stat

Przy przystankach Pohulanka i Odrzańska będą nowe windy

1 września 2019, 18:00
Szymon Zięba

Niedziałające windy na kładkach znajdujących się przy przystankach tramwajowych Odrzańska oraz Pohulanka zostaną rozebrane, a w ich miejscu pojawią się nowe urządzenia. To dobra wiadomość dla mieszkańców okolicy, którzy skarżą się na to, że schody prowadzące na przystanek w niektórych sytuacjach są bardzo dużym utrudnieniem. Gorsza jest taka, że nowe windy zaczną działać dopiero pod koniec przyszłego roku.Pasażerowie tramwajów, którzy wysiadają na przystankach Odrzańska czy Pohulanka, by zejść z platformy, przy której zatrzymuje się skład, pokonują schody prowadzące (w przypadku przystanku Odrzańska) na kładkę. Problem pojawia się, gdy idąc na przystanek lub z niego wracając ma się ze sobą rower czy wózek albo jest się osobą z dysfunkcjami ruchu.

Pomocne mogłyby być znajdujące się w tym miejscu windy. Jednak od dłuższego czasu urządzenie na Odrzańskiej wita zainteresowanych kartką o jednoznacznie brzmiącym napisie: "Uwaga, winda nieczynna do odwołania".

Według zapowiedzi Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, ta sytuacja ma się zmienić: został bowiem ogłoszony przetarg na budowę nowych urządzeń.

Najpierw projekt, potem budowa- Przetarg został ogłoszony, aby przywrócić do eksploatacji windy na przystankach Pohulanka i Odrzańska. Zostały wyłączone ze względu na zły stan techniczny konstrukcji szybów windowych. Przeprowadzone ekspertyzy i badania Urzędu Dozoru Technicznego na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wykazały konieczność wykonania prac remontowych - modernizacji szybów windowych w celu ich dalszego użytkowania - tłumaczy Aneta Niezgoda z DRMG.
Zamówienie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje swoim zakresem prace projektowe. Drugi etap dotyczy rozbiórki dwóch wind na przystanku Pohulanka i trzech na przystanku Odrzańska oraz budowę w ich miejscu nowych szybów windowych z kompletnym wyposażeniem, uzbrojeniem i urządzeniem terenu.

Rozpoczął się remont SKM RedłowoNowe windy pod koniec przyszłego rokuAneta Niezgoda zapowiada, że planowane prace nie będą wiązać się z utrudnieniami dla mieszkańców. Gorszą wiadomością jest to, że działających wind nie należy szybko się spodziewać.

Przetarg ogłoszono bowiem 22 sierpnia. Według założeń, prace projektowe mają potrwać trzy miesiące od daty podpisania umowy, a roboty budowlano-montażowe kolejnych trzynaście miesięcy.
Często korzystasz z wind na przystankach i na dworcach?
29%

tak, jak mam ze sobą np. bagaż czy rower

17%

tak, bo pokonanie schodów jest dla mnie kłopotliwe

17%

chciał(a)bym, ale rzadko działają

37%

nigdy nie korzystam z takich urządzeń

zakończona

łącznie głosów: 420