglugi Gdańskiej. Mieszkańcy Trójmiasta z kolei stawiają na kajaki, dla których obecnie funkcjonuje tylko jedna przystań z prawdziwego zdarzenia - na Żabim KrukuMapka. Teraz ma się to zmienić, dzięki inwestycji realizowanej w ramach programu "Pomorskie Szlaki Kajakowe", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

I etap - cztery nowe przystanie kajakoweW pierwszym etapie inwestycji, na którą przetarg zostanie ogłoszony w tym tygodniu, powstaną cztery nowe przystanie kajakowe: na Żabim Kruku, Kanale Młynówka, Kamiennej Grodzy i Wiśle Śmiałej.

- Poszczególne przystanie będą się nieco różniły, jednak w większości przewidziano miejsca rekreacji z wiatami, ławkami i stojakami na rowery. Na przystaniach pojawią się niewielkie pomosty, wyposażone w trapy zejściowe. Na pomostach pojawią się suszarki i stojaki na kajaki. Ponadto na przystaniach na Wyspie Sobieszewskiej, Górkach Zachodnich i Kamiennej Grodzy przewidziano miejsca do grillowania - mówi Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Otwarcie ofert w przetargu nastąpi w pierwszej połowie września. Prace potrwają do czerwca 2021 r.

II etap - kolejne trzy przystanie kajakoweW II etapie inwestycji, w ramach programu "Pomorskie Szlaki Kajakowe", wybudowane zostaną trzy kolejne przystanie kajakowe - Na Szańcach, Wiosny Ludów i Martwej Wiśle. Obecnie kompletowane są niezbędne dokumenty do ogłoszenia przetargu dla tych inwestycji.

Miejsca lokalizacji przystani:I etap


II etap


  • Na SzańcachMapka

  • Wiosny LudówMapka

  • Martwa WisłaMapkaMiasto otrzyma na ten cel z budżetu unijnego blisko 2,4 mln zł.

Nowa przystań żeglarska na Wyspie SobieszewskiejDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska planuje także budowę nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej.

- W ramach inwestycji przewidziano budowę hangaru na sprzęt pływający i budowę budynku bosmanatu zawierającego m.in. pomieszczenie sali szkoleń dla około 20 osób. Niezwykle istotną częścią inwestycji będzie budowa infrastruktury wodnej. Zadanie obejmować będzie montaż układu trzech pomostów pływających z trapami zejściowymi - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny DRMG.
Przetarg na budowę przystani został już ogłoszony. Otwarcie ofert planowane jest na 11 sierpnia, a zakończenie prac określono na maj 2021 roku.
Czy miałeś(aś) już okazję pływać kajakiem po Motławie?
14%

nie, to nie dla mnie

40%

nie, ale chcę spróbować

33%

tak, ale tylko raz lub dwa

13%

tak, regularnie pływam kajakiem

zakończona

łącznie głosów: 948