Rada ECS odrzuca propozycje rządu. 3 mln zł zebrane

2 lutego 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
bra
aktualizacja:18:35 (2 lutego 2019)
Najnowszy artukuł na ten temat

Powołano radę Instytutu Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku, konkurencję dla ECS

Ministerstwo kultury postawiło warunki, na jakich Europejskie Centrum Solidarności może znów otrzymywać dotację w wysokości 7 mln zł, która teraz została obniżona do 4 mln zł. Rada ECS odrzuciła te propozycje. W publicznej zbiórce, która ma pomóc w funkcjonowaniu tej instytucji zebrano 3 mln zł.Aktualizacja godz. 18:35
Kwota 3 mln zł została osiągnięta dzięki ofiarności 44 tys. 685 osób.

Aktualizacja godz. 16:00
Udało się już zebrać 2,7 mln z planowanych 3 mln zł.

Aktualizacja godz. 15:38
W sobotę po godz.14 zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiego Centrum Solidarności o charakterze nadzwyczajnym. Rada odniosła się do przedstawionych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego warunków, jakie muszą zostać spełnione, by resort utrzymał finansowanie na dotychczasowym poziomie, czyli 7 mln złotych. Teraz dotacja ma wynieść 4 mln zł.

Ministerstwo chciało móc obsadzać wicedyrektora instytucji. Obecnie dyrektora wskazuje miasto. Urzędnicy z Warszawy zażądali również utworzenia w ramach ECS działu im. Anny Walentynowicz.

Rada ECS uchwaliła, że wniosek ministerstwa po pierwsze, jest niezgodny z prawem, a po drugie, jest próbą przejęcia ECS przez środowisko PiS-u. Natomiast to, co minister Piotr Gliński zaproponował jest próbą wypowiedzenia umowy z 2007 roku.


Przypomnijmy:

 • W zeszłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało, że zmniejszy dofinansowanie z dotychczasowej kwoty (wypłacanej co roku od momentu otwarcia placówki w 2014 r.) z 7 do 4 mln zł.
 • Tymczasem w ECS zaplanowano w tym roku duże obchody z okazji 30-lecia wyborów kontraktowych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku
 • Rozmowy między władzami Gdańska a rządem o przywróceniu poprzedniej kwoty finansowania ECS-u zakończyły się fiaskiem
 • Gdańsk zapowiedział, że dołoży do budżetu ECS-u 0,5 mln zł, 200 tys. zł dorzuci też marszałek województwa
 • W piątek ruszyła publiczna zbiórka brakujących 3 mln zł


Kwestę na w portalu społecznościowym Facebook rozpoczęła w piątek Fundacja Gdańska wspierana przez Patrycję Krzymińską, tę samą, która uruchomiła zbiórkę pieniędzy na ostatnią puszkę prezydenta Pawła Adamowicza dla WOŚP.

Obecnie, drugiego dnia zbiórki udało się już zgromadzić ponad 2,197 mln zł (stan na godz. 12:00). Na tę kwotę zrzuciło się ponad 32,5 tys. osób. Zbiórka ma się zakończyć, gdy uda się uzbierać 3 mln zł.

Zbiórka na rzecz ECSPrzy okazji warto dodać, że szykują się zmiany w radzie Europejskiego Centrum Solidarności. Wiceministra kultury, Jarosława Sellina ma zastąpić Kacper Płażyński - radny miasta.

Roczne utrzymanie Europejskiego Centrum Solidarności kosztuje ok. 16 mln zł. Na obcięty o 3 mln zł budżet w 2019 roku składa się:

 • 4 mln 560 tys. zł dotacji Miasta Gdańska
 • 4 mln zł dotacji rządowej
 • 1 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
 • 4 mln zł to szacowane roczne wpływy z działalności ECS (bilety, najem sal, zewnętrzne imprezy)
 • dodatkowe 500 tys. z budżetu Gdańska
 • dodatkowe 200 tys. zł z budżetu województwa
Popierasz publiczny sposób dofinansowania ECS-u?
66%

tak, to ważna instytucja dla miasta

7%

tak, ale nie w tak dużej kwocie

27%

nie, miasto powinno w inny sposób znaleźć środki

zakończona

łącznie głosów: 5331

bra