Przystanek SKM w Orłowie przejdzie gruntowny remont

29 sierpnia 2021, 15:00
Krzysztof Koprowski
Wizualizacja przystanku Gdynia Orłowo po przebudowie - wejście od strony Klifu oraz obecny stan. proj. Multiconsult Polska - Transprojekt Gdański/fot. K. Kop

Gdynia Leszczynki to nie jedyny przystanek kolejowy, który doczeka się niebawem modernizacji. SKM ogłosiła właśnie przetarg na przebudowę przystanku w OrłowieMapka. W ramach robót powstanie zupełnie nowy peron z zadaszeniem na niemal całej długości. Pojawi się też winda w przejściu od strony centrum handlowego.Dwa tygodnie temu pisaliśmy o planowanym remoncie przystanku Gdynia Leszczynki. Inwestycja ta jest na etapie oczekiwania na oferty potencjalnych wykonawców robót budowlanych w postępowaniu przetargowym.

Szybka Kolej Miejska nie zamierza jednak zwlekać z przebudową kolejnego peronu. Kolejowa spółka ogłosiła właśnie przetarg na kompleksową modernizację peronu podmiejskiego w Orłowie.

Obecnie w tym rejonie trwają prace torowe związane z budową rozjazdów, ale największe prace (i zarazem utrudnienia) czekają pasażerów za kilka tygodni.

Rozkład jazdy pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej


Wiata przystankowa na niemal całej długości peronuW ramach robót budowlanych przewiduje się wybudowanie od podstaw zupełnie nowego peronu z wiatą na niemal całej długości - od przejścia podziemnego przy centrum handlowym Klif aż do kładki nad torami kolejowymi.

Bez zadaszenia pozostanie jedynie krótki odcinek przy kładce prowadzący do podnośnika-windy (docelowo ma być wymieniona na tradycyjną windę).

Czytaj też:

Windy, które nigdy nie działają, mogą utrudniać życieNowa winda w tunelu przy centrum handlowymW przejściu pod torami od strony centrum handlowym zbudowana od podstaw zostanie winda, która zastąpi zdewastowany od wielu lat podnośnik. Dojście do niej wymusi jednocześnie przebudowę schodów w tej części peronu.

Co ważne, całe przejście pod torami doczeka się gruntownego remontu. Nie zostanie jednak przedłużone pod torami dalekobieżnymi w stronę ul. Inżynierskiej.

Wiatrołapy, mała architektura oraz system monitoringuNa peronie poza standardowym dla SKM wyposażeniem typu ławki, śmietniki, ekrany informacji pasażerskiej, biletomaty itp., pojawią się dwa wiatrołapy - przestrzenie osłonięte przeszkleniami chroniącymi przed podmuchami wiatru.

W projekcie uwzględniono ponadto wykonanie instalacji na potrzeby systemu monitoringu.

11 miesięcy na wykonanie wszystkich prac budowlanychO wyborze wykonawcy zdecydują kryteria: najniższej ceny (94 proc.) oraz termin udzielonej gwarancji (6 proc.). Na realizację wszystkich prac przewidziano 11 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Najlepsze dojście na przystanek kolejowy to:
65%

przejście podziemne

5%

kładka nad torami

11%

przejście w poziomie szyn

19%

każde rozwiązanie jest dobre

zakończona

łącznie głosów: 832

Opinie wybrane


wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.