Przygotowania do remontu gmachu Poczty Morskiej w Gdańsku

22 marca 2021, 15:45
Rafał Borowski
artykuł historyczny
Zobacz, jak wygląda Poczta Morska w Gdańsku z lotu ptaka

Trwają przygotowania do remontu zabytkowego budynku Poczty Morskiej przy ul. Chodackiego 26 przy nabrzeżu WiślanymMapka w Gdańsku. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który jest użytkownikiem wieczystym obiektu, opracowuje dokumentację projektową i stara się o pozwolenie na budowę. Po remoncie, który odbędzie się pod nadzorem konserwatora zabytków, znajdzie się tutaj centrum biurowo-magazynowe.Na styku Kanału Kaszubskiego i Martwej Wisły, od strony Letnicy, tuż za wyspą Ostrów, znajduje się nadzwyczaj interesujący obiekt. Nie sposób nie zwrócić na niego uwagi, gdyż jego architektura kontrastuje z krajobrazem terenów portowych, zdominowanym przez suwnice, żurawie i hale magazynowe.

Mowa o położonym tuż przy kanale budynku Poczty Morskiej, który nie bez przyczyny przywodzi na myśl dawne dwory szlacheckie. To pamiątka polskiej historii z czasów Wolnego Miasta Gdańska.

Budynek został zbudowany w 1927 r. według projektu gdańskiego Polaka Czesława Świałkowskiego.


Polski akcent w zdominowanym przez Niemców mieścieNa mocy postanowień m.in. traktatu wersalskiego w 1921 r. przyznano Polsce prawo do zorganizowania w Wolnym Mieście Gdańsku własnej służby pocztowo-telegraficznej. W związku z tym utworzono Dyrekcję Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku, której podlegały trzy urzędy pocztowe.

Pierwszy znajdował się przy ówczesnym Heveliusplatz, czyli pl. Heweliusza (obecnie pl. Obrońców Poczty Polskiej), drugi w budynku przy dworcu głównym przy ul. Podwale Grodzkie (obecnie znajduje się tam posterunek Straży Ochrony Kolei) i trzeci właśnie przy kanale portowym.

Świałkowski był aktywnym działaczem Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku. Był m.in. kandydatem polskim w wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego Wolnego Miasta Gdańska, przewodniczącym Polskiego Związku Kolejarzy czy członkiem Zarządu Macierzy Szkolnej.

Wydaje się oczywiste, że nadając zaprojektowanemu przez siebie budynkowi formę tradycyjnego, polskiego dworku, chciał podkreślić obecność Polaków w zdominowanym przez Niemców mieście.


Drugi dworek i szkoła załóg U-BootówW tym miejscu warto wspomnieć, że projekt Czesława Świałkowskiego obejmował budowę dwóch budynków na potrzeby zabezpieczenia polskich interesów.

Oprócz Poczty Morskiej po drugiej stronie kanału portowego, przy obecnej ul. Roberta de Plélo, wybudowano drugi budynek, także stylizowany na dworek. W okresie międzywojennym mieściły się w nim siedziby polskich przedsiębiorstw spedycyjnych i maklerskich, związanych z branżą morską.

Czytaj więcej: Do dworku w gdańskim porcie wraca życie

Po wcieleniu Gdańska do III Rzeszy Niemcy rozważali podobno rozbiórkę tego budynku. Zamiast tego ulokowali w nim szkołę dla załóg U-Bootów (okrętów podwodnych), zbudowanych w gdańskich stoczniach.

Poczta Morska przetrwała wojnę bez szwanku i po jej zakończeniu budynkowi została przywrócona jego pierwotna funkcja.

Po transformacji ustrojowej właścicielem budynku stała się Telekomunikacja Polska, powstała w wyniku podziału państwowego przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon w 1991 r. Po zmianach własnościowych właścicielem została francuska spółka Orange (wówczas jeszcze pod szyldem France Telecom), która kupiła Telekomunikację Polską w 2000 r.

W budynku Poczty Morskiej w Gdańsku Niemcy utworzyli w czasie II wojny światowej szkołę dla załóg U-Bootów (pol. okrętów podwodnych), zbudowanych w gdańskich stoczniach. Na zdjęciu załoga jednego z nich pozująca przy murach budynku. Zdjęcie pochodzi z 1942 r. Więcej zdjęć (7)

W budynku Poczty Morskiej w Gdańsku Niemcy utworzyli w czasie II wojny światowej szkołę dla załóg U-Bootów (pol. okrętów podwodnych), zbudowanych w gdańskich stoczniach. Na zdjęciu załoga jednego z nich pozująca przy murach budynku. Zdjęcie pochodzi z 1942 r.

źródło: fotopolska.eu

W budynku Poczty Morskiej w Gdańsku Niemcy utworzyli w czasie II wojny światowej szkołę dla załóg U-Bootów (pol. okrętów podwodnych), zbudowanych w gdańskich stoczniach. Na zdjęciu załoga jednego z nich pozująca przy murach budynku. Zdjęcie pochodzi z 1942 r.

źródło: fotopolska.eu

W gmachu będzie centrum biurowo-magazynoweW czerwcu 2018 r. informowaliśmy, że budynek dawnej poczty znalazł de facto nowego właściciela. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk - na terenie którego znajduje się Poczta Morska - skorzystał z prawa pierwokupu i nabył od spółki Orange prawa do użytkowania wieczystego zabytkowego budynku. Kwota transakcji opiewała na 1,65 mln zł, a umowa obowiązuje do końca 2030 r.

Czytaj więcej: Nowe życie budynku dawnej Poczty Morskiej

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zapowiedział wówczas, że zamierza przeprowadzić kapitalny remont obiektu i przekształcić go w centrum biurowo-magazynowe. Wkrótce potem obiekt został ogrodzony, jednak dotąd remont nie rozpoczął się.

Wkrótce ma się to zmienić.

Wizualizacja elewacji frontowej Poczty Morskiej w Gdańsku. Inwestor zastrzega, że dotyczy ona wyłącznie projektowanej elewacji i nie przedstawia docelowego otoczenia wokół budynku np. nabrzeża skarpowego, które jest i będzie przed frontem budynku, planowanych budynków garażowych, pylonu z logo, ogrodzeń itd. Więcej zdjęć (7)

Wizualizacja elewacji frontowej Poczty Morskiej w Gdańsku. Inwestor zastrzega, że dotyczy ona wyłącznie projektowanej elewacji i nie przedstawia docelowego otoczenia wokół budynku np. nabrzeża skarpowego, które jest i będzie przed frontem budynku, planowanych budynków garażowych, pylonu z logo, ogrodzeń itd.

mat. pras. ZMPG

Wizualizacja elewacji frontowej Poczty Morskiej w Gdańsku. Inwestor zastrzega, że dotyczy ona wyłącznie projektowanej elewacji i nie przedstawia docelowego otoczenia wokół budynku np. nabrzeża skarpowego, które jest i będzie przed frontem budynku, planowanych budynków garażowych, pylonu z logo, ogrodzeń itd.

mat. pras. ZMPG


Inwestycja obejmie budynek i jego otoczenieJak udało nam się ustalić, właśnie opracowywana jest dokumentacja projektowa dla inwestycji. Jak wskazuje sama nazwa projektu, ma on odmienić nie tylko oblicze zabytku, ale także jego najbliższe otoczenie.

Inwestor wszczął już postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji o pozwolenie na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, jeszcze w tym roku powinien zostać przeprowadzony przetarg na wyłonienie wykonawcy.

- Opracowywana dokumentacja dotyczy nie tylko remontu i przebudowy budynku byłej Poczty Morskiej, ale także budowy nowych schodów zewnętrznych i ramp, garażu dla samochodów osobowych i ciężarowych, myjni dla samochodów ciężarowych, pylonu wizytówkowego, wolno stojącego logo, nawierzchni utwardzonych, przebudowy infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowania terenu. W przygotowaniu są wielobranżowe projekty wykonawcze i opracowania kosztowe, specyfikacje techniczne oraz harmonogram - informuje Anna Drozd, rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Wizualizacja fragmentu korytarza głównego Poczty Morskiej w Gdańsku. Więcej zdjęć (7)

Wizualizacja fragmentu korytarza głównego Poczty Morskiej w Gdańsku.

mat. pras. ZMPG

Wizualizacja fragmentu korytarza głównego Poczty Morskiej w Gdańsku.

mat. pras. ZMPG


Remont w ścisłej współpracy z konserwatoremNadgryziona zębem czasu Poczta Morska - jej obecny stan można zobaczyć na załączonym do artykułu filmie - ma odzyskać dawną świetność i prezentować się po remoncie w formie możliwie zbliżonej do tej z 1927 r.

Inwestycja odbywa się bowiem pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Urządzone w budynku biura i magazyny zostaną wynajęte firmom zewnętrznym. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk jest już po rozmowach z potencjalnymi najemcami.

- Powierzchnia użytkowa budynku po przebudowie wyniesie ponad 2,8 tys. m kw. W związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi nie ulegną zmianie charakterystyczne parametry budynku. Planowana jest zmiana sposobu użytkowania obiektu wyłącznie na funkcje biurowe wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i socjalnym. Budynek wpisany jest na listę zabytków, więc wymaga ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków - uzupełnia Drozd.
Quiz Średni wynik 59%

Znane budynki Trójmiasta. Które obiekty znasz?

Rozpocznij quiz
Czy zwiedzałe(a)ś kiedyś Trójmiasto od strony wody?
43%

wielokrotnie i wiele róznych miejsc

36%

raz czy dwa

18%

nie, ale wiem, że to świetny pomysł

3%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 606

Opinie wybrane


wszystkie opinie (64)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.