stat

Ptasi sołtys na bulwarze w Gdyni

4 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Jakub Gilewicz

Mimo że otaczają go wyłącznie kaczki krzyżówki, potrafi się rządzić i dziobem zdobywać lepsze miejsce na śniegu. Na bulwarze Nadmorskim zobacz na mapie Gdyni mieszka gdyński sołtys. To ptak, który jest skrzyżowaniem jednej z ozdobnych ras kaczki z dziką krzyżówką.Ma pomarańczowy dziób, białą pierś, a wśród piór są choćby niebieskie i brązowe. Takie ubarwienie sprawia, że wyróżnia się na tle kaczek krzyżówek, przebywając z nimi na bulwarze. Wypatrzył go tam jeden z naszych operatorów kamer.

- Ptaki takie jak ten pierwotnie były spotykane w sąsiedztwie polskich wsi. Zdarzały się tam mezalianse dzikich kaczek krzyżówek z kaczkami domowymi, które hodowane były na wolnych wybiegach. Ich potomstwo to mieszańce nazywane potocznie sołtysami - tłumaczy Szymon Bzoma, ornitolog i prezes Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling.
Ptak widziany na bulwarze Nadmorskim to także mieszaniec, tyle że jak przypuszcza Bzoma, jest to prawdopodobnie skrzyżowanie dzikiej kaczki krzyżówki z jedną z barwnych ras kaczek, które coraz liczniej hodowane są w Polsce.

Nietypowe ptaki spośród trójmiejskich miast upodobały sobie Gdynię. Jak szacuje ornitolog, żyje ich tu przynajmniej kilka. Dlatego też tutejsze ptaki nazywane są właśnie gdyńskimi sołtysami.

- To taki lokalny fenomen. Prawdopodobnie gdzieś tutaj doszło do skrzyżowania kaczki dzikiej i takiej, która uciekła z hodowli. Gdyńskie sołtysy można zobaczyć na końcu bulwaru zobacz na mapie Gdyni i w rejonie basenu jachtowego - opowiada Bzoma.
Jak dodaje ornitolog, takie mieszańce to w polskich miastach widok nie za częsty, ale już w Niemczech czy Holandii tego typu ptaki dominują w miejskich parkach. Niewykluczone, że w polskich miastach ich liczba też wzrośnie.

- Skrzyżowanie nastąpiło w obrębie jednego gatunku i ptaki te mogą wydawać na świat płodne potomstwo - zaznacza ornitolog.
Jeżeli ktoś chciałby dokarmiać te nietypowe ptaki w czasie srogiej zimy, podobnie jak inne kaczki jedzą one pokrojone warzywa, ziarna zbóż czy karmę dla ptaków wodnych. Karmienie chlebem jest niewskazane i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kaczek, powoduje bowiem poważne problemy z układem pokarmowym tych ptaków.
Widziałe(a)ś kiedykolwiek ptaka, który nazywany jest gdyńskim sołtysem?
8%

tak, i to wiele razy

8%

tak, zdarzyło mi się

44%

nie, ale chętnie go zobaczę

40%

nie widziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 841