Radni solidarni ze służbami na granicy polsko-białoruskiej

25 listopada 2021, 13:45
Ewelina Oleksy
Gdańscy radni wyrazili w czwartek solidarność ze służbami mundurowymi pracującymi na granicy polsko-białoruskiej. Więcej zdjęć (2)

Gdańscy radni wyrazili w czwartek solidarność ze służbami mundurowymi pracującymi na granicy polsko-białoruskiej.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Gdańscy radni wyrazili w czwartek solidarność ze służbami mundurowymi pracującymi na granicy polsko-białoruskiej.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Radni Gdyni i Gdańska przyjęli na swoich sesjach stanowiska, w których wyrażają solidarność ze służbami mundurowymi pracującymi na granicy polsko-białoruskiej. W obu miastach inicjatorami akcji były kluby radnych PiS.Do porządku obrad środowej sesji Rady Miasta Gdyni miał trafić projekt rezolucji ws. wyrażenia wdzięczności polskim służbom mundurowym za obronę granic RP. Przygotował go klub PiS w ramach akcji "Murem za polskim mundurem!".

Ostatecznie przegłosowano jednak inny projekt w tej samej sprawie, złożony na ostatnią chwilę przez klub Samorządność.

Zamieszanie z rezolucją na sesji w Gdyni- Podczas środowej sesji zgłosiłem się, aby dodać do porządku obrad naszą rezolucję ws. wyrażenia wdzięczności polskim służbom mundurowym za obronę granic Rzeczypospolitej. Pan radny Samorządności - Marcin Wołek - wskoczył przede mnie w kolejkę i zgłosił rezolucję o podobnej treści i przesłaniu do naszej. Mimo że klub Samorządności nikogo nie poinformował wcześniej, że taką rezolucję planuje złożyć - mówi Marek Dudziński, gdyński radny PiS. - Oczywiście nasz projekt odrzucono, a ten Samorządności przyjęto. Jako że zależy nam na wyrażeniu naszej wdzięczności służbom mundurowym za ich trud, poświęcenie i wzorową postawę w zapewnianiu bezpieczeństwa na polskiej granicy, poparliśmy rezolucję klubu SWS, pomimo bardzo nieeleganckiego trybu, w jakim ją złożono. Takie zachowania są niepoważne i dziecinne - komentuje.

W Gdańsku przyjęli oświadczenie PiS, ale z poprawkami KOProjekt oświadczenia ws. solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicy polsko-białoruskiej złożył na czwartkową sesję Rady Miasta Gdańska tutejszy klub PiS.

Pełna treść oświadczenia autorstwa klubu PiS:

Rada Miasta Gdańska, w obliczu bezprecedensowego w swej skali ataku hybrydowego na Polskę ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, wyraża swoją solidarność z polskimi służbami, w szczególności z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Wojska i Policji, strzegącymi granicy polsko-białoruskiej.

Wykorzystanie migrantów jako "żywych tarcz" w połączeniu z działaniami dezinformacyjnymi jest obliczone na zdestabilizowanie sytuacji w regionie i wywarcie presji nie tylko na Polskę, ale na całą Unię Europejską. W obliczu tego wyzwania, dzisiaj najistotniejszego z punktu widzenia naszego kraju, dzielące nas różnice polityczne muszą zejść na plan dalszy, a naszym obowiązkiem jest wsparcie działań służb stojących na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.


Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Gdańsku, przedstawił przed sesją projekt oświadczenia i zapowiedział poparcie dla poprawki zgłoszonej przez koalicję rządzącą. Więcej zdjęć (2)

Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Gdańsku, przedstawił przed sesją projekt oświadczenia i zapowiedział poparcie dla poprawki zgłoszonej przez koalicję rządzącą.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w Gdańsku, przedstawił przed sesją projekt oświadczenia i zapowiedział poparcie dla poprawki zgłoszonej przez koalicję rządzącą.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Koalicja rządząca - kluby KO i Wszystko dla Gdańska - w ramach poprawki dodały do powyższego oświadczenia fragment dotyczący pomocy humanitarnej i dziennikarzy.

- Zgłoszony przez klub PiS projekt oświadczenia wymagał uzupełnienia w sposób, który przedstawi w pełnym zakresie sytuację na obszarze stanu wyjątkowego. Wymaga to jednoznacznego wskazania, że dla zapewnienia społeczeństwu rzetelnej informacji, a osobom w sytuacji zagrożenia życia pomocy, niezbędne jest, by na tereny obecnie objęte stanem wyjątkowym dostęp mieli dziennikarze oraz organizacje humanitarne - uzasadnił Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu KO.
- Jesteśmy za polskim mundurem, jesteśmy sercem za żołnierzami i Strażą Graniczną, ale mamy też swoje poglądy i bardzo zależało nam na dodaniu punktu o pomocy humanitarnej, która powinna być wprowadzona jak najszybciej, i tego, że dziennikarze powinni mieć dostęp do strefy wyłączonej, bo dziś mamy przekazy jednostronne - podkreśliła Beata Dunajewska, szefowa klubu WdG.
Poprawka złożona przez szefa KO:

Jednocześnie zauważamy, że dla zapewnienia społeczeństwu rzetelnej informacji, a osobom w sytuacji zagrożenia życia pomocy, niezbędne jest, by na tereny obecnie objęte stanem wyjątkowym dostęp mieli dziennikarze oraz organizacje humanitarne. Zapewnienie bezpieczeństwa i integralności granic nie stoi w kontrze do dostępu do pomocy humanitarnej i rzetelnej informacji.

Radni PiS poparli tę zmianę i oświadczenie przegłosowano jednogłośnie. Jak wskazywali radni PiS, "w tej szczególnej sytuacji wszyscy powinni się zjednoczyć i - bez względu na poglądy polityczne - podziękować służbom mundurowym".

- Podpisujemy się także pod wprowadzoną poprawką. Z jednej strony jest polityka, a z drugiej ważny jest gest humanitaryzmu i my się na pewno od tego nigdy nie odżegnamy. Jesteśmy przekonani, że słowa wsparcia należą się wszystkim ludziom, którzy wspierają pełniących ciężką służbę na granicy - powiedział Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS.
Oświadczenie trafi do prezydent Gdańska i premiera Mateusza Morawieckiego.
Śledzisz sytuację na granicy polsko-białoruskiej?
61%

tak, na bieżąco

28%

wyrywkowo

11%

nie, nie interesuje mnie to, co się tam dzieje

zakończona

łącznie głosów: 583

Opinie wybrane


wszystkie opinie (233)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.