Przystanek widmo przy stacji PKM. Są wiaty, nie ma autobusów

25 października 2021, 7:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat Uniformy dla kierowców gdańskiej komunikacji

Są wiaty, nie ma autobusów. Infrastruktura przy stacji PKM Gdańsk RębiechowoMapka nie jest wykorzystywana, mimo, że mieszkańcy proszą o wydłużenie trasy autobusu linii 157, który kursuje między Bysewem a Wrzeszczem. Miasto jednak na razie takich planów nie ma.Zatoka autobusowa przy przystanku PKM Gdańsk Rębiechowo powstała wraz z całym przystankiem w 2015 r., podobnie jak wszystkie pozostałe przystanki PKM i zlokalizowane przy nich nowe przystanki lub pętle autobusowe (np. na Jasieniu, Kiełpinku, Matarni i Brętowie.).

Dziś jednak próżno szukać autobusów komunikacji miejskiej, które regularnie by się tam zatrzymywały. Zdaniem czytelników, którzy zwrócili się do naszej redakcji z problemem, miasto powinno wydłużyć trasę linii autobusowej 157, kursującej między Bysewem a Wrzeszczem.

- Zarówno mieszkańcy Rębiechowa, Bysewa, jak i wielu pracowników dojeżdżając z Gdyni czy Żukowa miałoby wówczas krótszą drogę dojazdu do pracy z stacji PKM Gdańsk Rębiechowo, a mieszkańcy krótszą drogę dojazdu do Wrzeszcza - bo nie musieliby stać w korku na ul. Nowatorów - zauważa nasza czytelniczka.

Są przystanki, jest zatoka, nikt z nich nie korzystaTomasz Konopacki, rzecznik PKM, tłumaczy, że część tzw. infrastruktury towarzyszącej linii PKM (czyli drogi dojazdowe do przystanków oraz parkingi i przystanki/pętle autobusowe), została przez PKM jedynie zaprojektowana (żeby była spójna z infrastrukturą kolejową), a ich realizacja leżała już po stronie Gdańska, w ramach oddzielnego projektu dofinansowanego dla województwa pomorskiego.

- Lokalizacja nowych zatok autobusowych lub pętli przy przystankach PKM była uzgadniania z przedstawicielami Gdańska i ZTM. Wszystkie zostały zaprojektowane i wybudowane zgodnie z wytycznymi miasta i ZTM - jako docelowych użytkowników tej infrastruktury - tłumaczy Konopacki.
Podkreśla też, że z perspektywy PKM, autobusy powinny dowozić jak największą liczbę pasażerów do jak największej liczby przystanków "pekaemek".

SKM Śródmieście: jest węzeł przesiadkowy, nie ma autobusówJędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku wyjaśnia tymczasem, że "przy budowie stacji PKM, realizator zadania wykonał przystanek i wiaty. Z założenia miał on służyć do obsługi komunikacji zbiorowej gminy Żukowo."

Dodaje, że do tej pory z infrastruktury korzystały linie podmiejskie - Albatros z Mojusza (linia 816 od 18.02.2016 r do 2.08. 2017 r.) oraz Gryf Kartuzy (linia 810 od 1.01.2020 r. do 30.06.2020 r).

Nie ma planów uruchomienia połączeń autobusowych- ZTM nie ma w planach uruchomienia połączeń autobusowych, które korzystałby z tego przystanku. Jednakże pozostawiona została w pobliżu rezerwa terenowa, która pozwala na ewentualną realizację pętli, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Należy zaznaczyć, że przebieg tras linii autobusowych zmienia się wraz z potrzebami mieszkańców, prowadzone są również badania natężenia ruchu i obłożenia komunikacji oraz potrzeby węzłów przesiadkowych. Monitorujemy te potrzeby i będziemy wdrażać zmiany na bieżąco - wyjaśnia Sieliwończyk.

Rozkłady ZTMZygmunt Gołąb z Zarządu Transportu Miejskiego podkreśla, że dla całego obszaru Kokoszki-Jasień przygotowywana jest zmodyfikowana siatka połączeń. Projekt zmian zostanie przedstawiony radnym i mieszkańcom - w celu konsultacji.

- Z pociągów na trasie PKM na autobusy linii 157 można się przesiąść już teraz na przystanku Matarnia - mówi Gołąb.

Radny i wiceprezydent analizują tematNasza czytelniczka sprawą zainteresowała gdańskiego radnego, Łukasza Bejma. Samorządowiec podkreśla, ze analizuje sygnał razem z wiceprezydentem Piotrem Borawskim.

- Mam nadzieje, że władze miasta spróbują testowo przedłużyć kursowanie linii 157 do przystanku Gdańsk Rębiechowo PKM. Badając liczbę pasażerów ustalimy czy takie zapotrzebowanie faktycznie istnieje - mówi Łukasz Bejm.
Na razie jednak - jak podkreśla - to sfera planów i nie wiadomo kiedy takie "próbne wydłużenie" trasy autobusu 157 miałoby dojść do skutku.
Jak oceniasz połączenia komunikacji miejskiej do przystanków PKM?
6%

PKM i komunikacja miejska są dobrze połączone

23%

są miejsca, gdzie autobusy nie dojeżdżają, trzeba jeszcze trochę poprawić

51%

jest kiepsko, do wielu miejsc lepiej dojechać autem, a tych często nie ma gdzie zostawić

20%

nie jeżdżę pociągami PKM

zakończona

łącznie głosów: 1205

Opinie wybrane


wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.