Przetopią znicze na serduszka WOŚP

25 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Korolczuk
aktualizacja:14:41 (25 stycznia 2019)

36 tys. zniczy, które po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza utworzyły na pl. Solidarności "Największe serce świata", trafi do huty. Zostaną tam przetopione na szklane serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zlicytowane podczas przyszłorocznego finału WOŚP. W piątek w południe rozpoczęło się sprzątanie placu przed ECS i zbieranie wypalonych zniczy.Organizatorem akcji jest Komitet Obrony Demokracji Pomorze, który przed tygodniem w hołdzie prezydentowi zorganizował w tym miejscu akcję układania "Największego Serca Świata".

W sumie na pl. Solidarności przyniesiono i zapalono 36 tys. zniczy. Każdego dnia przybywały kolejne i tak będzie przez kolejne dni, bo choć w piątek rozpoczęły się prace porządkowe, to część zniczy pozostanie przez Europejskim Centrum Solidarności do połowy lutego.

- Obrys "Największego Serca" z płonących zniczy zostanie na placu do 13 lutego i do tego czasu zadbajmy, żeby palił się na czerwono przez cały ten czas. Później wspólnie rozpoczniemy następną fazę projektu. Przy wsparciu ASP wykonamy projekt, znajdziemy hutę szkła, która dla nas wykona serduszka dla WOŚP 2020 - informują organizatorzy.

Sprzątanie zniczy potrwa do godz. 18 w piątek. W akcję może się włączyć każdy chętny, trzeba wziąć ze sobą tylko ochronne rękawice. Wszystkie znicze, lampiony i wkłady zostaną posegregowane i rozłożone, a szkło podzielone na podstawowe kolory: czerwony i bezbarwny. W akcję włączył się też Urząd Miejski, który zorganizuje przewóz zniczy ustawionych pod magistratem.

Organizatorzy szacują, że uda się odzyskać od 5 do 7 ton szkła.