Przy UCK powstanie parking, bo kierowcy zastawiają drogę do szpitala

13 stycznia 2021, 7:00
Szymon Zięba

Miasto chce, by w okolicy skrzyżowania ulic Marii Skłodowskiej-Curie i DębinkiMapka powstał parking. Ma to rozwiązać problem "dzikiego" zostawiania samochodów przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Wielu kierowców zastawia bowiem chodniki, uniemożliwiając swobodne poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.O tym, że chodniki przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym na wysokości ulic SmoluchowskiegoMapka i DębinkiMapka są zastawione samochodami, pisaliśmy wielokrotnie.

Czytelnicy sygnalizowali nam, że kierowcy zostawiają auta w przestrzeniach między słupkami i w ten sposób uniemożliwiają swobodne poruszanie się pieszym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, których w okolicach szpitala jest szczególnie dużo. Sytuacja doprowadzała do kolejnych absurdów: miejscy urzędnicy problem chcieli rozwiązać, instalując więcej słupków, sęk w tym, że zaparkowane auta... blokowały ich montaż.

Rozwiązaniem problemu deficytu miejsc parkingowych w rejonie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ma być budowa parkingu. Jak ustaliliśmy, miejscy urzędnicy planują taką inwestycję na działce położonej w okolicy skrzyżowania ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Dębinki.

Działka przeznaczona pod parking- Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta wspomniana działka została przeznaczona pod parking. Potrzeba utworzenia parkingu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1a wynika z deficytu miejsc parkingowych w rejonie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
Dodaje, że przystąpiono już do procedury zmierzającej do ogłoszenia przetargu publicznego w tej sprawie.

- Aktualnie trwają prace związane z opracowaniem uwarunkowań urbanistyczno-architektonicznych, jakie będzie musiał spełnić nowy nabywca praw do nieruchomości podczas realizacji przyszłej inwestycji. Po kompleksowym przygotowaniu tej nieruchomości do zbycia i podjęciu przez prezydent Gdańska decyzji w formie zarządzenia o sposobie rozporządzenia daną nieruchomością, stosowne ogłoszenie o warunkach pozyskania praw do nieruchomości wraz z jej opisem zostanie umieszczone w prasie oraz na oficjalnej stronie miasta, w zakładce "nieruchomości" - mówi urzędnik.

Parkingi w Trójmieście. Gdzie zostawić auto?Dodaje, że taka informacja zostanie także wysłana do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i wszystkich, którzy zgłoszą gotowość pozyskania praw do nieruchomości.