Radni i mieszkańcy Wrzeszcza za płatnym parkowaniem. Urząd: nie mamy parkomatów

9 września 2020, 7:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Zastawiają samochodami drogę do szpitala, a strażnicy miejscy walczą z koronawirusem

Radni Wrzeszcza Dolnego przegłosowali uchwałę o uruchomieniu w części dzielnicy poboru opłat za parkowanie. Problem w tym, że magazyny Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni są puste i urzędnicy nie dysponują ani jednym parkomatem, który mógłby trafić na wytypowane ulice. Może to nastąpić najwcześniej w 2021 roku.Po raz pierwszy pomysł utworzenia Strefy Płatnego Parkowania we Wrzeszczu Dolnym pojawił się... osiem lat temu. W 2012 roku proponowano objęcie płatnym postojem ulic w obszarze Biała - Wyspiańskiego - Waryńskiego - Wajdeloty, ale ostatecznie pomysł na kilka lat trafił do zamrażarki. Gdy po sąsiedzku rozszerzono strefę na ulicach Wrzeszcza Górnego, problem z parkowaniem nasilił się.

Na początku 2018 r. nową koncepcję strefy przedstawiono mieszkańcom. Ostatecznie - jesienią 2019 r. - radni przegłosowali uchwałę wprowadzającą SPP w całej dzielnicy, ale z zastrzeżeniem, że pobór opłat ruszy tylko tam, gdzie życzyć tego będą sobie mieszkańcy.

Przed wakacjami ruszyły więc konsultacje społeczne, w ramach których radni dzielnicy zwrócili się do mieszkańców z prośbą o nadsyłanie propozycji obszarów, w których mają stanąć parkomaty. Na apel odpowiedziało kilkudziesięciu mieszkańców.

- Na podstawie wniosków od mieszkańców, ale i własnych obserwacji wytypowaliśmy do poboru opłat obszar między ul. Białą - Wyspiańskiego - Legionów - Kościuszki - Nad Stawem - Kilińskiego oraz ulicę Leczkowa - wylicza Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nie było ani jednego głosu przeciw.

W uzasadnieniu uchwały radni wskazali jej zasadność m.in. ze względu na:

  • poważny deficyt miejsc postojowych
  • zanieczyszczenie powietrza i hałas spowodowane wzmożonym ruchem w czasie poszukiwania wolnych miejsc postojowych
  • ogólny bałagan parkingowy i masowe parkowanie w miejscach niedozwolonych
  • bardzo dobre skomunikowanie dzielnicy
  • zerowa rotacja aut kierowców dojeżdżających do pracy do Wrzeszcza Górnego i pozostawiających auta na darmowych miejscach we Wrzeszczu Dolnym
  • wola mieszkańców wyrażona w konsultacjach społecznych


- Głosy w nadesłanych ankietach były podobne, a wskazywane w pierwszej kolejności ulice do poboru opłat powtarzały się. Największe problemy z nielegalnym parkowaniem są w pobliżu ul. Wajdeloty, Grażyny, Aldony, Waryńskiego, Kilińskiego czy Pestalozziego. Zdaniem mieszkańców parkomaty powinny też stanąć w pobliżu Leczkowa i rynku we Wrzeszczu, gdzie w czasie odbywającego się handlu występują największe problemy z dostępnością miejsc postojowych - tłumaczy Królczyk.
Radni Wrzeszcza Dolnego - aby przekonać nieprzekonanych - zwracali m.in. uwagę na szereg udogodnień związanych z wprowadzeniem poboru opłat. To m.in. preferencyjne warunki dla posiadaczy zryczałtowanych abonamentów w wysokości 10 zł miesięcznie i 120 zł rocznie.

GZDiZ: nie mamy wolnych parkomatówTeraz stanowisko radnych trafi do zaopiniowania do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, ale zaakceptowanie woli mieszkańców przez urzędników w tym przypadku wydaje się formalnością. Większym problemem mogą okazać się parkomaty, a w zasadzie ich brak.

- Nie mamy w swoich zasobach parkomatów, aby jeszcze w tym roku uruchomić pobór opłat we Wrzeszczu Dolnym. Będziemy się do tego przygotowywać w przyszłym roku, bo potrzebny jest zakup parkomatów na ten obszar. Sporządzony projekt organizacji wykaże, ile będziemy ich potrzebować - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.
Przypomnijmy, że w tym roku zarządca strefami płatnego parkowania kupił 30 nowych urządzeń, ale wszystkie zostały rozdysponowane do nowo powstałej Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. W kolejnych latach urzędnicy chcą kupić jeszcze ponad 300 nowych parkomatów. I to właśnie część z nich trafi na ulice Wrzeszcza Dolnego.
Strefa Płatnego Parkowania i pobór opłat we Wrzeszczu Dolnym to:
39%

dobry pomysł i konieczne działanie

14%

zobaczymy, czas pokaże

47%

złe rozwiązanie

zakończona

łącznie głosów: 1403