Radni Gdyni przegłosowali podwyżki cen biletów ZKM

26 lutego 2020, 14:20
Patryk Szczerba
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

Będą podwyżki cen biletów ZKM w Gdyni. Radni przyjęli stosowną uchwałę, zgodnie z grudniowymi rekomendacjami Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Nowe ceny mają zacząć obowiązywać od 30 kwietnia.Przypomnijmy: rekomendację nowych cen biletów dla organizatorów komunikacji działających w aglomeracji w grudniu przedstawili członkowie MZKZG.

- Istnieje duże uzasadnienie dla wprowadzenia podwyżek: wzrastają ceny paliw, energii, koszty funkcjonowania publicznego transportu, rosną wynagrodzenia. Do tego gminy intensywnie się rozwijają, powstają nowe linie, kupowany jest nowy tabor. Ostatnia podwyżka była wprowadzona w 2016 roku - tłumaczył podczas zgromadzenia MZKZG przewodniczący zarządu związku Kamil Bujak.
By podwyżka stała się faktem, stosowane uchwały musiały przyjąć lokalne samorządy. Radni Gdańska nowe stawki uchwalili miesiąc temu. W Gdyni radni nad zmianami cen biletów głosowali w środę.

Władze Gdyni: dążymy do ujednolicenia taryfy- Uchwała to wynik toczących się dyskusji w obrębie MZKZG. Pracujemy bardzo intensywnie nad tym, by dojść do sytuacji, żeby w obrębie metropolii obowiązywały jednolite taryfy. To trudne: Gdańsk buduje system na bilecie czasowym, my na liczbie przejazdów. Podjęcie uchwały to krok w tym kierunku - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Najważniejsze nowe stawki biletów w Gdyni:

  • jednoprzejazdowy na linie zwykłe - 3,8 zł (obecnie 3,2 zł),
  • jednoprzejazdowy na linie zwykłe i pośpieszne - 4,4 zł (obecnie 4,2 zł),
  • godzinny na linie zwykłe i pośpieszne - 4,4 zł (obecnie 4,2 zł),
  • 24-godzinny na linie zwykłe, nocne i pośpieszne - 14 zł (obecnie 13 zł)
  • miesięczny imienny na linie zwykłe - 86 zł (obecnie 82 zł),
  • miesięczny imienny na linie zwykłe i pośpieszne - 98 zł (obecnie 94 zł).

Czytaj więcej: podwyżki cen biletów komunikacji w Trójmieście

Rozkład ZKM GdyniaBilet metropolitalny w Trójmieście od lipcaRadni w 14 gminach niebawem będą też głosować, by od 1 lipca mógł zacząć obowiązywać metropolitalny bilet. Jego wprowadzenie ma kosztować ok. 9,4 mln zł rocznie. Obejmie 14 gmin, w tym całe Trójmiasto. Mieszkańcy zapłacą za niego miesięcznie 150 zł (75 zł ulgowy)

Kontynuowane będą dalej prace nad wartym ponad 106 mln zł biletem Fala, automatycznie wybierającym najlepsze rozwiązania taryfowe.

Warto przy okazji pamiętać, że w Sopocie i Gdyni nie powstanie odpowiednik nowego biletu okresowego, jaki wprowadził Gdańsk na ZTM i kolej za 99 zł.
Czy podwyżki biletów odciągną pasażerów od komunikacji miejskiej?
57%

tak

43%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2176