Rada Miasta Gdańska przyznała medale księcia Mściwoja i św. Wojciecha

29 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Wniosek senatora: 15 mln zł dla Drogi Czerwonej i dodatkowe 3 mln zł dla ECS

Medal księcia Mściwoja II, przyznany pośmiertnie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, oraz medale św. Wojciecha dla Andrea Anastasi, Europejskiego Centrum Solidarności i prof. Grażyny Świąteckiej - te najwyższe w Gdańsku, po honorowym obywatelstwie, odznaczenia przyznano podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska.Medale księcia Mściwoja II oraz św. Wojciecha to odznaczenia przyznawane wybitnie zasłużonym na rzecz miasta przez Radę Miasta Gdańska. W poniedziałkowe popołudnie wręczano je podczas uroczystej sesji w Dworze Artusa. Medale te są najważniejszymi - obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - odznaczeniami, które może przyznać Rada Miasta Gdańska. O wyborze wyróżnionych decyduje dziewięcioosobowa kapituła.

- Wykonane w srebrze medale otrzymują ci, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju, jak i na świecie. Kapituła nagradza osoby, które podejmują publicznie pożyteczne inicjatywy. Medale przyznawane są za wyróżniającą się pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętność. Działania dostrzegane i nagradzane przez kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki. Dodatkowo medal św. Wojciecha jest wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami oraz wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii - informuje Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Komu i za co przyznano medale księcia Mściwoja i św. Wojciecha?Medale na uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska otrzymały następujące osoby i instytucje (uzasadnienie kapituły):

Andrea Anastasi - wybitny trener siatkówki, wsławiony osiągnięciami kolejnych kierowanych przez siebie drużyn - reprezentacji Włoch, Hiszpanii i Polski - objął pracę w Gdańsku w roku 2014. W ciągu pięciu lat pracy w klubie Trefl Gdańsk poprowadził go do największych w historii gdańskiej siatkówki sukcesów. Najpierw wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski, a także Puchar Polski oraz Superpuchar, na skutek czego gdańska drużyna weszła do Ligi Mistrzów, w której uplasowała się na czwartej pozycji. Dzięki zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Polski w 2018 r. i ponownemu zdobyciu Pucharu Polski w bieżącym roku nasi siatkarze znowu walczą w Lidze Mistrzów. Te wybitne sukcesy naszych sportowców, rozsławiające Gdańsk w świecie, są niewątpliwą zasługą trenera Andrei Anastasiego, predestynującą go do odznaczenia medalem św. Wojciecha.

Europejskie Centrum Solidarności - powołane w 2007 r., a otwarte w obecnej siedzibie w 2014 r., jest jedną z najaktywniejszych gdańskich instytucji kultury. Obok stałych i zmiennych ekspozycji z dziejów NSZZ Solidarność i historii odzyskania przez Polskę wolności stale proponuje odwiedzającym nowe, zawsze ważne i ciekawe wydarzenia, wystawy i debaty. Instytucja realizuje misję zachowania ideałów ruchu Solidarność: demokracji, otwartego i solidarnego społeczeństwa, kultury dialogu. Pielęgnuje w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenie Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy. Prowadząc szeroką działalność edukacyjno-konferencyjną skierowaną do odbiorców na całym świecie, stara się inspirować również tych, którzy dziś nie żyją w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.

Prof. Grażyna Świątecka - jej długoletnia działalność w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym obfituje w wybitne osiągnięcia na polu medycyny, zwłaszcza kardiologii. Na najwyższe uznanie zasługuje także jej działalność społeczna, a szczególnie długoletnie kierowanie Gdańskim Telefonem Zaufania "Anonimowy Przyjaciel", który założyła w 1967 r., wspólnie z prof. Tadeuszem Kielanowskim, jako pierwszą w Polsce placówkę tego rodzaju. Jest również współzałożycielką i prezeską Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej. Pomoc ludziom zagubionym w samotności jest misją i powołaniem pani profesor. Liczba osób, którym ona i jej współpracownicy udzielili pomocy telefonicznej, a nieraz uratowali od aktów desperacji, jest niepoliczalna. Za to, a także ze względu na intensywną współpracę międzynarodową w tej dziedzinie, przyznano pani profesor medal św. Wojciecha.

Paweł Adamowicz - śp. prezydent - zasłużył na to wyróżnienie jak mało kto. Gdańsk pod jego rządami stał się pięknym, prawdziwie europejskim miastem - miastem wolności i solidarności, co lubił podkreślać, zachęcając jednocześnie gdańszczan do bycia życzliwymi ludźmi, otwartymi na innych, troszczącymi się o demokrację i praworządność. Inicjował, realizował lub pomagał zrealizować wiele przedsięwzięć wagi ogólnopolskiej i międzynarodowej - tysiąclecie pierwszej wzmianki o Gdańsku, dwutysiąclecie chrześcijaństwa, kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, budowę Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej, nowy terminal na lotnisku, halę na granicy z Sopotem i bursztynowy stadion na Letnicy, przebudowę układu komunikacyjnego, tunel pod Martwą Wisłą, Obwodnicę Południową, mosty Jana Pawła II i najnowszy - Stulecia Odzyskania Niepodległości. Każdy z organizowanych od 2002 r. Światowych Zjazdów Gdańszczan (w sumie pięć) pogłębiał pojednanie i przyjaźń między narodami. Przyznanie mu jednego z zainicjowanych przez niego medali - księcia Mściwoja II - sprawia, że medal w swoisty sposób do niego wraca.
Czy Rada Miasta powinna przyznawać więcej odznaczeń i tytułów?
33%

tak, bo jest dużo osób i instytucji, które na to zasługują

67%

nie, te, które są przyznawane, wystarczą

zakończona

łącznie głosów: 69