Psychiatra zaprasza na badania? To nie powód do wstydu

18 października 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Zaproszenie na bezpłatne konsultacje lekarskie zwykle przyjmujemy z radością, ale zaproszenie do psychiatry może nas speszyć. A nie powinno, bo takie porady mogą przydać się każdemu.W pewnym wieku o zdrowie fizyczne należy zacząć szczególnie dbać. Co jednak ze zdrowiem psychicznym? Nasza czytelniczka, pani Maria z Przymorza, kilka dni temu dostała ulotkę, w której zapraszano ją, seniorkę, na darmowe badania psychiatryczne.

- Ulotka była zaproszeniem dla mieszkańców Gdańska po 60 roku życia, a więc takich jak ja. Zapraszała na bezpłatne zajęcia z nordic walking, porady geriatry, ale też psychologa i psychiatry - mówi pani Maria. - Powiem szczerze, że poczułam dyskomfort, bo wizyta u psychiatry, kojarzy mi się niezbyt dobrze.

Obawy naszej czytelniczki są zupełnie niepotrzebne, a profilaktyczna wizyta u psychiatry może przydać się każdemu. Tym bardziej, gdy jest darmowa, bo oferowana w ramach programu profilaktycznego.

Od czerwca w Poradni Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz przy ul. Wajdeloty 28 zobacz na mapie Gdańska prowadzony jest program profilaktyczny dla gdańskich seniorów.

- Program jest bardzo szeroki i skierowany do mieszkańców miasta Gdańsk, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowia psychicznego. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta Gdańsk realizowany jest model psychiatrii środowiskowej, który spełnia zalecenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - mówi dr Artur Antolak, kierownik NZOZ Poradni Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz. - Celem psychiatrii środowiskowej jest leczenie i wsparcie pacjenta w środowisku, na które składa się krótki okres oczekiwania na poradę, interwencje kryzysowe, współpraca z instytucjami pomocowymi i rodzinami pacjentów.

W ramach programu realizowane są bezpłatne porady lekarskie psychiatryczne, dla osób w różnym wieku, które odbywają się zarówno w samej poradni jak i w miejscu zamieszkania pacjenta. Osoby powyżej powyżej 60 roku życia dodatkowo mogą skorzystać z porad z zakresu geriatrii.

- Seniorzy mogą uczestniczyć ponadto w grupie wsparcia i terapii zajęciowej. Oferta obejmuje również porady psychologów i psychoterapeutów - dodaje lekarz. - Dofinansowanie projektów funduszami z Urzędu Miasta Gdańsk poszerzyło dotychczasową ofertę w zakresie psychiatrii środowiskowej, czyniąc ją dostępniejszą dla mieszkańców Gdańska. Zainteresowanie programem zachęca do dalszego rozwijania programów społecznych, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. Potrzebne jest jednak dalsze wsparcie ze środków publicznych.

Program bezpłatnych porad psychologicznych i psychiatrycznych finansowany jest z funduszów Urzędu Miejskiego. Na realizację zadań związanych z Gdańskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2013 - 2015 miasto przeznaczyło łącznie ponad 850 tys. zł.

- Wszechstronna opieka psychiatryczna realizowana w ramach tych projektów ma za zadanie zapewnić ciągłość leczenia, zwiększyć dostępność usług medycznych - specjalistycznej pomocy lekarzy psychiatrów, psychologów oraz certyfikowanych terapeutów obejmując diagnostykę, terapię, leczenie farmakologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową, a zwłaszcza wizyty domowe u pacjenta - mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Zróżnicowane formy pomocy mają za zadanie poprawę jakości życia osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz ułatwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym.

Kto może korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów i psychiatrów? Przede wszystkim osoby dorosłe z zaburzeniami psychicznymi (w tym osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych), dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi z włączeniem zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz ich rodzice lub opiekunowie, a także osoby starsze z zaburzeniami psychogeriatrycznymi.

Aktualnie środowiskowa pomoc psychiatryczna jest dostępna m.in. w Przychodni Zdrowia Psychicznego "Wrzeszcz" - w Dolnym Wrzeszczu, Nadmorskim Centrum Medycznym w Domu Medycznym "Gdyńska" oraz w ośrodku Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Gospody w dzielnicy Żabianka.

Od 2008 roku Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Punkt Wsparcia Środowiskowego "Przy Szopenie" (przy ŚDS "Młodzieżowy Szopen") dla osób z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z założeniami gdańskiego zintegrowanego systemu pomocy środowiskowej, zwłaszcza dla młodzieży i młodych osób dorosłych i ich rodzin.

W Gdańsku działa też sieć Klubów Samopomocy prowadzonych przez organizacje pozarządowe, których celem jest przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym poprzez prowadzenie postępowania wspierającego w przełamywaniu izolacji społecznej. Ten rodzaj pomocy i wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi zapewniają Kluby Samopomocy: Stowarzyszenia "Wspólnota Serc", Stowarzyszenia Rehabilitacji i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń", Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Kluby przy ul Toruńskiej i przy ul. Chopina oraz Stowarzyszenia "Nadzieja dla Rodziny".
Czy kiedykolwiek korzystałeś(łaś) z pomocy psychologa lub psychiatry?
25%

tak, wciąż korzystam

10%

tak, kiedyś bardzo regularnie

21%

tak, ale sporadycznie

15%

nie, ale wybieram się

14%

ja nie, ale w mojej rodzinie zdarzały się takie osoby

15%

nie, nigdy i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 769