Radny PiS Karol Rabenda ma zostać wiceministrem aktywów państwowych

3 września 2021, 14:00
Ewelina Oleksy
Gdański radny Karol Rabenda po rekonstrukcji rządu ma zostać wiceministrem aktywów państwowych. Więcej zdjęć (3)

Gdański radny Karol Rabenda po rekonstrukcji rządu ma zostać wiceministrem aktywów państwowych.

www.facebook.com/Karol.K.Rabenda

Gdański radny Karol Rabenda po rekonstrukcji rządu ma zostać wiceministrem aktywów państwowych.

www.facebook.com/Karol.K.Rabenda

Karol Rabenda, gdański radny klubu PiS, ma zostać wiceministrem aktywów państwowych w resorcie kierowanym przez Jacka Sasina. Nową funkcję ma objąć w ramach planowanej rekonstrukcji rządu i zmian koalicyjnych. Może to nastąpić już w przyszłym tygodniu.Karol Rabenda zasiada w klubie PiS Rady Miasta Gdańska, choć oficjalnie nie jest członkiem tej partii. Miejskim radnym jest od 2018 r.

Wcześniej był szefem pomorskich struktur partii KORWiN. Bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych.

Następnie został współtwórcą i wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina, ale to już przeszłość.

Gdy w partii Jarosława Gowina powstał konflikt wewnętrzny, Rabenda poparł Adama Bielana i razem z nim założył Republikanów - nowy ruch polityczny.

- Konflikt z Jarosławem Gowinem był na dwóch poziomach. Jeden to kwestie statutowe, a drugi - kwestia odpowiedzialności politycznej wobec Zjednoczonej Prawicy i tego, że tak jak przewidywaliśmy, Jarosław Gowin mentalnie od wielu miesięcy był już poza Zjednoczoną Prawicą i działał na jej szkodę - mówi nam Karol Rabenda o powodach odejścia z szeregów Gowina.
Czytaj też:

Jarosław Gowin w Trójmieście o Lex TVNI niewykluczone, że to właśnie publiczne odcięcie się od Gowina - skonfliktowanego z Jarosławem Kaczyńskim - teraz utorowało mu drogę do nowej posady. Jak podało Radio ZET, Karol Rabenda w ramach planowanej rekonstrukcji rządu i zmian koalicyjnych ma zostać nowym wiceministrem aktywów państwowych i zająć miejsce Zbigniewa Gryglasa.

Szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych jest Jacek Sasin - "twarz" wydania 70 mln zł na wybory prezydenckie 10 maja, które się wówczas nie odbyły.

Zapytaliśmy Karola Rabendę, czy wybiera się do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Nie chcę tego komentować - odpowiedział krótko.
W czerwcu powołano Partię Republikańską - odłam Porozumienia skupiony wokół Adama Bielana. Rabenda (pierwszy z lewej str.) jest jej członkiem. Więcej zdjęć (3)

W czerwcu powołano Partię Republikańską - odłam Porozumienia skupiony wokół Adama Bielana. Rabenda (pierwszy z lewej str.) jest jej członkiem.

www.facebook.com/Karol.K.Rabenda

W czerwcu powołano Partię Republikańską - odłam Porozumienia skupiony wokół Adama Bielana. Rabenda (pierwszy z lewej str.) jest jej członkiem.

www.facebook.com/Karol.K.Rabenda

Nieoficjalnie tę informację udało nam się jednak potwierdzić w kilku źródłach - także tych związanych z PiS.

Jak mówią nasi informatorzy, zmiany w rządzie i objęcie przez Rabendę nowego stanowiska najszybciej mogą nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Karol Rabenda do Rady Miasta Gdańska wszedł z okręgu nr 4 obejmującego Wrzeszcz, Strzyżę, Brętowo i Młyniska.

Zasiada w niej w dwóch komisjach: Polityki Gospodarczej i Morskiej oraz Komisji Kultury i Promocji.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że po objęciu stanowiska wiceministra nie zamierza rezygnować z bycia gdańskim radnym - chce łączyć obie funkcje, co nie jest zakazane.

Historia gdańskiej Rady Miasta zna zresztą podobne przypadki. Gdy Jan Kanthak (obecnie poseł) był miejskim radnym PiS, łączył to z pracą w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Kariery gdańskich radnych PiSCezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, zauważa, że w klubie radnych PiS w tej kadencji jest wyjątkowo duża rotacja radnych związana z obejmowaniem przez nich stanowisk politycznych.

- Kacper Płażyński i Jan Kanthak potraktowali Radę Miasta Gdańska jako trampolinę do kandydowania do Sejmu, będąc radnymi niespełna rok. Teraz pojawiła się informacja, że wiceministrem w rządzie PiS ma zostać radny Karol Rabenda, który wcześniej bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu - wskazuje Śpiewak-Dowbór. - Gdańscy radni PiS wykonali też skok na spółki Skarbu Państwa - radny Karol Rabenda był do tej pory prezesem Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej, a przewodniczący klubu PiS, radny Kazimierz Koralewski został niedawno wiceprezesem Portu Gdynia - dodaje.

Marcin Horała może mieć nową funkcję w rządzieDo rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała z Gdyni. Więcej zdjęć (3)

Do rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała z Gdyni.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Do rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała z Gdyni.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Z ustaleń Radia ZET wynika, że do rządu w nowej roli może też wejść Marcin Horała. Aktualny wiceminister infrastruktury pochodzący z Gdyni jest przymierzany do objęcia stanowiska w ministerstwie rozwoju. 

W piątek rano na antenie Radia Gdańsk Horała pytany o planowaną rekonstrukcję rządu powiedział:

- Rekonstrukcje mają to do siebie, że nie ma co o nich rozmawiać, ona się po prostu stanie. Rekonstrukcja jest konieczna, bo opuścił nas jeden koalicjant i pojawił się co najmniej jeden nowy. Trzeba to wszystko poukładać, to rzecz naturalna w demokracji, zwłaszcza w systemie parlamentarno-gabinetowym, więc pewnie jakieś zmiany będą, ale jakie, to nie wiem, a nawet jakbym wiedział, to bym nie powiedział, bo dopiero jak one nastąpią, będziemy to komentować - stwierdził Horała.
Śledzisz zmiany personalne w rządzie?
36%

tak, staram się być na bieżąco

18%

wyrywkowo, np. gdy dotyczą polityków z mojego miasta

46%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 667

Opinie wybrane


wszystkie opinie (275)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.