Radny sejmiku odszedł z klubu PiS. Założył własny

30 listopada 2021, 12:00
Ewelina Oleksy
- Ta decyzja jest konsekwencją przekroczenia przez obóz PiS masy krytycznej w kwestiach, które budziły mój sprzeciw - mówi radny Piotr Zwara (przy mikrofonie). Więcej zdjęć (2)

- Ta decyzja jest konsekwencją przekroczenia przez obóz PiS masy krytycznej w kwestiach, które budziły mój sprzeciw - mówi radny Piotr Zwara (przy mikrofonie).

fot. Mateusz Ochocki / KFP

- Ta decyzja jest konsekwencją przekroczenia przez obóz PiS masy krytycznej w kwestiach, które budziły mój sprzeciw - mówi radny Piotr Zwara (przy mikrofonie).

fot. Mateusz Ochocki / KFP

Wieloletni radny sejmiku wojewódzkiego, Piotr Zwara, odszedł z klubu PiS, czyli partii, z której list startował w wyborach. Ogłosił, że zakłada własny - "Dla Pomorza". To kolejne w ostatnim czasie pożegnanie lokalnego polityka z partią rządzącą. Z PiS-u odeszła też Natalia Nitek-Płażyńska.Piotr Zwara, który jest członkiem partii Porozumienie, ale do sejmiku startował z list PiS i w klubie PiS zasiadał, swoją decyzję o rezygnacji z członkostwa w klubie PiS ogłosił przed rozpoczęciem ostatniej sesji sejmiku.

W mediach społecznościowych wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że przyczyną jego odejścia nie jest sposób funkcjonowania klubu radnych ani to, że w sierpniu Porozumienie Jarosława Gowina opuściło Zjednoczoną Prawicę.

Radny: "Nie chcę uczestniczyć w wojnie polsko-polskiej"- Ta decyzja jest konsekwencją przekroczenia przez obóz Prawa i Sprawiedliwości masy krytycznej w kwestiach, które budziły mój sprzeciw (przede wszystkim tzw. reforma wymiaru sprawiedliwości, ale również stosunek do samorządów czy formuła działania tzw. mediów publicznych), jednak w imię jedności prawicy starałem się działania PiS i Solidarnej Polski jakoś racjonalizować. Do czasu - napisał w oświadczeniu Piotr Zwara. - W obliczu zaostrzenia w obecnej kadencji parlamentarnej kursu politycznego, obliczonego wyłącznie na taktyczną konsolidację własnego twardego elektoratu, nie widzę w obozie PiS miejsca dla ludzi, którzy nie chcą uczestniczyć w polsko-polskiej wojnie. Ja nie chcę - dodał.

Piotr Zwara zakłada własny, niepartyjny klub w sejmikuOdejście z klubu PiS nie oznacza, że radny Zwara odchodzi z sejmiku. Zostaje i będzie działał pod szyldem nowo powołanego, własnego klubu pod nazwą Dla Pomorza.

Czytaj też:

Platforma Obywatelska wybrała władze w Gdańsku i na Pomorzu- W obecnej sytuacji optymalną formułą funkcjonowania na forum samorządu województwa będzie w moim przekonaniu klub niepartyjny, skoncentrowany na sprawach Pomorza. Dlatego wspólnie z dwoma innymi radnymi niezrzeszonymi podjęliśmy decyzję o utworzeniu Klubu Radnych "Dla Pomorza". Będzie to trzeci, obok Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, klub radnych w pomorskim sejmiku. Jako przewodniczący nowego klubu zapewniam, iż - zgodnie z jego nazwą - pozostając niezależni wobec dwóch wielkich obozów politycznych, naszym jedynym priorytetem będzie interes naszego regionu - napisał w oświadczeniu Zwara.
Oprócz Zwary do nowego klubu od poniedziałku należą radny Sebastian Irzykowski (we wrześniu 2021 r. opuścił klub PiS) oraz radny Dariusz Męczykowski.

Natalia Nitek-Płażyńska potwierdziła, że odeszła z szeregów PiS. Więcej zdjęć (2)

Natalia Nitek-Płażyńska potwierdziła, że odeszła z szeregów PiS.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Natalia Nitek-Płażyńska potwierdziła, że odeszła z szeregów PiS.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Żona posła PiS też rozstała się z partiąOdejście Piotra Zwary z klubu PiS to niejedyne pożegnanie z tą partią w ostatnim czasie na lokalnym podwórku.

Z partii odeszła też Natalia Nitek-Płażyńska, żona posła PiS Kacpra Płażyńskiego, uznawana przez wielu za jedną z medialnych twarzy ugrupowania.

- Potwierdzam, że nie jestem już członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślam jednak, że nadal popieram politykę tej partii i wszystkie zmiany społeczne, które PiS wprowadza - powiedziała Onetowi Natalia Nitek-Płażyńska.
W 2019 r. wniosek o jej wykluczenie z PiS złożył wieloletni działacz tej partii Henryk Hałas, obecnie radny miasta Gdańska. Wtedy sprawa "rozeszła się po kościach". Teraz Natalia Nitek- Płażyńska zapewnia, że jej decyzja o odejściu z PiS była samodzielna i podyktowana m.in. tym, że chce się skupić na rodzinie oraz pracy w fundacji, którą założyła.
Czy jest partia, z której działaniami w pełni się utożsamiasz?
22%

tak, mam taką partię

11%

była taka, ale teraz nie popieram jej wszystkich działań

29%

głosuję od dawna tak samo, ale nie ze wszystkim się zgadzam

31%

nie, zawsze wybieram "mniejsze zło"

7%

nie, dlatego nie biorę udziału w wyborach

zakończona

łącznie głosów: 876

Opinie wybrane


wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.